Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Rustikální svatba. To pravé pro milovníky přírody a přirozeného prostředí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 5. 2018

Líbí se vám rustikální styl, který se v posledních letech dostává do módy? Toužíte po svatbě v podobném duchu a nevíte, jak na to? Je to jednoduché. Základem je totiž obyčejnost. Jak má vypadat dokonalá rustikální svatba?

V angličtině toto slovo znamená obyčejný, nebo také vesnický. Samotná svatba ale rozhodně obyčejná není. Naopak láká na něco netradičního a originálního. Příroda je totiž inspirací sama o sobě. Nejdůležitější součástí všech rustikálních svateb je místo. Nejlépe se hodí staré statky, vinařství, zříceniny hradů, mlýny, farmy či zajímavé stodoly.

Výzdoba a dekorace na rustikální svatbě

Rustikální svatba miluje jednoduchost, obyčejnost a přírodní motivy. Ty by se měly vyskytovat ve svatebních pozvánkách, ve výzdobě, ve stylingu nevěsty nebo i na svatebním dortu. Svatební výzdoba se nese v přírodních barvách. Ideálně žluté, bílé, béžové, zelené či hnědé. Hojně se používají přírodní materiálykov, sklo či dřevo.

Dekorace stačí jednoduché a vyrobené stylem – co dům dal – svítilny, proutěné košíky s ovocem, kovové konve s květinami nebo ptačí klece. Dobře poslouží zavařovací sklenice či láhve omotané provázkem a jemně dozdobené. Nahradit můžete i jmenovky. Popište korkové špunty a jednoduchá jmenovka je na světě.

Přírodní motiv by se měl objevit i na pozvánkách pro hosty. Použijte třeba sušené květiny, které nalepíte na pozvánku. Na podzim zase skvěle využijete barevné listí ze stromů.

Rustikální svatební oblouk

Bez obřadu by se svatba nemohla odehrávat. Milovníci rustikálního stylu ale nechtějí mít obřad v obřadní síní městského úřadu. Mnohem lepší je louka, zahrada, strom, park nebo klidně i zřícenina. Aby byla atmosféra opravdu jedinečná, chce to dokonale nazdobený svatební oblouk.

Zkuste nazdobit třeba staré dveře, které budou představovat vaší vstupní bránu do manželství. Oblíbené je i březové dřevo, trámy či vzrostlý strom a na něm omotané záclony a dozdobené květinami.

Svatba v boho stylu? Zařaďte přirozenost, originalitu a jednoduchost

Svatební stůl v rustikálním stylu

Také svatební tabule si zaslouží spoustu pozornosti. Přeci jenom u ní strávíte dost času. V tomto případě určitě vynechte organzu. Využijte pytlovinu, zavařovací sklenice na ozdobu, svíčky a další přírodní prvky.

Velmi trendy jsou letos také tzv. seznamovací koutky pro svatební hosty. Mělo by to být místo oddechu, kde si mohou hosté užít chvilku klidu, popovídat si, dát si něco dobrého k pití či k jídlu. Oblíbené jsou i třeba limonádové bary, vinné bary, grilovací bary, koutky na dary nebo foto koutky.

Sláma jako dekorace

Sláma by na rustikální svatbě rozhodně neměla chybět.  Vypadá stylově a dá se z ní utvořit dokonalá dekorace. Může být u svatebního oblouku nebo i jako odpočívací koutek. Dá se použít prakticky všude a jako bonus úžasně voní a navozuje přesně tu atmosféru, kterou má rustikální svatba mít.

Svatba v přírodě. Tipy na nejoblíbenější místa

Rustikální svatba a nevěsta

I nevěsta by měla zapadat do prostředí rustikální svatby. Princeznovský vzhled se příliš nehodí. Šaty mají být jednoduché, a ne moc přezdobené. Namísto svatebních šatů navíc klidně můžete zvolit i tradiční lidový kroj nebo trochu umírněněji zakomponovat jen nějaký lidový prvek (opasek s lidovým motivem či doplněk do vlasů). Výhodou této svatby je menší formálnost. Vlasy si klidně můžete nechat rozpuštěné jen s věnečkem na hlavě nebo zapletený cop s čelenkou s květin.

Květiny do svatební kytice volte stejné, jako na výzdobu celé svatby. Vynechte složitosti. V jednoduchosti je krása.

Rustikální svatba podle ročních období

Při plánování rustikální svatby myslete na roční období, ve kterém se odehrává a podle toho přizpůsobte výzdobu.

Jarní svatba

Na jaře se všechno ladí do nádherných barev a bát se jich nemusíte ani vy. Užijte si celou škálu barevných odstínů od jemné růžové až po fialovou barvu šeříků. Svatební výzdobu doplňte o barevné květiny, dřevěné ptáky nebo klidně i motýly z papíru. Svatební obřad na rozkvetlé louce pak bude úžasným zážitkem.

Chystáte svatbu na jaře? Máme pro vás pár užitečných nápadů

Letní svatba

V létě dozrává obilí, mák, ovoce a vy všechno můžete využít. Na dekorace klidně použijte makovice, bílé kvítky či pšeničné klasy. Nádherně vypadají na svatbě také slunečnice a z nich můžete mít i svatební kytici.

Podzimní svatba

Podzimní svatba je plná úžasných barev. Neměly by chybět dekorace z dýní, šípků, kaštanů či ořechů. Nezapomeňte využít barevné listí z opadávajících stromů.

Zimní svatba

I zima je plná krásy a příroda toho hodně nabízí. Ozdobte svou svatbu bílými květy, jehličím, šiškami, cesmínou. Hodí se i vlna či kožešina. V kombinaci s bílým sněhem (pokud nějaký napadne), bude atmosféra dokonalá.

Rustikální svatba se skvěle hodí pro milovníky jednoduchého, romantického a venkovského stylu. Fantazii se meze nekladou, a tak si do svatební výzdoby můžete zakomponovat jakýkoliv přírodní nebo venkovský prvek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rustikální svatba. To pravé pro milovníky přírody a přirozeného prostředí