Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

Svatební řeč otce nevěsty. Inspirujte se našimi vzory!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 8. 2017

Velmi důležitou součástí každé svatby je svatební proslov. Je to dávná tradice a měl by se ho jako první ujmout otec nevěsty. Ten popřeje přání všeho dobrého do společného života a zároveň se symbolicky rozloučí se svou dcerou. Jak by měla vypadat svatební řeč otce nevěsty a jaké jiné proslovy mohou na svatbě zaznít?

Svatební řeč otce nevěsty

Originální svatební proslov by měl být z části připravený, protože asi nikdo nechce se na svatbě zakoktat a nevědět co říct v momentě, kdy je na něj upřena pozornost všech. Málokdo je tak výmluvný, aby ho napadala vhodná slova v tu pravou chvíli. Svatební řeč otce nevěsty by měla být důstojná, ale zároveň i trochu vtipná, protože málo lidí chce poslouchat dlouhé a nudné litanie slov. Proto je nutné nezapomenout ani na čas. Řeč by neměla trvat víc jak čtyři až pět minut.

Svatební řeči se může zhostit i otec ženicha, svědkové, matka nevěsty a není ani výjimkou poslechnout si svatební proslov sestry nebo bratra. U větších svateb jich může zaznít klidně hned několik. V takovém případě je nutné najít ten správný čas pro každý z nich. První většinou uvádí svatební hostinu, druhý může být řečen před hlavním jídlem či při dezertu.

Důležité je i pořadí lidí, kteří budou mluvit. Jestliže budou mluvit oba otcové, je první svatební řeč otce nevěsty a druhá otce ženicha. Poslední bude svědek.

Domluvte proslovy předem

Je nutné se domluvit předem s lidmi, kteří mají mít svatební proslov na jejich svatbě. Každý chce mít dostatek času na přípravu. Současně se proslovu mohou ujmout i novomanželé a poděkovat své rodině a přátelům za vše, co pro každý z nich udělat v předešlých letech nebo i při přípravách svatby. Takové hezké poděkování může poměrně dost vylepšit vztahy v rodině. Pokud se také řeči ujme dobrý řečník, může to být zábava i poučení v jednom.

Proslov otce nevěsty na svatbě

Je tradicí, že svatbu platí rodiče nevěsty a hlavně otec. Proto je i logické, že jako první na řadu přijde svatební řeč otce nevěsty.  V ní by měl přivítat hosty, vyzdvihnout kvality své dcery, přidat nějakou vtipnou příhodu z jejího dětství, ale ne nic, co by ji nějak kompromitovalo nebo shazovalo. Svatební řeč otce nevěsty je velmi respektovaná, ale rozhodně nemusí být příliš strojená či uhlazená. Naopak se doporučuje mít spíše vtipný proslov novomanželům. I tak ale někdy otcové sklouznou k předávání mouder a rad do života a manželství.

Text svatebního přípitku

Milá (jméno nevěsty), milý (jméno ženicha), vážení hosté!

Konečně přišel váš velký den, kdy se vám splnil jeden z vašich velkých snů a tužeb. Řekli jste si své ano a stali se manželé, a to až do konce svého života. Pro otce je tento den velmi těžký, protože odevzdává svou dceru do rukou jiného muže a ještě musí pronést radostnou a alespoň trochu rozumnou řeč. Na jednoho starého chlapa je to poměrně hodně.

Moje milá dcero a zeti, všichni, kdo se zde dnes sešli, jsou jistě šťastní s vámi, že váš den mohou oslavit tady a teď. A já si nesmírně vážím toho, že vám jako první mohu popřát. K vaší svatbě vám co nejsrdečněji blahopřeji. Ať vás na vaší společné cestě životem provází štěstí, ať vždy překonáte každou nesnáz a svízel. A když se k tomu přidá i blahobyt, jistě se nikdo zlobit nebude. Přeji vám, abyste si vždy zůstali pevně oddáni, nejen v dobrých dnech, ale především v těch špatných, v žalu i trápení.

Když vás tak pozoruji, je mi jasné, že si rozumíte i bez zbytečných slov. Proto můžete směle nastartovat své manželství a jistojistě zvládnete jakékoliv budoucí problémy. Toto pevní přesvědčení mě navíc, jako otce nevěsty, pomáhá překonat ten smutek, že moje malá holčička už je dospělá. Díky tomu mohu tento den oslavit s úsměvem a radostí.

