Menu
WeddingMag
Po svatbě

Jak strávit svatební noc a jak ji prožívali naši předci?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 7. 2017

Váš den se blíží. Máte už vybrané místo, kde si řeknete své „ano“ a také místo pro hostinu i zábavu. Jak jste na tom ale s místem pro svatební noc? Ta je také výjimečná a měla by ve vás zanechat krásné vzpomínky. Jak strávit svatební noc, kde si oba budete moci plnohodnotně užít jeden druhého.

Co je svatební noc?

Většina lidí o svatební noci mluví, ale o jejich tradici už příliš neví a často ji ani příliš neřeší. Přitom je svatební noc brána jako příležitost, kdy se poprvé intimně spojí manželé. Je škoda, že své kouzlo už trochu ztratila, protože svatební veselí trvá často až do rána. Je jasné, že pak na milostné hrátky nemají novomanželé chuť a ani energii. Stále je ale dost těch, pro koho jsou tradice a zažité rituály důležité a patří k nim i svatební noc. V takovém případě vybírají snoubenci zvláštní a výjimečné místo, kde stráví skutečně nezapomenutelné chvilky.

Svatební noc na zámku

Ideální a nejčastější řešení je, když máte romantickou svatbu na zámku. Většina z nich má k dispozici i apartmán určený právě pro novomanžele. Někde jsou dokonce i prostory pro ubytování hostů. Zažijete opravdu něco úžasného a romantického, protože pokoje bývají vyvedeny v historickém duchu.

Svatební noc v hotelu

Není hotel jako hotel. Můžete si zvolit luxus se vším všudy a nechat se hýčkat obsluhou, dostat snídani až do postele, užít si erotické masáže, vířivku, šampaňské, zkrátka cokoliv, co si budete přát.  Některé hotely mají velké svatební apartmány, které jsou vyzdobeny ve svatebním duchu.

Jak strávit svatební noc v zahraničí

Někdo si hned po obřadu naplánuje odjezd do ciziny. Svatební noc si tak můžete užít třeba s výhledem na moře. S tím souvisí i různá experimentální místa. Někteří ani na ubytování nečekají a začnou se svatební nocí klidně třeba už v letadle. V zahraničí si můžete objednat i líbánkové apartmá a kdo má rád trochu adrenalinu, může si užít svatební noc na pláži za zvuků vln.

Jak strávit svatební noc doma

Ani svatební noc doma nemusí být stereotyp a nuda. Vaši přátelé vám mohou vyzdobit ložnici jako dárek nebo si můžete vy sami připravit něco úžasného a výjimečného. Objednejte si nějaké dobré jídlo, podívat se na oblíbený film. Překvapte partnera romantickým sexy prádlem. Zkrátka si to udělejte podle sebe. Budete poprvé spát doma jako manželé.

Není nutné se držet tradic. Udělejte si svatební noc přesně tak, jak to cítíte. Klidně spěte i ve stanu nebo venku na louce. Záleží jen na vás.

Svatební noc ve středověku

Dnes už svůj původní význam i důležitost svatební noc hodně ztratila, tedy alespoň ve smyslu první sexuální zkušenosti. Možná by vás až překvapilo, co všechno lidé dřív byli nebo museli udělat.

  • svatební košile – ve středověku nesměli dokonce ani novomanželé vidět svá nahá těla. Proto si oba museli před ulehnutím obléknout dlouhou, bílou svatební košili s prostřižením,
  • kontrola – zejména východní Slované velmi tvrdě dbali na to, aby žena vstupovala do manželství jako panna. Přitom ještě o nějakou dobu dříve to bylo zase naopak a nebylo vhodné, aby žena při svatební noci byla pannou (jak ironické). Před svatebním aktem tak museli vybrané ženy důkladně prohledat lože i okolí postele, jestli tam někde nemá nevěsta schovanou lahvičku s holubí krví, kterou by pak nenápadně vylila na prostěradlo a košili,
  • důkaz pro veřejnost – ráno po svatební noci si nevěsta svlékla košili či vzala prostěradlo a musela ho pověsit na viditelném místě, aby každý viděl, že přišla o panenství,
  • tvrdý dohled – ve středověku nebyla svatební noc žádným prožitkem a ani láskyplnou náplní svatebního obřadu. Protože sex byl často tabu, býval pár o svatební noci hodně nervózní, do toho byli v domě často nervózní svatebčané, kteří čekali na výsledek a pravidelně chodili klepat na dveře ložnice. Není divu, že se stávalo, že k pohlavnímu styku vůbec nedošlo, protože muž jednoduše selhal. V takovém případě mohl proběhnout styk až druhý den, ale třeba u východních Slovanů mohl za ženicha „zaskočit“ starší družba. V Bulharsku zase defloraci dokončila starší zkušená žena. Pokud vše proběhlo, jak mělo, dal to ženich okamžitě všem najevo. Mohl vystřelit z pušky nebo rozbít džbán o zeď a podobně,
  • dárek pro nevěstu – ale abychom nezmiňovali jen ty méně příjemné stránky svatební noci v historii, máme tu i jeden pocházející z Francie. Ráno po svatební noci dostala novomanželka od svého muže nějaký dárek, tzv. jitřní dar. Obvykle se jednalo o nějaký šperk či oblečení. Někde se tento dar pak dával po celý život vždy na výročí svatby.

Buďme rádi za přítomnost

I když historické romantické knihy hovoří jinak, pravdou je, že v dřívějších dobách svatební noc moc velké kouzlo neměla a zejména pro ženy to byla spíše noční můra a něco, co prostě museli podstoupit a nějak přežít. Ženy, které přišly do svatebního lože a nebyly panny, byly často označeny jako padlé a veřejně zostuzeny. Bylo úplně jedno, jestli přišly o panenství dobrovolně nebo ne.

Velmi kruté tresty čekaly ženy v 17. a 18. století, tehdy je lidé bičovali a vyháněli z vesnice. Později bylo běžné, že dětem vybírali budoucí partnery jejich rodiče a podporovala to i církev. Neuposlechnout by byl hřích. V období Rakouska-Uherska byly svatby upraveny legislativou a svatební noc už přestala být utrpením.

Ať tak či onak, ženy mohou být rády za dnešní dobu, kdy svatební noc tráví s někým, koho milují a dobrovolně si ho vybraly.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak strávit svatební noc a jak ji prožívali naši předci?