Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatba v dešti nemusí být pohroma. Jak se na ni připravit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 9. 2017

Venkovní svatba je krásná a má své neopomenutelné kouzlo. Proto i většina fotografů preferuje focení venku, kde svatební fotky opravdu vyniknou. Pokud se vydaří počasí. Občas to ale prostě nevyjde a od rána lije jako z konve. Ale i svatba v dešti může přinést nezapomenutelný zážitek.

Když na svatbě prší

Asi každá nevěsta sleduje předpověď počasí dlouho dopředu a doufá, že její den bude již od rána plný slunce a modré oblohy. Na svatbě se dá naplánovat vše, od krásného a fantastického dortu až po hudbu i výborné jídlo. Co se ale naplánovat nedá, je počasí. Ale i svatba v dešti může být nádherná.

Máte několik možností, jak se vypořádat s případným špatným počasím. Svůj den D můžete rovnou naplánovat v teplých krajích, kde je špatné počasí spíše vzácné. Tam ale počítejte s mnohem vyšší investicí. Další možností je rovnou se schovat pod střechu a vynechat venkovní svatební radovánky.

Nebo se můžete „hecnout“ a deště se nebát. Využijte ho ve svůj prospěch. Berte to z té lepší stránky. Kouzelné deštivé fotografie má málokdo.

Čtěte také: Kde uspořádat svatbu?

Svatba venku v dešti

Již při přípravách raději počítejte i s mokrou variantou svatby. Chce to mít vždy v záloze plán B. Vždyť každá svatba je jedinečná a i svatba v dešti se může vydařit a být plná emocí a romantiky. Základ je opravdu dobrá příprava.

Největší strach mají nevěsty z fotek, protože právě ty zaznamenávají vzpomínky na váš velký den po zbytek života. S opravdu šikovným a zkušeným fotografem ale není déšť žádný problém. Lze využít nejrůznější romantická podloubí, stromy či slušivý deštník.

Nejde ale jen o déšť. Překvapit vás může i silný vítr nebo dokonce bouřka. Je důležité mít všechny dekorace pevně připevněné. Přístřešky a svatební stany postavte raději již několik dní dopředu. Zakryté plochy pak nebudou zcela promáčené.

Jak se připravit na déšť ve svatební den:

  • s deštěm počítejte vždy na padesát procent, ani předpovědi počasí nejsou naprosto spolehlivé,
  • při výběru svatebního prostoru musíte zhodnotit, zda se vám všichni svatebčané dovnitř vejdou,
  • také musíte na svatební místo dopravit dort, hudbu s aparaturou, talíře s cukrovím, atd.,
  • potřebujete deštníky, kyblíky, držáky,
  • mějte po ruce dostatek ručníků,
  • ověřte si, že vámi vybraný fotograf má zkušenosti s focením v dešti,
  • mějte v záloze romantické osvětlení,
  • nezapomeňte na voděodolný make-up a při ruce kosmetickou taštičku.

Čtěte také: Svatební garden party

Svatební fotky v dešti

Možná se ze všeho nejvíc bojíte, jak se budete fotit v dešti. Zkušený fotograf si ale i s nepřízní počasí poradí. Dobrý profesionál s dlouholetou praxí bude mít jistě své portfolio naplněné i fotografiemi ze svatby v dešti. Budete si tak moci dobře prohlédnout, zda je jeho práce přesně to, co hledáte.

Focení svateb v nepříznivém počasí klade na fotografa velké nároky. Musí pečlivě vybírat různé alternativy a možnosti, místa pro fotografování. Měl by mít k ruce dostatek kvalitní fototechniky, výkonné blesky a osvětlovací techniku. Potřeba budou jistě i další úpravy.

Až budete se svým fotografem komunikovat, musíte vyřešit otázku dekorací i lokality, kde se bude vše odehrávat. Vnitřek luxusního automobilu, husté větve v parku, krásný altánek nabitý romantikou nebo kamenné podloubí dokáží přinést neopakovatelnou atmosféru i v prudkém lijáku. Připravte si deštníky a klidně i slušivé holínky. Portrétní focení vaší svatby se stane jedinečným momentem.

Svatba v dešti

Déšť ve svatební den

Déšť ve svatební den neznamená zkaženou svatbu. Nejlepší je jít smůle naproti. Samozřejmě zejména v případě, kdy máte celou svatbu venku. Ideální situace je tehdy, když se na déšť začnete těšit. Možná pak nakonec budete ještě zklamaní, že je slunečno a krásně. Déšť sebou nese nezapomenutelnou atmosféru.

Svatební obřad v dešti

Vyřešit svatbu v dešti, když se jedná jen o focení, není tak složité. Horší situace nastává v okamžiku, kdy chcete mít venku i svatební obřad. Oddávající nejspíš nebude chtít stát venku s deštníkem a nechat na sebe i na své dokumenty padat vodu.

Pro obřad tedy volte místo, které není příliš vzdáleno od nějakého zastřešení. Ideálně kousek od zimní zahrady či jiným vhodným interiérem. Postačit může i klasický party stan, i když asi úplně nepřekypuje romantikou.

Jestliže chcete obřad venku za deště opravdu absolvovat, připravte si dostatečné množství deštníků, nejlépe barevně sjednocených a pro všechny hosty. Když bude mít každý svůj, který si přinese z domova, nebude to vypadat vůbec hezky. Ideální jsou deštníky v jedné barvě či nějak zajímavě ozdobené. Samozřejmě nezapomeňte, že nevěsta s ženichem by neměli být stejní jako ostatní. Proto volte odlišný styl. Vznikne jedinečný vizuální vzhled. Na fotkách bude vypadat krásně.

Jestliže je váš rozpočet dostatečně velký, můžete pro hosty připravit i ručníky s vašimi iniciály. Zůstane jim hezká památka na vaší svatbu. Ručníky nebo něco jiného na utírání bude potřeba i na venkovní lavičky a stoly. Trendy gumáky a deštníky odlehčí celkovou situaci i možné zklamání z počasí.

Čtěte také: Co udělat, aby váš svatební obřad byl nezapomenutelný

Svatba v dešti je jedinečná

Každá svatba je krásná a jedinečná. Protože má být jedním z nejkrásnějších zážitků. Nenechte si ji zkazit špatným počasím. Slunce a krásné počasí vám nepřinese štěstí. Jste to vy, kdo má život ve svých rukou. Proto si i zamračenou svatbu užijte dosyta. Určitě nebudete litovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatba v dešti nemusí být pohroma. Jak se na ni připravit?