Menu
WeddingMag

Materiály na snubní prsteny. Který je ten pravý pro vás?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 2. 2018

Je dávno pryč doba, kdy jedinou možností snoubenců byly snubní prsteny ze žlutého zlata. Dnes je sortiment mnohem širší, až je někdy trochu problém vybrat si ten pravý a jedinečný prsten. Dnes si blíže představíme materiály na snubní prsteny, ze kterých je lze vyrobit a možná vám trochu ulehčíme rozhodování.

Výběr snubních prstenů je jednou z nejdůležitějších věcí v průběhu plánování svatby. Snubní prsten vás má zdobit do konce života, proto jeho výběr a především kvalitu zpracování nepodceňujte a věnujte výběru dostatek času.

Nelze jednoznačně určit, který kov je na výrobu prstenu nejlepší. Každý kov i slitina má různé specifické vlastnosti, a proto je na každém, čemu dá přednost.

Vybírejte snubní prsteny s dostatečným předstihem

Prsteny vybírejte několik měsíců před svatbou. A to zejména v případě, kdy je máte na objednávku. Pokud jste si vybrali již hotové, které jsou k dodání ihned, nemusíte čas vůbec řešit. Nejde jen o samotnou dodávku prstenů, ale i o možné úpravy. Může se stát, že bude na prstenu špatně vyryté jméno, iniciály či datum svatby nebo nebude přesně sedět apod.

Jak vybrat dokonalé snubní prstýnky

Není šetření jako šetření

Materiály na snubní prsteny se neodlišují jen vzhledem či kvalitou, ale samozřejmě i cenou, což je obvykle pro budoucí manžele významný faktor.  U drahých a vzácných kovů se cena počítá podle hmotnosti prstenů a náročnosti zpracování.

Příliš neřešte to, zda se prsten poškrábe nebo ne. Časem se poškrábou všechny materiály. Mnohem důležitější jsou případné dodatečné úpravy a zda-li jsou vůbec možné.

Jaké se používají materiály na snubní prsteny?

Snubní prsteny z chirurgické oceli

Chirurgická ocel patří k levnějším variantám. Je to kov, který je takřka stoprocentně hypoalergenní, velmi pevný a barevně stálý. I po letech nošení vypadá velmi pěkně a neopotřebovaně. Oproti ostatním materiálům ale není  ocel tak lesklá a nedá se dodatečně upravit.

U chirurgické oceli trvejte pouze na zasazených kamenech. Je nutné ale počítač s nárůstem ceny, protože se jedná o časově náročnou práci, a také složitější (kov je velmi tvrdý). Prsteny s kameny volte raději z jiného materiálu. Stejný problém vyvstane i u gravírování. Kvůli tvrdosti materiálů se ničí nástroje a práce je mnohem složitější a existuje větší riziko, že se prsten poškodí.

Snubní prsteny z chirurgické oceli – jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Snubní prsteny ze zlata

Zlaté snubní prstýnky jsou stálicí mezi materiály na snubní prsteny. Mezi oblíbené stále patří tradiční žluté zlato, ale do popředí se spíše dere módní bílé zlato. Klasiku v podobě žlutého zlata (slitina ryzího zlata, stříbra a mědi) volí častěji zastánci klasických typů prstenů. Je velmi odolné a krásně lesklé. Bílé zlato (slitina zlata a niklu či palladia, zinku a stříbra) vyniká svým leskem, kterého se docílí úpravou rhodiem. Po čase se sice setře, ale prsten se dá naštěstí znovu vyleštit a nanést rhodium.

Se zlatem se zlatníkům velmi dobře pracuje, je velmi odolné a barevně stálé. Se zlatými šperky mají potíže především alergici. Nejsou alergičtí přímo na ryzí zlato, ale na sloučeniny v něm. Nejčastěji bývá alergie právě na „bílé zlato“, kde je použit nikl. V některých zemích je dokonce zakázáno ho používat a i v České republice už puncovní úřad zpřísnil hodnoty, které jsou povolené pro uvolňování niklu ze slitin. Mezi zlatými prsteny je oblíbená kombinace různých barev zlata. Působí to nevšedně a originálně.

Velkou výhodou je snadná povrchová úprava. V budoucnu lze dokonce i mírně upravit průměr prstenu, nebo jej dokonce „nastavit“.

Nevýhodou u zlata je to, že se často můžete setkat s podvodníky. Navštivte raději obchod nebo zlatnictví osobně a nevybírejte na internetu. Prohlédněte si nabídku, kterou mají, a ptejte se po puncovních značkách. Ze zákona jsou dvě povinné značky (puncovní značka ryzosti od puncovního úřadu ČR a značka výrobce nebo prodejce). Pokud prsten tyto značky nemá, prsten nekupujte.

Snubní prsteny z palladia

Palladium není úplně běžný kov, ale získává si stále větší popularitu i u nás. Vyniká svou tvrdostí a vysokou bělostí. Je odolný proti poškrábání a má antialergické složení. Cenově vyjdou snubní prsteny z palladia levněji než zlato. Velmi dobře vypadá v kombinaci se zlatem.

Řada zlatníků ale s tímto kovem neumí pracovat, a tak vám ho ani nenabídne. Buďte opatrní při výběru, protože se nejedná o kov, který podléhá kontrole Puncovního úřadu a přesné složení slitiny zná jen výrobce.

