Menu
WeddingMag
Po svatbě

Ve Velké Británii se odehrálo jedno z prvních muslimských manželství stejného pohlaví

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 10. 2017

První pár muslimů stejného pohlaví, který se vzal ve Velké Británii, doufá, že jejich případ není jen ojedinělý, ale že po celém světě mohou být muslimové homosexuálové.

Jahed Choudbury a Seat Rogan se vzali v Walsalle a stali se prvními homosexuálními muslimskými partnery ve Spojeném království. Samotný obřad probíhal tak, že šťastný pár byl oblečený v tradičním bangladéšském oblečení, aby předříkal své sliby a kolem nich byli všechny nejmilejší osoby pozvané na svatbu.

Láska i přes nesouhlas rodiny

Pan Choudhury, kterému je 24 let, řekl médiím, že se cítí trochu jako „černá ovce“ své bangladéšské muslimské rodiny. On i jeho partner byli šikanováni už ve škole a útočili na ně jiní muslimové. Byli dokonce i vykázáni z místní mešity.

On sám také řekl, že se svou sexuální orientaci pokoušel změnit a vydal se na náboženskou pouť do Saúdské Arábie a Bangladéše, chtěl spáchat sebevraždu a pokoušel se o ni ještě dříve, než potkal svého vyvoleného, pana Rogana. Začali spolu žít v roce 2015 a minulý rok navrhl Choudhury sňatek přesně na narozeniny svého manžela.

Oba svorně říkají, že chtějí ukázat lidem, že to není nic špatného. Je mu líto, že jeho rodina je v podstatě vyřadila ze svého života a nechtějí je ani vidět, je to pro ně příliš trapné. Někteří z jeho rodiny si stále myslí, že je to jen nemoc, která se dá léčit.

Čtěte také: Jak vypadá svatba podle Disney? Každý stolek pro svatební pár byl inspirován pohádkou

Oni sami ale podle svých slov chtějí všem říct, že je to v pořádku. Že člověk může být klidně muslim a zároveň i homosexuál a není na tom nic špatného.

Jeho partner, 19 let, řekl, že bude vždy stát vedle svého manžela na všech jeho cestách. Podle něj není špatné být homosexuál. Je to jen prázdná fráze.

Náboženství manželů není běžně zaznamenáváno v Úřadu pro národní statistiku (ONS), takže není přesně známo, kolik takových manželství s náboženskou odlišností již bylo uzavřeno. Nejčerstvějším rokem s dostupnými údaji byl rok 2014, a to je příliš málo dat na to, aby byl k dispozici nějaký komplexnější rozpis. Je ale jisté, že muslimové stejného pohlaví se příliš často neberou, a proto se toto manželství dá právem pokládat minimálně za jednou z prvních.

Čtěte také: Svatba přímo na Mount Everestu. Epické záběry nevěsty a ženicha udivují svět

Homosexuální manželství versus církev

V Británii funguje muslimská rada, která zastupuje přes 500 organizací a mešit a patří mezi náboženské subjekty. V roce 2013 šla i s anglickou církví proti legalizaci manželství stejného pohlaví v Anglii a Walesu.

Manželství homosexuálních páru bylo později zlegalizováno i ve Skotsku. V Severním Irsku zatím zůstává nelegální, ale i tam se ozývají protesty s žádostí o změnu.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Ve Velké Británii se odehrálo jedno z prvních muslimských manželství stejného pohlaví