Menu
WeddingMag
Svatební dort

Svatební dort na míru? Existují pro alergiky, vegany i raw

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 3. 2018

Výběr svatebního dortu je velmi důležitý, protože je často dominantou svatební tabule. Hosté se na něj velmi těší. Nejen na jeho vzhled, ale i chuť. Mezi snoubenci jsou stále více poptávané svatební dorty přesně na míru, protože existují různé alergie a životní styly a pravděpodobně se někdo takový na svatbě objeví, můžete si dnes bez obav nechat upéct i svatební dort pro alergiky, vegany nebo v raw variantě.

Ke svatebnímu dortu se váže nejedna tradice a pověra. Zmínit určitě musíme krájení svatebního dortu, které patří k tradičním činnostem při hostině a všichni se na něj moc těší. Podle tradice by měli novomanželé rozkrojit dort společně. Kdo první uchopí nůž, bude prý v manželství vůdčí osobností. Nezapomeňte, že s dortem by se mělo dostat na každého hosta. Pokud ne, bylo by to nejen nezdvořilé, ale také se říká, že budou mít novomanželé smůlu a s nimi i ten, kdo neochutnal.

Nechte si upéct svatební dort podle přání

Snoubenci dnes už nechtějí jen tak ledajaký dort, ale musí být jedinečný a splňovat přesně jejich představy. A to nejen vzhledem, ale i složením. Pokud vám jde o precizní zpracování, měli byste se obrátit na profesionální cukráře, kteří se na svatební dorty specializují. Nejde totiž jen o samotné upečení. Měl by dokázat vdechnout vašemu dortu moderní design a zároveň zaručit i kvalitu ingrediencí. Mnoho lidí dnes chce pouze lokální suroviny a rozhodně žádné náhražky.

Oproti dřívějším požadavkům také stoupá počet těch, kdo potřebují nějaký speciální dort pro alergiky, protože mají oni nebo někdo s pozvaných alergii na určitý druh potraviny. Dnes už naštěstí existuje spoustu možností, a tak není až takový problém svatební dort plně přizpůsobit přání klienta.

Svatební dorty 2018 – jak se mění trendy pro letošní rok

Je libo bezlaktózový nebo bezlepkový dort?

Aby si svatbu užili opravdu všichni hosté, jsou svatební dorty i sladkosti pro alergiky častým řešením. Nejrůznější alergie na laktózu, lepek, ovoce, oříšky či čokoládu jsou čím dál častější. I proto je svatební dort vždy takovým malým uměleckým dílem.

Kde si nechat vytvořit svatební dort pro alergiky?

Pokud máte opravdu speciální přání, najděte si někoho, kdo se specializuje na zakázkovou tvorbu dortů a sladkostí. Nejlepší je osobní setkání, kde se domluvíte na tom, co chcete, co máte a nemáte rádi, co se vám líbí apod. Kvalitní firma by pro vás nejdříve měla upéct dort k ochutnání a pak doladit zbytek.

Na co si dát pozor při krájení svatebního dortu

Dorty pro vegany

Mimo dortů pro alergiky tu máme i další specifickou skupinu lidí, a to jsou veganské dorty nebo také raw dorty. Pokud jste vy nebo vaši svatební hosté vegani a chcete mít takový dort a třeba i celé menu, je potřeba řešit to včas a objednat si dort s dostatečným předstihem. Není tak jednoduché vynechat veškeré živočišné produkty. Záleží také na tom, zda chcete veganské jídlo pro všechny hosty nebo jen pro určitou část.

Pokud jste vegani a rozhodli jste se, že chcete veganskou svatbu, nenechte se zviklat jinými názory ze svého okolí, které můžete slyšet a za svým rozhodnutím si stůjte. Je to vaše svatba a vaše pravidla. Jestliže chcete hostům vyjít vstříc, můžete zvolit kompromis a udělat klasický dort i veganský a stejně tak i celé svatební menu.

Veganský dort a netradiční suroviny

A jaké suroviny se do veganského dortu používají? Především rostlinná smetana, speciální mléko (sójové, rýžové, kokosové či mandlové), tofu, rostlinné máslo, veganská čokoláda, čerstvé ovoce a různá semínka. U RAW dortů jsou suroviny ještě trochu specifičtější. U těchto specialit už může být trochu oříšek, najít zkušeného a kvalitního cukráře, který si s tím poradí.

Tradiční nebo úplně jiný dort?

Myslíte si, že veganský dort musí být úplně jiný na první pohled? V žádném případě. I zde záleží na vašem výběru. V případě tradiční svatby je právě mnohem vhodnější klasika, i když ve veganském provedení. Na první pohled takový dort nerozeznáte od klasického. Kdo chce mít celé menu veganské a svatbu ne úplně tradiční, může volit odlišný i svatební dort – oblíbené jsou především nahé dorty zdobené čerstvým ovocem.

Svatební cukroví. Jaké nesmí chybět na svatební tabuli a na kolik vyjde

Veganské sladkosti na svatbu

Pokud jste zvolili veganský dort i svatební menu, nejspíš se k této variantě přikloníte i u zákusků, cupcakes a dalších dobrot. Šikovní cukráři umí vytvořit takové skvosty, že se vám při pohledu na ně, budou sbíhat sliny.

A kdy takový speciální svatební dort objednat? Ideální co nejdřív po zarezervování obřadu.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Svatební dort na míru? Existují pro alergiky, vegany i raw