Milá dcero, milý zeti. Toto je krásný a důležitý den ve vašem životě. Proto teď všichni pozvedneme své číše a připijeme si na vás. Ať se vám splní všechna přání i sny, kterých jistě máte mnoho. Držíme vám palce a gratulujeme!

Proslov svědka na svatbě

Velmi oblíbená je i svatební řeč svědka. Svědek by měl ve své řeči poděkovat ženichovi za důvěru v něj vloženou. Je také obecně známo, že za svědky si nejčastěji vybíráme nejlepší přátelé, sourozence nebo člověka, který k nám má velmi blízko. Bývá to člověk, který zná nevěstu a ženicha už velmi dlouho a dokáže svůj proslov ozvláštnit nějakým zajímavým příběhem, který společně s nevěstou a ženichem prožil.

Na projev svědka se lidé obvykle těší, protože bývají velmi zajímavé a zábavné.

Vzor vtipného proslovu svědka na svatbě

Milý Honzo (sem dáte jméno ženicha),

dámy a pánové, kdo mě ještě nezná, jmenuji se Petr a jsem svědek ženicha. Honzu znám už velmi dlouho. Seděl jsem s ním devět let….na základní škole v jedné lavici. A tehdy se z nás stali nejlepší kamarádi. A dnes tu stojím a dívám se na svého přítele, který prožívá velmi významný den svého života. Mám slzy na krajíčku, potím se a škrtí mě kravata. Proto si můžete být jistí, že moje řeč bude opravdu krátká.

V první řadě bych chtěl poblahopřát novomanželům. Mám vás moc rád a blahopřeji vám z celého srdce. Děkuji vám za to, že tu dnes mohu být a tuto báječnou událost s vámi oslavit.

Svědek má mnoho povinností a mezi ně patří i bavení svatebčanů veselými historkami ze života ženicha. Musel jsem ale přísaha, že jakékoliv nedůstojné příběhy, trapasy a podobné historky vynechám.

Honza byl vždy spíše tišší kluk, který za děvčaty příliš nechodil (mě ku prospěchu). Zlom přišel ve chvíli, kdy poprvé spatřil ženu svého srdce, Julii (jméno nevěsty). Všem jeho přátelům i blízkým bylo okamžitě jasné, že je to „láska na první pohled“.

Pro jeho přátele to byl ale moment, kdy jsme ženicha nadobro „ztratili“. Přestal s námi chodit za zábavou a do hospody. Měl na práci jiné, a pro něj jistě příjemnější, povinnosti.

I když to tak možná nevyznělo, my všichni mu závidíme. Vždyť je to něco nádherného potkat ženu, se kterou si dokonale sednu a budu s ní chtít strávit zbytek svého života. Navíc přestat chodit do hospody a za zábavou má i své ekonomické plus.

Nevěsta se teď na mě trochu durdí, ale ona už mě zná a ví, jaký jsem. I tak ale chci říct, aby má slova nebrala vůbec vážně. Jsem šťastný, že si Honza našel právě tebe, i když pro svobodné muže to znamená další ránu. Svět zase přišel o jednu krásnou a svobodnou ženu.

Protože se již jistě chceme všichni věnovat svatební veselí a já té krásné a svobodné družičce, která se tak líbezně usmívá, povstaňme prosím všichni společně a připijme na krásnou budoucnost ženicha a nevěsty.

Milý nevěsto a ženichu (můžete doplnit i jména), do vašeho společného manželského života vám přeji jen to nejlepší, zdraví, štěstí, blahobyt a kupu dětí.

Ať jste spolu šťastní!

Svatební proslov oddávajícího

Bez oddávajícího nemůže proběhnout žádný svatební obřad. Je to velmi důležitá osoba. Může jím být starosta, reverend či kněz. U civilního obřadu může oddávat mimo starosty i místostarosta, pověřená osoba, primátor a náměstek primátore v Praze.  Před samotným obřadem ještě většinou zazní svatební řeč oddávajícího. Ne vždy je originální a zábavná. Mnohem častěji se jedná o jeden text, který se používá s menšími obměnami na každou svatbu. Je to velká škoda. Trocha vtipu a nadsázky dokáže krásně rozproudit atmosféru a vykouzlit úsměvy na tváři všech přítomných.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Svatební řeč otce nevěsty. Inspirujte se našimi vzory!