Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatba na pláži není jen pro nejbohatší“. Tipy, jak si ji dopřát?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 8. 2017

Sluncem ozářená pláž, bílý písek a vzdouvající se vlny. A tam vy, kráčející v bílých šatech k oltáři. Doprovází vás živá hudba a zvuk moře. Že tohle je váš sen? Ale nemusí být. Svatba na pláži není takový problém a i my, pocházející ze středu Evropy, si můžeme uspořádat svatební veselí v exotickém ráji. Jak na to?

Svatba na pláži má mnoho výhod

Svatba v zahraničí skýtá mnoho výhod. Jednou z nich je i větší dávka soukromí. Je čím dál více párů, které se odklánějí od klasické svatby a chtějí si svůj velký den užít jen ve dvou nebo s hrstkou nejmilejších.

Je jasné, že žádná svatba není úplně zadarmo, ale místo toho, abyste pořádali velkou veselku pro celé široké příbuzenstvo, můžete investovat jen do sebe a zvolit svatbu v tropickém ráji. A co vás určitě ještě potěší, je obvyklé příjemné klima v těchto lokalitách, takže nemusíte nutně čekat právě na léto.

Svatební žabky

Svatební šaty vhodné pro svatbu na pláži nebude takový problém vybrat, ale co správné boty? Ty na jehlách nebo klínku asi nebudou to pravé ořechové. Několik variant by tady ale bylo. Buď můžete zvolit čistě přírodní variantu a vyrazit k oltáři bez bot, zvolit nějaké elegantní sandály bez podpatku nebo speciální svatební žabky. Prodává se mnoho druhů, jednoduché bílé, s ozdobnými kamínky nebo se stylovým nápisem Just married. Ty navíc zanechávají tento nápis vytlačený v písku po každém vašem kroku.

Jaké boty na netradiční svatbu? Zkuste svatební tenisky

Co je nutné zařídit pro svatbu na pláži?

Ještě než se pustíte do samého zařizování a vyřizování, musíte mít představu o tom, zda chcete vše zvládnout sami nebo tyto starosti přehodit na bedra zkušené svatební agentury. Zvládnete to i bez ní, ale bude vás to stát mnohem více času, nervů a běhání po úřadech. Aby vaše svatba na pláži měla hladký průběh, i když si ji zařizujete sami, je nutná znalost jazyka, mít představu o předpisech vybrané země a postupů na úřadech.

Platné nebo symbolické svatby u moře

Ne v každé destinaci je možné uzavřít právně uznatelnou svatbu. Nemusí být vždy jednoduché takovou svatbu zařídit. I proto je lepší mít k ruce nějakou agenturu, protože ti už vědí, jaké jsou poměry různých zemí. Vědí, jaké dokumenty jsou pro právně platnou svatbu potřeba v každé destinaci i postup žádosti. Platnou svatbu uzavřete např. v Karibiku, na Havaji, ve Francouzské Polynésii, na Bali či ne Mauriciu a Seychelách. Naopak na kouzelných Maledivách uzavřete bohužel jen svatbu symbolickou a tu legální uskutečníte v Česku.

Mezi nejoblíbenější a cenové dostupné lokality patří dozajista Řecko a Chorvatsko. V Itálii existuje poměrně dost výjimek a omezení a svatba musí být nejdříve uskutečněná na úřadě. Ve Španělku, na Kanárských ostrovech nebo ve Francii není možné se vzít, pokud zde nemáte dlouhodobý pobyt.

Advokátka radí: Jak uzavřít manželství v zahraničí

Kolik stojí svatba u moře

Pokud se podíváme na ceny, je velmi oblíbený ostrov Rhodos, kde vychází svatba a líbánky asi na 50 000 Kč. Na pomyslném vrcholu se drží Seychely a Mauricius, kde vyjde svatba s letenkou a ubytováním asi na 200 000 Kč.

Matrika v Brně

S vyřízením svatby v zahraničí vám poradí a pomůže specializovaná Zvláštní matrika Brno, která se jako jediná na svatby v cizině zaměřuje.

Svatba na pláži ve dvou?

Chcete si uspořádat exotickou svatbu jen ve dvou nebo i s přáteli a rodinou? Zde bude asi rozhodující váš rozpočet. Na místa jako je Mauricius, Seychely či Maledivy se asi vydáte jen s malou hrstkou lidí. Kdo si nedovede představit svůj svatební den bez rodiny a přátel, volí obvykle cenově dostupnější Chorvatsko, Itálii či Řecko. Vaši hosté mohou na místo dorazit pohodlně autem a v podstatě mají vaší svatbu s pojenou s pobytem u moře.

Jaký vybrat termín pro svatbu na pláži?

Asi nechcete riskovat, že na váš velký den bude ošklivo a pršet a na pláž kvůli velkým vlnám ani nebudete moct. Proto se podrobně informujte o počasí v cílové destinaci. Jen málo jich je celoročních a i tam probíhají určitě změny a střídají se chladnější období s těmi teplejšími (Mauricius). Ve Středomoří je vhodné pořádat svatbu od května do října, exotika je žádanější v zimních měsících. Mauricius, Maledivy, Seychely, Dominikánská republika, Zanzibar či Srí Lance jsou zase nejkrásnější od října do června.

Co dělat, když musím změnit termín svatby

Kdy začít plánovat svou svatbu snů?

Plánovat začněte s dostatečným předstihem. Musíte brát v úvahu dostupnost svatebního termínu, požadavky úřadů i to, že jakékoliv vyřizování obvykle nějakou dobu trvá. Také musíte zamluvit ubytování a letenky. Ty nejatraktivnější lokality jsou velmi rychle vyprodané, protože o ně mají zájem nevěsty z celého světa. Zároveň se jedná i o turistické cíle. Proto termín svatby i zájezdu objednávejte minimálně půl roku předem. A ve vytížených lokalitách a výjimečných termínech (např. 14. 2. na Valentýna) si musíte rezervovat termín i rok dopředu.

Existují také Last minute termíny, ale ty jsou vhodnější spíše na svatbu symbolickou. Zde už je pak důležité jen to, zda je zájezd dostupný, protože nejsou nutné žádné dokumenty.

Svatba je výjimečná událost a vy na ní chcete vzpomínat jako na nejkrásnější den v životě. Splňte si svůj sen a místo velké a hlučné svatby v Čechách si uspořádejte intimní svatbu na pláži jen s tím, kdo je vám nejblíž.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatba na pláži není jen pro nejbohatší“. Tipy, jak si ji dopřát?