Menu
WeddingMag
Svatební šaty

Vybíráte svatební šaty? Poradíme, zda koupit nebo půjčit

Evžena Janovská

Evžena Janovská

30. 5. 2019

Svatební šaty jsou šaty na jeden den a přitom jejich cena není zanedbatelná. Není divu, že některé nevěsty uvažují o tom, že si svatební šaty půjčí.

Rozdíl mezi půjčenými a koupenými šaty

Pokud si svatební šaty půjčíte, zaplatíte za ně sice méně, avšak podstupujete riziko. Na rozdíl od koupených šatů, které jsou nové a nepoužité, nevíte, v jakém stavu budou šaty, až si je půjčíte. Nikdo totiž nedokáže odhadnout, jak často si během sezóny nevěsty půjčí zrovna tyto šaty a v jakém stavu je vrátí. Ne každá nevěsta se chová k půjčeným šatům tak, jak byla upozorněná při jejich vyzvedávání a vrací je ve velmi špatném stavu. Výjimkou nejsou fleky, které jsou téměř neodstranitelné, roztrhané nebo propálené šaty. Šikovné švadleny dokáží mnohé opravit, avšak někdy není možné vrátit šaty do původního stavu.

Svatební šaty 2019: Co se bude nosit v nové svatební sezoně?

Kolik zaplatí nevěsta za půjčení svatebních šatů

Při půjčení šatů zaplatí nevěsta nejen půjčovné, ale i nevratnou zálohu, která se pohybuje cca kolem 1.000 Kč, v některých svatebních salonech i více. Svatební šaty je třeba si rezervovat v dostatečném předstihu, cca 4 měsíce předem. Pokud je termín svatby v atraktivní době, tj. od poloviny dubna do konce září, je vhodné si je rezervovat už 6 měsíců předem. Cena za půjčení šatů pro nevěstu se pohybuje v rozpětí od 2.000 Kč do 15.000 Kč, ve většině salonů stojí půjčení šatů 4.000 až 8.000 Kč. Svatební oblek pro ženicha je levnější, cena za půjčení je od 800 Kč.

Kde koupit svatební šaty

Pokud uvažujete o koupi svatebních šatů, je třeba počítat s větší investicí, zato však budete mít jistotu, že vaše šaty jsou ve stejném stavu, v jakém jste si je vybírali. Svatební šaty koupené ve svatebních salonech jsou drahé. Pokud chcete mít nové, nepoužité svatební šaty, můžete si je koupit na internetu, na některém ze svatebních veletrhů nebo od velkoobchodních firem. Dalším řešením je nechat si ušít svatební šaty od švadleny. Svatební šaty vás sice vyjdou nejlevněji, je však třeba chodit na zkoušku častěji, aby byl zaručen výsledek. Švadleny nešijí často svatební šaty, nemají s nimi velkou zkušenost. Kromě toho není snadné sehnat materiál na svatební šaty.

Chcete svatební šaty s geniální funkcí? Vyberte si ty s kapsami

Kolik stojí koupené svatební šaty?

Pokud si koupíte svatební šaty na internetu nebo v obchodě, je cena různá. Cena se odvíjí nejen od materiálu a provedení, ale také od značky. Za levnější a jednodušší šaty zaplatíte cca 7.000 až 8.000 Kč, avšak značkové šaty vás mohou vyjít na 20.000 Kč i na 50.000 Kč. Ve svatebních salonech si můžete nejen objednat šaty podle katalogu, ale také si je nechat ušít na míru podle vašich představ. Výhodou je, že vám šaty ušijí zkušené švadleny, které šijí často svatební šaty. Cena je opět podle materiálu, provedení a značky. Svatební šaty si můžete koupit za 10.000 Kč, ale i za 30.000 Kč a více. Pokud si necháte v salonu ušít svatební šaty na míru, zaplatíte za ně více.

Na svatbu jet třeba mít nejen svatební šaty

Ke svatebním šatům je nutné mít vhodné boty, které se budou hodit ke svatebním šatům. Cena je opět podle značky, boty ke svatebním šatům lez mít za 2. 000 Kč, ale i za 20.000 Kč. V rozpočtu na svatbu je třeba také počítat s oblekem pro ženicha, jehož cena se pohybuje od 2.000 do 15.000 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Vybíráte svatební šaty? Poradíme, zda koupit nebo půjčit