Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Jdete na svatbu za svědka? Jaké se s touto rolí pojí úkoly?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 8. 2018

Být svědkem na svatbě je velká pocta a zároveň i závazek. Víte, jaké úkoly se svědkovi svěřují a co všechno se od něj očekává? Možná vám přijde vhod pár pravidel pro připomenutí.

Začneme oficiální stránkou věci, která je ta nejdůležitější. Hlavní role svědka či svědkyně je přítomnost během obřadu. Sebou musí mít platný občanský průkaz a po obřadu podepsat dokument, kterým zpečetí sňatek nevěsty a ženicha.

Svědkyně nevěsty

Jako svědkyni si nejčastěji nevěsta volí svou nejlepší kamarádku nebo sestru. Obvykle svědkyně pomáhá nevěstě s výběrem svatebních šatů, účesu i líčením. Vybírají spolu doplňky k šatům i spodní prádlo na svatební noc.

O svatebním dni je taková její pravá ruka. Pomáhá jí obléknout se do svatebních šatů, doprovází ji ke kadeřnici a vizážistce nebo jí pomáhá s líčením a účesem, když je nevěsta nemá. V průběhu obřadu může být požádána, aby nesla vlečku. Tuto činnost obvykle zastanou družičky, ale ne vždy je nevěsta chce na své svatbě mít.

Svědkyně by si měla na svatební den nachystat kosmetiku, protože nevěsta možná bude potřebovat nějakou úpravu během focení nebo v průběhu večera a určitě u sebe nebude chtít nosit neustále kabelku.

Inspirace na svatební proslovy? Seznamte se s jejich etiketou

Také rozlučka se svobodou by měla být v rukou svědkyně, i když dnes si ji obvykle organizují samy nevěsty. Každopádně by měla být naplánovaná v dostatečném předstihu před svatbou. Svědkyně se může vyřádit. Připravit dárečky, placky, šerpu pro nevěstu i šerpy pro ostatní účastníky. Často se také vymýšlí různé zábavné hry, aby oslava byla co nejoriginálnější a nejzábavnější.

Svědek ženicha

I ženich velmi často volí jako svědka nejlepšího přítele nebo bratra. Má trochu jiné „povinnosti“ než svědkyně nevěsty. Je běžné, že pronese tradiční slavnostní přípitek novomanželům, kterým odstartuje celou zábavu. Přípitek by měl být tak akorát dlouhý, trochu vtipný a originální. Neměl by ale prozrazovat nějaké trapné momenty, které by ostatní uvedly do rozpaků. Samozřejmě by nemělo chybět poděkování všem hostům. Proslov by si měl svědek natrénovat dopředu, aby věděl, o čem chce hovořit a hlavně, aby ho nemusel číst z papíru.

Svatební řeč svědka. Připravte přípitek, který nenudí!

Další povinnosti už jsou hlavně na dohodě. Určitě se svědkem vše proberte před svatbou a domluvte se na všech podrobnostech.  Tradičně se od svědka ženicha očekává, že pohlídá snubní prstýnky a občanské průkazy nevěsty a ženicha. Může se starat o fotografa, kameramana, hudbu a odvoz hostů. Dohlíží na to, aby vše probíhalo podle přání novomanželů. Jestliže na svatbě není profesionální koordinátor, přebírá jeho roli.

Asi nejoblíbenější činnosti svědka ženicha je organizace rozlučky se svobodou. Podle tradic má ženichův svědek, stejně jako v případě nevěsty, povinnost organizovat rozlučku. I tady si jí většinou plánuje ženich sám, ale nechat to na někom jiném může být vítaná úleva. Nejčastěji ji svědek pořádá jako překvapení pro ženicha. Účet by tak měl jít na svědka a ostatní účastníky. Jestliže ji svědek naplánuje na předvečer svatby (a stává se to), měl by se postarat o to, aby šel ženich rozumně spát a ráno byl fit a všechno bez obtíží stihl. Protože je ale svatební den dost náročný i bez kocoviny, je vhodnější vybrat trochu dřívější datum před svatbou.

Společné úkoly

Nedílnou součástí úkolů svědku je vytvoření svatební zábavy pro hosty a novomanžele. To už mohou dělat klidně oba společně, tedy svědkyně nevěsty a svědek ženicha. Zvolit mohou klasickou zábavu (12 měsíců s novomanželi, házení kyticí, zábava s podvazkem, tanec s ovocem apod.) nebo zkusit vymyslet něco nového a originálního.

Dobrý výběr

Dnes si už většina párů zajišťuje vše kolem své svatby samostatně nebo s pomocí profesionálů. Přesto by volba svědků měla být uvážlivá. I když jim nebudete svěřovat tolik úkolů, určitě chcete, aby vám byli v případě potřeby nápomocní a zhostili se svého úkolu s láskou, upřímností a jistou elegancí.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jdete na svatbu za svědka? Jaké se s touto rolí pojí úkoly?