Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Kolik peněz je „tak akorát“ za svatební dar?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 1. 2019

Dát novomanželům ten pravý dárek, je často velmi obtížné. Dnes spolu lidé většinou už nějakou dobu žijí, takže veškeré vybavení domácnosti mají a co jiného koupit, aby vás to zároveň nezruinovalo. Některé páry chtějí raději peníze, než zbytečnost a jiné by zase byli pomalu uraženi, kdybyste jim nevymysleli nějaký věcný dar. Takže kolik financí byste měli vynaložit a jaké jsou vaše možnosti, pokud jde o svatební dary?

Jestliže znáte šťastný pár opravdu dobře, jistě najdete ten pravý dar pro ně. Nebo je můžete poprosit, aby napsali vlastní seznam svatebních darů. Ty mohou být užitečné pro rodinu i přátele, se kterými se nevidí tak často. Nevěsta s ženichem sepíší všechno, co by jim udělalo radost a každý si pak zvolí, co chce. Vhodné je se ale domluvit, ať nedostanou jeden dárek hned několikrát. Pokud chcete být trochu osobitější, není nic, co by vám bránilo, vybrat ze seznamu jen něco malého a přidat ještě jeden extra dárek, který bude mnohem osobitější nebo dokonce podomácku vyrobený. Ale rozhodně dárky nenahrazujte. Když je na seznamu napsaný červený mixér, nekupujte bílý jen proto, že se vám červená nelíbí.

Kupujete dárek rodině?

Jdete-li na svatbu rodině, která je vám navíc hodně blízká, měl by být váš dárek opravdu skvělý. Dobrým pravidlem je dvojnásobek peněz, než co vynaložíte na narozeniny nebo vánoční dárek pro tento pár. Pokud je nevidíte často, dejte dárek nebo finanční obnos v hodnotě asi tisíc korun na osobu.

Nápady na originální svatební dary pro novomanžele

Složte se

Chcete koupit něco velkého a pořádného, ale nemáte na to peníze? Domluvte se s několika dalšími přáteli nebo rodinou a složte se. Cokoliv, co koupíte společně, udělá určitě ohromnou radost. Zvlášť, když tím splníte novomanželskému páru nějaký sen.

Nabídněte místo svatebního daru své služby

Fotografujete, věnujete se cukrařině nebo vlastníte květinářství? Poskytněte nevěstě a ženichovi své služby namísto svatebního daru. Počítejte ovšem s tím, že nakonec vás to může vyjít i dráž než koupit nějaký dárek. Nejde jen o peníze, ale i o čas, který pak musíte svatbě věnovat. Je krásné mít na svatbě rodinu a přátele, ale může se stát, že vy se svatby příliš nezúčastníte, když budete fotit nebo zajišťovat něco jiného. Proto se dobře domluvte na tom, zda vás chce mít nevěsta s ženichem na svatbě jen jako hosta nebo využít vaše služby.

5 nápadů na svatební dary, které jsou ideální pro starší páry

Dárek až po svatbě

Možná máte skvělý nápad, který lze ale realizovat až po svatbě. Ať už se jedná o profesionální svatební fotoknihu, krásný obraz se svatebními fotkami nebo cokoliv jiného. Ani to není vůbec špatné a až se novomanželé vrátí z líbánek, určitě budou nadšení a dojatí.

Nejdete na svatbu?

A co když nejdete na svatbu? Ať už z důvodu nemoci nebo práce. Pak stačí poslat jen něco malého na oslavu. Třeba láhev šampaňského.

Jdete jen na večerní oslavu

Záleží jen na vás, zda koupíte dárek. Je pravděpodobné, že nevěsta a ženich něco malého očekávat budou. Pořád jste jejich hosti a je vhodné nějaký svatební dar koupit. Využít můžete všechny výše uvedené rady.

Kolik je příliš mnoho?

Náklady na dar by pro vás nikdy neměly být nepříjemné. Dávejte jen tolik, kolik si můžete dovolit. A nekupujte nesmysly. Stříbrná čajová souprava v hodnotě stovek korun asi zůstane nevyužita a nevěsta se na ní podívá jen ve chvíli, kdy zní otře prach. Nezapomeňte, že pár dostane darů hodně a pravděpodobně ani neotevře všechny najednou. Je tedy velmi pravděpodobné, že se ten váš ztratí mezi ostatními.

Dárky nejsou obchodem

Svatební průmysl je vybudován hlavně tak, aby v něm lidé utráceli své peníze. Říkají, že muž by měl dát dva měsíční platy za zásnubní prste nebo že dárek by měl pokrýt náklady na to, kolik musí nevěsta s ženichem zaplatit za každého hosta. Ale to oni zvou vás a oni chtějí takovou svatbu. Neobchodujete s nimi. Nemusíte si za vaše místo u stolu platit, byli jste pozváni.

Jak poděkovat za svatební dary a jakých chyb se vyvarovat

Dejte tolik, kolik chcete a můžete

Určitě jste slyšeli mnoho příběhů o tom, jak rodina nebo přátelé dokázali dát za svatební dar i tisíce korun. Pro někoho je deset tisíc tolik, jako pro jiného tisíc. Obě možnosti jsou správně, pokud je to to, co chcete vynaložit. Váš dar by měl odrážet vás i pár. Někdy může být ten nejdokonalejší dárek za pár stovek. Nemělo by to být o ceně, ale o úmyslu udělat radost.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Kolik peněz je „tak akorát“ za svatební dar?