Palladium je poměrně tvrdé, lze do něj dobře rýt texty a fasovat kameny. Stále se ale spíše používá jako příměs do zlata pro vznik „bílého zlata“.

Kolik stojí snubní prstýnky, šperky a další nezbytné doplňky?

Stříbrné snubní prsteny

Stříbrné šperky jsou charakteristické jemným světle bílým leskem. V klenotnictví se často využívá jako slitina, čímž získává na pevnosti a odolnosti. Jeho velkou výhodou je cena, protože u stříbrných snubních prstenů je mnohem nižší než u zlatých či z palladia. Bohužel se jedná o dost měkký kov, který nemá ani zdaleka takovou životnost co zlato.

Opatrně také na šperky, které vypadají na první pohled krásně, ale jsou jen levnou variantou „stříbrných“ prstenů. Obvykle je na jejich výrobu použita měď a šperk je poté pouze postříbřen. Z takového materiálu rozhodně snubní prsteny nekupujte.

I když je to levný materiál, vybírejte pouze zakázkovou výrobu u odborníka, který vám dokáže poradit s povrchovou úpravou. Ta zajistí, že prsten nebude tolik oxidovat a černat. Do stříbra lze dobře rýt i fasovat kameny. Důležité je, aby byly zasazené přímo do prstenu a ne jen nalepené. U opravdových stříbrných prstenů máte možnost leštění i pozdější opravy povrchu.

I stříbrné šperky musí mít na sobě puncovní značky. Neplatí to pro stříbrné šperky do 3g. U snubních prstenů by tato podmínka měla být splněna, pokud ne, raději prsten nekupujte.

Titanové snubní prsteny

Materiály na snubní prsteny

Titan je tmavě šedý kov. Má nízkou hmotnost, velkou pevnost a houževnatost. Je velmi dobře snášen i u citlivějších jedinců. I proto se titan používá k výrobě implantátů pro lidské tělo. Titan díky své šedé barvě vypadá velmi dobře s ostatními kovy, protože vytváří zajímavý kontrast. Je možné ho elektrochemicky barvit v podstatě na jakoukoliv barvu, časem se ale setře.

Titanové snubní prsteny jsou o něco dražší než chirurgická ocel, ale stále dostupné. U titanových prstenů je poměrně problém s dodatečnými úpravami průměru prstenu. U jednoduchých to jde minimálně a u složitějších vůbec. Prsteny z tohoto kovu není možné rozříznout, roztáhnout nebo nastavit či letovat a zmenšovat.

Prsteny z titanu jsou velmi lehké. Možná to ve vás vzbudí i podezření, ale nemusíte se bát, protože titan má přibližně 2x menší hmotnost než stříbro a 4x menší než zlato.

Wolframové snubní prsteny

Wolfram je pevný a odolný kov s velkou teplotou tání. Snubní prsteny z něj patří k těm nejtvrdším, co můžete vybrat. Ne nadarmo se tento kov používá jako technický kov v průmyslu. Prsteny bývají masivnější, než prsteny z jiných kovů. Výrobní proces je poměrně náročný, prsteny se dělají práškovou metalurgií, kdy se z jemného wolframového prášku zhutní prsten. V České republice zatím není žádná společnost, která by se takovou výrobou zabývala, proto jsou všechny prsteny výhradně z dovozu a prodávají se jen hotové šperky.

Do prstenu je nemožné zasadit jakýkoliv kámen. Když už tam nějaký bude, není určitě fasovaný, ale nalepený a hrozí, že časem vypadne. Můžete zvolit i rytinu, ale ta je možná jen diamantovým hrotem či laserem a jen velmi zlehka.

Wolframové prsteny jsou velmi křehké. Proto se prodávají tak masivní, aby vydržely větší náraz. Pokud by vám spadl prsten na dlažbu či beton, máte poměrně velkou pravděpodobnost, že se rozbije.

Stejně jako prsteny z chirurgické oceli i wolframové jsou hypoalergenní. Mají vysokou odolnost vůči oxidaci a korozi. Vyniká i svou nízkou cenou „až překvapivě“.

Platinové snubní prsteny

Materiály na snubní prsteny

Pokud chcete něco jedinečného a exkluzivního a nevadí vám, že si připlatíte, nadchnou vás šperky z platiny. Po chemické, vizuální i mechanické stránce vychází ze všech slitin drahých kovů nejlépe. Luxusní vzhled platiny se výborně hodí k takové události, jako je svatba. Platina vyniká vyšší mechanickou odolností i takřka minimální šancí na alergickou reakci.

Kov patří k těm dražším a mnoho zlatníků s ní vůbec nechce pracovat, protože výroba prstenů z platiny je náročnější. Do snubních prstenů se dobře provádí rytí a fasování kamenů. Nádherně vypadají diamanty.

Stejně jako zlato a stříbro i platina podléhá kontrole státního puncovního úřadu ČR a musí se zákona obsahovat dvě puncovní značky.

Při výběru snubních prstenů si ověřte prodejce

Než se vydáte pro svůj prsten snů, nejdříve si ověřte, zda váš prodejce či zlatník má platnou licenci a punc na puncovním úřadě. Existují webové stránky, kde si tato fakta můžete jednoduše zjistit. Užijte si svůj výběr a zvolte dobře prsteny i jejich prodejce.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Materiály na snubní prsteny. Který je ten pravý pro vás?