Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Co symbolizují květiny a barvy ve svatební kytici?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 12. 2018

Různorodé květiny různých druhů a barev patří ke svatbu už od nepaměti. Bez nich by nebyla úplná. Na výběr je velké množství různorodých kvítků a kvítečků a samozřejmě i barev. Přemýšleli jste ale o tom, co jednotlivé barvy i druhy květin vlastně symbolizují?

Přemýšlíte, jaké květiny objednat do své svatební výzdoby a rádi byste je vybírali i podle jejich symboliky? Pak vám možná následující řádky pomohou s výběrem.

Květiny a jejich význam

Karafiáty

Karafiáty rozhodně nejsou nudné a ani obyčejné. Vypadají velmi krásné, nestojí vás hromady peněz a nabízejí se v mnoha barvách. Každá má jiný význam. Červené symbolizují obdiv, bílé pravou lásku a štěstí a růžové úctu a náklonnost.

Fialky

Voňavé drobnolisté jarní kvítky nádherně voní a vypadají báječně. Podle pověstí byly prý oblíbenou květinou bohyně Afrodity. Fialky dokáží vyvolat velké emoce. Pro křesťany jsou symbolem pokory, protože podle legendy vyrostly u kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus.

Lilie

Dříve byly lilie hlavním symbolem plodnosti. Už ve starém Řecku a Římě patřily ke klasickým svatebním květům. Odrážejí ryzost citů, nevinnost a nekonečnou lásku.

Myrta

Zelený keř s krásnou vůní se tradičně používá do vývazků, ale rozhodně s ní neuděláte chybu ani ve svatební kytici. Právě z myrty se často tvoří věnce pro vítěze, a to jste i vy na své svatbě, protože si berete toho nejlepšího muže.

Pivoňky

Pivoňky se svým křehkým a krásným květem rozhodně nemohou ve výčtu chybět. V Japonsku patří k typickým svatebním květinám a v Číně ji považují za symbol dokonalé krásy. Je ovšem potřeba myslet na to, že po odkvětu velmi rychle uvadnou a opadnou.

Konvalinky

Konvalinky přináší štěstí a přitahují pozitivní energii, nový optimismus a dobré myšlenky. Tyto květiny mají i antidepresivní účinky, dodají vám pocit vnitřního štěstí, pomohou posílit mysl a získat ztracenou sebedůvěru.

Hvozdík

Hvozdík pochází z Turecka a symbolizuje půvab a eleganci. V jižní Evropě má být symbolem sexuální výzvy a na iberském poloostrově představuje krásu andaluských žen. Ve Flandrech patří hvozdíky hlavně k zásnubám a nemohou chybět při žádné žádosti o ruku.

Narcis

Narcisky se skvěle hodí hlavně k jarní svatbě, protože toto období je pro ně naprosto typické. Svou barvou připomínají vycházející slunce a symbolizují nenaplněnou lásku, spánek nebo i zmrtvýchvstání. V Číně jsou ale naopak symbolem dlouhého a šťastného manželství.

Chrpy

Na chrpu určitě nezapomínejte. Jsou totiž symbolem věčné věrnosti a navíc vydrží dlouhou dobu krásné a čerstvé.

Orchidej

Orchidej je velmi krásná a její krása a barevnost láká už od nepaměti. Vyjadřuje ženskost a originalitu. Mají velmi výjimečné postavení ve světě květin.

Macešky

Macešky vyjadřují vzpomínky na osobu, na které vám záleží. Pokud vám na svatbě nějaká blízká osoba chybí, vezměte si právě macešky a budete mít pocit, že je tam s vámi. A samozřejmě vypadají tato kvítka skvěle. Na to nesmíme zapomenout.

Kopretiny

Kopretiny symbolizují houževnatost, trpělivost, vytrvalost a radost. Všechno se vám v manželství bude hodit. Neopomíjejte je.

Růže

Klasika na klasiky – růže. Symbolizují lásku, vášeň a touhu. V církevním pojetí pak maximální oddanost. Každá jejich barva má jiný význam – červená znamená vášeň, žlutá žárlivost a bílá nevinnost a oddanost.

Svatební kytice. Umíte ji vybrat podle ročního období a kdy ji objednat?

Co znamenají barvy květin?

  • Bílá – nevinnost, čistota. Už odpradávna oblíbená barva květin při svatebních obřadech.
  • Žlutá – žluté květy (narcis, růže, slunečnice) symbolizují jaro, energii a slunce. Dozajista rozzáří každý prostor.
  • Růžová – jasná volba pro nejednu nevěstu. Symbolizuje krásu, něžnost a jemnost.
  • Fialová – v souvislosti s křesťanstvím může být vnímána spíše jako smuteční barva. Fialové květiny ale ukazují majestátnost a vzájemnost. Pokud se vám fialová líbí, rozhodně se toho nebojte. Fialky nebo třeba levandule vypadají úžasně. V kombinaci s bílými šaty budete působit dokonale půvabně.
  • Modrá – modré květiny se skvěle hodí hlavně pro zimní období. Symbolizují důvěru a věrnost a v kombinaci se stříbrnými nebo bílými doplňky vypadají skutečně úchvatně.
  • Červená – ani s červenou neuděláte chybu. Symbolizují vášeň a lásku. Skvěle vypadají červené růže, tulipány nebo vlčí máky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co symbolizují květiny a barvy ve svatební kytici?