Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Zákonné volno na svatbu. Kolik dnů můžete čerpat?

Redakce

Redakce

29. 7. 2019

Čeká vás svatba? Gratulujeme. Potom se vám určitě bude hodit informace, jaké máte zákonné volno na svatbu – kolik dnů můžete čerpat v souvislosti s touto slavnostní událostí vy a vaše rodina.

Volno na svatbu ze zákona

Když máte před sebou svatbu, určitě nevíte, kam dřív skočit. Obzvláště náročná, a nejen časově, bývá doba těsně okolo svatby. Proto by se hodilo nějaké to volno v práci. Jaký máte nárok na placené volno se dozvíte v Nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Podle tohoto nařízení se poskytuje volno na dva dny na vlastní svatbu, přičemž z toho je jeden den určen k vlastní účasti na svatebním obřadu. Náhradu mzdy nebo platu ale můžete dostat pouze za jeden den.

Pracovní volno, kdy jde čerpat náhrada mzdy nebo platu, mohou dostat i vaši rodiče, a to na jeden den. Jeden den může čerpat i vaše dítě, pokud chodí do práce, ovšem nemá nárok na náhradu mzdy nebo platu.

Příklady zákonného volna na svatbu

A jak to funguje v realitě? Protože svatby se většinou konají v sobotu, lidé až na výjimky nepracují. Proto mají snoubenci nárok už pouze na jeden den, který si mohou nechat proplatit. Často to bývá pátek nebo pondělí, aby si prodloužili volno nebo si tento den mohou vybrat také na zařizování svatby (třeba na doklady a podobně). Ale pozor, potřebujete potvrzení z příslušného úřadu.

Jestliže budete mít svatbu třeba v pátek, máte nárok ještě na jeden den kromě svatebního, i tady je nutná souvislost se svatbou. Proplacen ale můžete mít pouze jeden den. V praxi to často probíhá tak, že si snoubenci volno berou, ale čerpají ho pak jako řádnou dovolenou, protože to pro ně vychází finančně lépe.

Pokud by vám zaměstnavatel nechtěl proplatit nic, nenechte se odbýt, nárok na jeden den máte (když máte jako důkaz doklad).

Podobně je to i u rodičů. Jestliže v sobotu pracují, mají nárok nejen na volno, ale také na proplacení. Děti snoubenců volno sice dostanou, ale nebude už proplaceno.

Co se týká dalších svatebčanů, i když jsou příbuzní nebo nejbližší, zákonný nárok na uvolnění z práce pro ně neexistuje. Ideální tedy je, když se v práci domluví na volnu a budou spoléhat na vstřícnost zaměstnavatele.

Přejeme, ať se svatba vydaří a ať nezničí její atmosféru nic takového jako šéf, se kterým se nedá domluvit.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Zákonné volno na svatbu. Kolik dnů můžete čerpat?