Menu
WeddingMag
Svatební šaty

9 nejdůležitější pravidel při zkoušení svatebních šatů, na které nesmíte zapomenout

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 7. 2018

Přichází jedna z nejkrásnějších chvil před vaší svatbou. Ano, jde o zkoušení a vybírání svatebních šatů. Den, kdy si oblečete své první svatební šaty, bude dozajista zvláštní a výjimečný. Ne každý den si připadáte jako princezna. Dozajista již nějakou dobu prohlížíte internet nebo nakukujete do výlohy svatebních salonů. Jenže co když nenajdete své šaty snů nebo je sice najdete, ale budou stát mnohem více, než je váš rozpočet? Pokud nevíte, co si na zkoušku obléknout nebo vzít sebou, přečtěte si naše tipy pro zkoušení šatů a nechte se poučit.

1. Nenechávejte výběr na poslední chvíli

Velmi důležitá rada hned na úvod. Nechte si na výběr šatů dostatek času. Nejen proto, že když přijdete chvilku před termínem, budou ty nejhezčí a nejúžasnější kousky probrané, ale také se jen málokdy stane, že hned v prvním salonu objevíte ty jediné a dokonalé. Také je nutné si uvědomit, že zkoušení chvíli trvá. V jednom salonu klidně můžete strávit i dvě hodiny. A protože je to dost únavné, navštivte maximálně dva salony za den.

2. Co si vzít sebou do svatebního salonu?

Určitě si sebou vezměte svoje boty. Nemusí to být přesně ty, které budete mít na svatbě, možná je ještě ani nemáte koupené, ale měl by to být alespoň podobný styl a stejná výška podpatku. Tedy taková, ve které se cítíte pohodlně. A ještě jeden malý tip. Botky na podpatku si vezměte raději do tašky jen na zkoušení. Na nohy volte něco pohodlného, v čem se vám bude dobře běhat z místa na místo.

Jak vypadají nejdražší svatební šaty všech dob? Podívejte se sami

3. Buďte upravená a namalovaná

Je vhodné být upravená a namalovaná. Budete totiž ve svatebních šatek vypadat mnohem krásněji a pohodověji, pokud se tak budete i cítit.  A uhoněná budoucí nevěsta se zplihlými vlasy a ani stoupou po řasence si příliš krásně připadat nebude.

4. Na zkoušku nechoďte sama

Zkoušet šaty nechoďte sama. Potřebujete nějaké kritické oko a dobrou radu. Nejčastěji si nevěsty vybírají maminku, svědkyni nebo nejlepší kamarádku. Neberte si sebou ale lidí příliš. Nechcete přece, aby každý věděl, jaké šaty budete mít.

5. Jaké si vzít spodní prádlo?

Určitě si neberte tanga a ani neonové barvy. Ideální je tělová či bílá podprsenka bez ramínek nebo tělová silikonová podprsenka bez ramínek a popruhů. Ta sedí do všech šatů a dělá velmi pěkný dekolt. Nevěsty s větším poprsím na ní ale mohou zapomenout, ty potřebují pevnější oporu. V takovém případě jsou nejvhodnější korzetové šaty či modely s ramínky. Na zkoušku šatů si rozhodně neberte žádné výrazné a svítivé barvy, spodní prádlo s obrázky apod. Pod bílou barvou toho hodně prosvítá a kazilo by to celý dojem.

Jak vybrat svatební šaty pro nevěsty s větším poprsím?

6. Nezapomeňte poznámkový blok

Všechny šaty si určitě nebudete pamatovat. Nejlepší je si vzít papír a tužku a dělat si poznámky. Nezapomeňte ani na fotografie. Doma pak můžete v klidu porovnávat a hodnotit, které budou ty pravé.

7. Nestůjte na místě

Pamatujte na to, že na svatbě se musíte hýbat, tančit a neustále někam běhat. Určitě nebudete stát nebo sedět na místě. Proto se v nich projděte a klidně si i zatančete nebo se párkrát posaďte a zase vstaňte. Musíte v nich být zkrátka pohyblivá.

8. Vybírejte podle tvaru svého těla

Vybrala jste si nádherné šaty, ale bohužel jsou na úplně jinou postavu, než máte vy? Pak se raději poohlédněte po jiných. Možná v předsvatebním shonu nějaké kilo zhubnete nebo naopak si budete dopřávat v jednom kuse čokoládu a něco přiberete, ale není dobré se na to spoléhat. Šaty by měly sedět perfektně na vaši postavu, ale pozor, také i k vaší povaze. Jestliže jste sofistikovaná lady, asi pro vás nebude to pravé ořechové hromada volánků a mašliček. Jestliže jste spíš milovnice sportovních střihů a ležérního oblečení, volte jednoduché šaty s nenápadnými vychytávkami.

Zkuste si třeba dopředu vybrat několik fotografií vašich nejoblíbenějších modelů a ukažte je v salonu prodavačce. Jako profesionálka by měla odhadnout, na co se u vás zaměřit.

Fotogalerie: Proč zvolit krátké svatební šaty?

9. Vždy se držte rozpočtu na šaty a nepřekračujte ho

Možná si říkáte, že je hloupost tohle řešit, že přeci víte, kolik můžete za šaty utratit a nejste malé dítě, abyste si vybírala něco, na co nemáte. Ono to ale není tak jednoduché. Ať už vám šaty zaplatí rodiče nebo si je platíte sama, vždy si stanovte maximální částku, kterou můžete do pořízení svatebních šatů vložit a za žádných okolností ji nepřekračujte. Na cenu se vás také určitě zeptají ve svatebním salonu. Nic si nevymýšlejte a řekněte částku pravdivě. Prodavačky budou vědět, jaké šaty vám nabízet a jaké raději nechat na ramínku. Alespoň se tak vyhnete tomu, že si zamilujete šaty, které jsou dražší než celá vaše svatba.

Výběr svatebních šatů je krásný, ale vyčerpávající

I když je výběr svatebních šatů tou nejkrásnější činností nevěsty, může být i hodně vyčerpávají. Není jednoduché vybrat si šaty, které budou ty jediné a nejkrásnější. Takové, které vám dokonale padnou a které si nebudete chtít sundat. S našimi tipy se vám to ale určitě hravě podaří.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

9 nejdůležitější pravidel při zkoušení svatebních šatů, na které nesmíte zapomenout