Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatební fotky. Inspirujte se, co vše by měl váš fotograf zachytit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 9. 2017

Svatba je ohromnou životní událostí, kterou si každá nevěsta a ženich chtějí pamatovat do konce života. Vzpomínky ale časem vyblednou, proto je důležité mít něco, co je zase obnoví. Jedinečné momenty a atmosféru svatby bezpochyby zachytí fotograf se svým fotoaparátem. Svatební fotky jsou plné emotivních pocitů, romantiky a krásy. V následujících řádkách vám přinášíme na svatební fotky inspiraci.

Inspirace na svatební fotky

Zvěčnit svůj svatební den prostřednictvím fotografií vyžaduje jasné představy nevěsty a ženicha. Naprosto nezbytný je ale spolehlivý a zkušený fotograf a dostatek svatebních dekorací.

Svatební přípravy

Tato fáze focení je velmi důležitá a rozhodně není dobré ji podceňovat. Jsou to krásné a autentické snímky. Nijak nestylizované a často focené ještě v domácím prostředí. Začnou s vyprávěním vašeho svatebního příběhu od úplného začátku.

Svatební přípravy si naplánujte v příjemném prostředí. Na focení jsou ideální větší prostory s dostatkem světla. Nejlépe, když je světlo přirozené. Z malého a tmavého kumbálku s jednou opuštěnou žárovkou ani sebelepší fotograf luxusní hotelový pokoj neudělá. Je jasné, že díky moderní digitální technologii se dá i nehezké pozadí na fotkách upravit, ale je to poměrně hodně práce a zbytečná komplikace. Navíc v příjemné a hezkém prostředí bude lépe všem a fotograf tam pořídí mnohem kvalitnější a hezčí snímky.

Na focení jsou nejlepší bílé a pastelové zdi (nic výrazného).

Přípravy se mohou odehrávat i v obýváku nebo na terase či zimní zahradě. Stačí trochu uklidit a zajistit dostatek světla. Důležité je vše probrat s fotografem s dostatečným předstihem a popřípadě něco doupravit nebo naplánovat jinak.

Součástí svatební příprav je fotografování svatebních šatů, oblékání nevěsty, příprava družiček, družby a ženicha. Portrét nevěsty, prstýnky, svatební střevíčky, nevěstina kytice, výzdoba svatebního auta nevěsty a ženicha.

Svatební fotky inspirace

Focení svatebního obřadu

Nejdůležitější a nejvážnější část svatebního dne je svatební obřad. V tuto chvíli si řeknete před svatebčany, svědky a celou rodinou své významné „ANO“. V tuto část patří práce fotografa k nejtěžším. Musí být takřka neviditelný a zároveň zachytit každý důležitý a vzácný okamžik.

Přípravy lze naplánovat kdekoliv i různě přizpůsobit. O svatebním obřadu to ale neplatí. Lokalita je zkrátka pevně daná a ne vždy se dá nějak upravit. Co určitě lze domluvit, že svatební polibek nebude trvat pár vteřin, ale o něco déle, aby fotograf stihl udělat dostatek snímků. Totéž platí i o navlékání prstýnků.

Nevěsty by také neměly ke svatebnímu oltáři příliš chvátat. Tento okamžik si musíte vychutnávat a nic nedejte na oddávajícího, který si významně klepe na hodinky, protože za dvacet minut už oddává někde jinde.

Svatební fotky obřadu zahrnují květinovou výzdobu, nevěstu cestou k oltáři, ženicha sledujícího nevěstu, jak jde k oltáři, oltář nebo bránu, rodinu na obřadu, svatební slib, novomanželský polibek a odchod novomanželů od oltáře.

Svatební fotky inspirace

Skupinové foto svatebčanů

Velmi oblíbené jsou skupinové fotografie. A je to také jedna z mála možností, jak dostat celou rodinu na jednu fotografii. Takže se nechte fotit s dětmi, babičkami, rodiči i přáteli.

Není vůbec špatné mít ještě před svatbou namyšlený seznam skupinek na fotografování. Nezapomeňte na kamarády, kolegy z práce, nevěsty s pány či ženicha s dámami.

Skupinové fotky zaberou nějaký čas, proto je dobré s tím počítat dopředu. Klidně se fotografování může protáhnout i na hodinu. Vše závisí na tom, jak jsou lidé ochotní se fotit i kolik jich na svatbě je.

A jaké skupinové fotky se nejčastěji dělají? Fotí se novomanželé s rodinou nevěsty, novomanželé s rodinou ženicha, s družičkami, družbou, všichni účastníci svatby, domácí mazlíčci, malé družičky a družby

Svatební fotky inspirace

Focení novomanželů

Nejoblíbenější a nejdůležitější focení. Je to nejlepší čas, kdy můžete zachytit pocity štěstí, radosti a souznění duší. Někdo má raději decentní fotografie, někdo zase něco trochu vtipnějšího a méně tradičního. Toto focení zabere obvykle více jak hodinu.

Fotografování nevěsty a ženicha je vhodnější naplánovat na pozdější odpoledne nebo až večer. Fotografie vyjdou mnohem hezčí a kvalitnější, protože odpoledne a navečer je mnohem lepší světlo na focení než v poledne. Určitě není vhodné fotit mezi obřadem a obědem nebo jen opravdu malou chvíli. Všichni hosté už se těší na hostinu a mají hlad.

Svatební fotky inspirace

Focení svatební hostiny

Svatební hostina patří ke svatebnímu dni. Je to takový předěl mezi oficiální a zábavnou částí svatby. Velmi oblíbené je krmení nevěsty a ženicha a společné krájení dortu. A tyto okamžiky určitě chcete mít i zvěčněné na fotografiích.

I v případě svatebního oběda platí, že hezké prostředí je velmi důležité. Snažte se na svatební oběd najít co nejpříjemnější místo s dostatkem prostoru a přirozeného osvětlení. Tmavý salonek s jedním oknem rozhodně odmítněte.

Při hostině se obvykle fotí svatební tradice, panorama celé hostiny, jmenovky a zasedací pořádek, dekorace a pozvánky, výzdoba stolu, detaily svatební hostiny, emoce, svatební dort a dezerty, hry, DJ.

Svatební fotky inspirace

Focení svatebního tance a zábavy

Při svatebním tanci novomanželů všichni pláčou. Zejména maminky a babičky. I z tohoto neopakovatelného momentu vašeho života chtějte mít vzpomínky zaznamenané.

Fotograf by se s novomanželi měl domluvit na prvním tanci (kdy, kde a kdo tam bude). Důležité jsou ale i ostatní tance s rodiči, svědky a přáteli. Pár snímků rozhodně chtějte i z večerní zábavy. Uvidíte, jak se nad nimi po čase s chutí zasmějete.

Svatební fotky inspirace

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební fotky. Inspirujte se, co vše by měl váš fotograf zachytit