Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

Svatební závoj: jaký je jeho význam a proč ho nevěsty nosí již po staletí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 2. 2018

Už malé holčičky, když si hrají na svatební obřad, obvykle nezapomenou na závoj, kterým si zakryjí hlavu a obličej. V našich očích je svatební závoj důležitou součástí svatby snad odjakživa. Alespoň nám to tak přijde. Proč ale skutečně vznikl a co symbolizuje?

Při plánování svatby jsou nejdůležitější součástí garderoby svatební šaty. To je naprosto jasné. Krásu šatů ale dotvářejí vhodně zvolené doplňky a patří mezi ně i svatební závoj. Někteří jeho skalní fanoušci dokonce tvrdí, že bez závoje není nevěsta. I když už dnes není tak v kurzu, jako byl dřív, stále patří mezi nejčastější svatební doplňky.

Odkud se vzal svatební závoj?

Původ svatebního závoje není úplně jednoznačný, ale z určitých indicií se dá odvodit, proč tato tradice vznikla. Ne vždy byl ale spojen s romantikou. Často spíše naopak.

Zásnubní prsten. Jaká je jeho symbolika a proč ho dostáváme?

Až do svatby byla nevěsta tajemstvím

Dříve nesměl ženich nevěstu vidět nejen ve svatebních šatech, ale dokonce vůbec až do chvíle, kdy oba stáli před oltářem. Teprve poté, co bylo manželství uzavřeno, směl ženich odhrnout nevěstě závoj a políbit ji. Tehdy o tom, koho si syn nebo dcera vezme, rozhodovali rodiče a účelem závoje bylo jediné, zahalit nevěstinu tvář, aby skutečně ženich ani koutkem oka nezahlédl, jak jeho budoucí choť vypadá. A proč to tak bylo? Protože se mohlo stát, že by se mu nelíbila a mohlo by dojít ke zrušení sňatku. Zejména pokud se jednalo o ženicha z dobré rodiny a slušným majetkem.

Další symbolika, která se se závojem pojí, patří do dob, kdy se nevěsty stávaly obětí únosů. Jednoduše si ženich nějakou ženu vyhlédl a unesl. Při únosu jí zakryl obličej závojem, který pak musela žena nosit až do chvíle, než řekla svému únosci ano před oltářem. Opět to bylo proto, aby její obličej nebyl spatřen, ale tentokrát okolím. Někdo by ji totiž mohl poznat a zachránit.

Lidé byli v historii mnohem pověrčivější, než jsou dnes. Některé zdroje tedy uvádějí, že svatební závoj měl nevěstu chránit proti zlým silám a duchům. Pod závojem ji nemohli duchové poznat, a tak byla její ochrana zaručena.

A ještě jeden význam prý svatební závoj měl. V dávných dobách si měly nevěsty šít svůj svatební závoj samy či s příbuznými dlouho před svatbou. Závoj měl být velký, aby se do něj mohla celá nevěsta zabalit. Ne při svatbě, ale při pohřbu. Závoj totiž měl být použit také jako rubáš do rakve. Proto musel být tak velký a silný, aby se do něj lidské tělo celé zabalilo a mohlo uložit do rakve.

Svatební tradice: Jaké zvyky musíte před svatbou znát?

Svatební závoj v průběhu času

O svatebním závoji existují první záznamy v asyrském právním dokumenty ze 13. století před naším letopočtem. Za časů krále Šalamouna, o čtyři sta let později, měly hebrejské nevěsty obtočené šňůry ze šperků a zlata kolem čepice. V Palestině dodnes nosí při svatbě své věno na hlavě. Mongolské nevěsty mají zase vějířovité čepce ze stříbra a drahých kamenů a na Sumatře zdobí hlavu korálky.

Ve starém Římě nosily nevěsty ohnivě rudý závoj s věncem z myrty a verbeny. Měl symbolizovat vítězství a plodnost.

Od čtvrtého do šestnáctého století se používal společný závoj pro ženicha a nevěstu jako baldachýn, pod kterým se společně kryli na důkaz cudnosti a čistoty. Ve Francii tvořil napnutý baldachýn stříšku nad hlavami snoubenců. Pod ním mohly stát i nemanželské děti, které byly tímto přijaty a legalizovány.

V šestnáctém století se od tohoto zvyku upustilo a svatební závoj začal být jen ozdobou hlavy nevěsty.

Ve Velké Británii se závoje dostaly do módy až v devatenáctém století, díky královně Viktorii, která si na svou svatbu v roce 1840 v kapli Svatojakubského paláce oblékla bílé šaty s vlečkou, která byla dlouhá pět a půl metru. Stejný závoj kryl její tvář i v roce 1901 na jejím pohřbu.

V Polsku si nevěsty oblíbily květinovou ozdobu se spoustou pestrých stuh. Židovské nevěsty se bez závoje snad ani nemohou vdát a neodloží ho ani při svém vstupu na manželské lože.

Do závoje se také zašíval dlouhý a světlý ženský vlas. Pokud během svatby zůstal neporušený, mělo manželství naději na dlouhé a šťastné trvání. Pokud se přetrhl na začátku svatby, měla to nevěsta takříkajíc spočítané a smrt ji čekala brzy po svatbě. Když se vlast přetrhl až na konci svatby, zemřel předčasně muž.

V poslední době jsou velmi oblíbené závoje připomínající síťku, které jsou ideální k jednoduchým a moderním šatům. Mnoho nevěst se ale klidně i vdává bez něj a volí raději jinou ozdobu hlavy nebo nechává vyniknout svůj účes.

Svatební zvony. Proč tento motiv patří ke každé svatbě?

Svatební závoj má i romantickou historii

Naštěstí měl svatební závoj i romantičtější využití. Závoj měl podle tradic nevěstu chránit jako něco, co by se mělo ochraňovat. Nevěsta je krásná, tajemná a odhalí ji přede všemi až ženich, kterému patří a obětuje mu svou svobodu.

V západních kulturách vnímají závoj jako symbol čistoty budoucí nevěsty. Většina lidí ho ale dnes vnímá jen jako doplněk a věc, která ke svatbě patří. Po tradicích a významech se zase až tolik nepídí. Ukrývat se již před nikým nepotřebujete, strach z duchů asi nemáte, takže je jen na vás zda si závoj vyberte nebo dáte přednost jiné ozdobě.

Ať se budete vdávat se závojem, nebo bez něj, nejdůležitější je to, aby vaše manželství vydrželo a bylo šťastné.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Svatební závoj: jaký je jeho význam a proč ho nevěsty nosí již po staletí?