Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Chystáte svatbu na jaře? Máme pro vás pár užitečných nápadů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 3. 2018

Svatba na jaře je něco nádherného. Stromy a květiny začínají růst, slunce už konečně více a déle svítí. Vše se zdá nové. Jarní svatební styl je elegantní a romanticky se zaměřením na svěží a světlé prvky, které odrážejí radost z této roční doby. Pokud plánujete jarní svatbu, podívejte se na některé z nápadů, které jsou jeden hezčí než druhý.

Jarní sezona obvykle trvá od začátku března do poloviny června. Jarní měsíce sice nejsou tak populární pro svatby, ale jejich obliba roste. Jarní příroda i lépe dostupné služby, které jsou i často levnější než v letních měsících lákají čím dál více svatebčanů.

Místo pro jarní svatbu

Jaro je známo jako období znovuzrození, protože po dlouhé zimě vše zelená, vypadá svěže a čerstvě. Pokud plánujete jarní svatbu, oslavte přirozenou krásu a obnovu sezóny výběrem místa pro obřad a svatební oslavu v přírodě. Mezi oblíbená místa patří arboreta, zahrady, botanické zahrady i skleníky. Dobře poslouží i park, lesk nebo vaše zahrada. Na jaře budou tato místa plná květin a rostlin v rozkvětu a vytvoří tak dokonalou kulisu pro vaši svatbu.

Svatba v přírodě. Tipy na nejoblíbenější místa

Paleta barev

Jarní svatební barevná paleta je především v pastelových odstínech nebo vzdušných veselých barvách. Přemýšlejte o barvách, které vidíte v květu – růžové, modré, žluté, fialové a zelené. Aby byly barvy hezky vyvážené, je dobré vybrat dvé hlavní a spárovat je s neutrální (bílá, šedá, černá, krémová atd.) Tak bude vaše svatba dokonalá po vizuální stránce.

Samozřejmě vzdávat se nemusíte ani bohatších tónů, například červené, švestkové nebo smaragdové. Vyberte si jednu z vašich hlavních barev a poté ji zdůrazněte neutrálním a „tlumeným“ pastelem, jako je francouzská modrá, světle zelená nebo fialová. Cokoliv příliš tmavé se obvykle na jarní svatbu nehodí.

Výzdoba

Květiny by rozhodně měly hrát velkou roli v jarním svatebním stylu. Použijte květiny k přeměně svatebního místa na vlastní tajnou zahradu – květinový oblouk, květinové lustry nebo květinová zeď. Je-li váš rozpočet na květiny trochu napjatější, zaměřte se na výzdobu především více frekventovaných míst a investujte jen do jednoduché zeleně. Když si navíc vyberte kvetoucí zahradu nebo zimní zahradu, můžete za květiny hodně ušetřit, díky kvetoucí výzdobě a dalším detailům, které plní prostor. To vám dává větší prostor pro přidělení peněz jiným konkrétním položkám (koktejlový bar nebo ta drahá kapela, kterou jste si tolik přáli).

Svatební dekorace – dodejte své svatbě kouzlo

Květiny

Pokud chystáte jarní svatbu, máte velkou výhodu při výběru květin do svatební kytice. Nejen, že máte k dispozici květiny, které jsou snadno dostupné po celý rok, ale vybírat můžete i z dalších velmi vyhledávaných druhů například pivoněk, které jsou po zbytek roku hůře k sehnání nebo za větší peníze. Jiné jarní květiny zahrnují tulipány, muscari, sasanky, narcisy, šeříky, hyacinty nebo vlčí mák.

Domluvte se s vaší svatební květinářkou, abyste vytvořili takové uspořádání, které skutečně zvýrazní krásu květin a splní vaše očekávání. Pro více oficiálnější svatby je vhodné držet se několika druhů květiny naaranžovaných ve středové části svatebních stolů. U více bezstarostného vzhledu si s uspořádáním tolik hlavu lámat nemusíte. Namísto tradičních váz můžete zvolit aranžmá v terakotových hrncích, dřevěných koších, galvanizovaných nádobách či dokonce v láhvích od vína.

Svatební oděv

Jarní svatby jsou skvělé, pokud jde o oblečení. Pravděpodobně už nebude taková zima, abyste museli mít na sobě těžký kabát, ale zároveň ještě nebude takové horko. Počasí bude určitě důležitým faktorem při výběru vašeho oblečení. Na jaře jsou ideální svatební šaty s rukávy, které vypadají velmi krásně a elegantně a zároveň poskytují i trochu tepla v chladnějších teplotách. Pro uvolněnější atmosféru si vyberte šaty vyrobené z lehké tkaniny, která se bude jemně pohybovat při chůzi, jako je organza nebo tyl.

Nezapomeňte také na matku přírodu. Všichni víme, že jarní sezóna může být dost deštivá a přestože déšť na svatební den může vypadat jako nepříjemnost, nemusí to tuto velkou událost pokazit – stačí jen dobře plánovat. Připravte se na počasí tím, že budete mít v záloze boty do deště, deštníky i odpovídající pláštěnky pro svatební party. Vaše svatební fotografie v takovém oblečení budou naprosto dokonalé.

Přemýšlí ženich o obleku nebo smokingu? Klasická černobílá varianta je vždy v módě, ale není to vaše jediná možnost. Pro svatby s příležitostnějším oblečením se dobře hodí šedý, světlehnědý nebo světle modrý oblek.

Květinové ozdoby k svatebním šatům. Jaké trendy přinese rok 2018

Dárečky pro hosty

Protože jarní svatba je především ve znamení květin, co jiného hostům dát než květiny. Zkuste miniaturní sukulenty v ozdobných hrnečcích, které jsou rozkošné a nenáročné na údržbu. Také můžete hosty podarovat ozdobnými balíčky semen vašich oblíbených květin.

Dort a dezert

Asi vás nepřekvapí, že také jarní svatební dorty, jsou dekorovány především květinami. Nechte si položit několik květin na svůj svatební dort jako výzdobu – růže, pivoňky, či různé druhy zeleně – vynikající možnosti. Pokud nechcete používat skutečné květiny, zkuste ti vyrobené z marcipánu nebo modelovací hmoty. Šikovný cukrář je umí vytvořit tak, že se takřka nedají rozpoznat od originálu. Oblíbenou a krásnou variantou jsou rozhodně nahé dorty.

Pokud hledáte alternativní nápady na dezerty, zkuste zařadit skvělé pochoutky, mezi které patří makronky, miniaturní koláče či cupcakes.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Chystáte svatbu na jaře? Máme pro vás pár užitečných nápadů