Menu
WeddingMag
Svatební obřad

Svatební zvony. Proč tento motiv patří ke každé svatbě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 11. 2019

Často se v souvislosti se svatbou hovoří o svatebních zvonech. Mají bohatou minulost po celém světě již po mnoho staletí. Jejich počátky však spadají až do dob Keltů. Jejich význam byl ale podobný ve všech kulturách. Podle tradice vyhání svatební zvony pryč zlé duchy, které by mohly způsobit škody nebo pokazit svatební den. Tradice zvonění zvonů před a po svatebním obřadu se úspěšně rozšířila po celém světě a stala velmi významnou součástí moderní církevní i občanské svatby.

Svatební zvony zvoní po celém světě

Zvony vydávají hlasité zvuky. Ve Skotsku a některých jiných kulturách se používají k tomu, aby oznámily celému městu, že se právě konala svatba. Obvykle se jimi zakončoval svatební obřad a rozezněly se ve chvíli, kdy vycházel nový a šťastný pár z kostela. Velkou roli mají i v Irsku, kde dostávají novomanželé malé zvonečky jako dárek.

Symbol manželství a štěstí

Svatební zvony také symbolizují manželství a používají se na různé dekorace a ozdoby. Nejčastěji to bývají dva zvony spojené lukem. Toto vyobrazení má symbolizovat spojení mezi dvěma lidmi. Nevěsta a ženich byli spojeni v manželství, aby prožívali spolu štěstí a lásku. Symboly mohou být na svatebních pozvánkách, programech, součástí svatebního dortu, svatebního oznámení, apod. Obvykle jsou zlaté a stříbrné. Někdo je používá i na oslavy výročí, zejména po 25 letech, kdy se oslavuje stříbrná svatba a po 50 letech na zlatou svatbu.

Svatební zvony jsou dokonalým a krásným symbolem svatebního dne a je poměrně škoda, že u nás nemají tak rozšířenou tradici jako jinde. Vyžeňte také zlé duchy a nechte na své svatbě zaznít zvuk zvonů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební zvony. Proč tento motiv patří ke každé svatbě?