Menu
WeddingMag
Svatební hostina

Svatební polévka – proč jedí novomanželé ze společného talíře?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 3. 2018

Svatby jsou spjaté s mnoha různými tradicemi a zvyky. Velkou klasikou je i svatební polévka, kterou novomanželé jedí ze společného talíře a společnou lžíci. Proč to tak je? Jaký význam má svatební polévka?

Svatební polévka a její historie

Polévky se jedly na svatbách takřka vždy. Na chudší svatbě to byl jen obyčejný vývar, ale na těch bohatších si hosté mohli vychutnat hned několik druhů polévek. Říkalo se, že trojí polévka značí velkou a bohatou svatbu. Nejčastější byla polévka slepičí, hovězí a knedlíčková. Do slepičí se ještě přidávaly poctivé a domácí nudle. Podávala se tak, že se připravily dvě misky. Do jedné se dalo maso, do druhé široké nudle, které se zalily trochou polévky. Hovězí svatební polévka se vařila z hovězího vývaru a zahušťovala se suchou buchtou nebo pohankou.

Jaká svatební jídla letí? Vyberte si menu pro svatební hostinu

Proč se jí svatební polévka společně?

Jakmile proběhne obřad, přichází na řadu hostina a na ní se obvykle servíruje svatební polévka. Nejčastěji se jedná o oblíbený vývar s játrovými knedlíčky. Nevěsta a ženich dostanou jeden talíř a jednu lžíci. Tato tradice sahá až do historie, kdy vzájemné krmení novomanželů ukazovalo budoucí spolupráci, rovnost a jejich společný život jako celek. Společné pojídání mělo ještě jeden důvod. Mělo poukazovat na to, že v manželství se musí brát i dávat rovným dílem.

Jak společné krmení nevěsty a ženicha probíhá?

Usednutí nevěsty a ženicha ke svatebnímu stolu ještě předchází rozbití talíře a společného zametání střepu. Střepy mají přinést novomanželům štěstí. Poté teprve přijde na řadu usednutí ke svatebnímu stolu. Omotání bílým ubrusem má z novomanželů udělat jeden celek, aby prokázali, jak fungují jako pár. Pak se mohou s chutí pustit do své svatební polévky. Jednou lžící, kterou k pokrmu dostanou krmí nevěsta ženicha a ženich zase nevěstu.

Vzájemné krmení nebývá vždy jednoduché. Mělo by totiž probíhat nejen pouze jednou lžící, ale ta lžíce by ještě navíc měla být děravá. Ta zpečeťuje manželskou sounáležitost. V polévce je obvykle jeden velký knedlíček, který symbolizuje jednotnost. Svatební lžíci si můžete po svatbě schovat na památku, abyste si pamatovali, co vám ukazuje. Dá se dokonce objednat i s vyrytým monogramem a datem svatby.

Svatební tabule: Dekorace a pravidla na která byste neměli zapomenout

Jaká polévka je na svatbách nejoblíbenější?

Mezi klasiku, která se volí nejčastěji, patří dozajista tradiční polévka s játrovými knedlíčky. Vypadá krásně, většina lidí jí má ráda a není ani příliš zatěžující, takže zbude v žaludku dost místa na další dobroty. Zvolit samozřejmě můžete i jiné polévky, zejména tehdy, pokud jste např. vegetariáni, vegani nebo máte vy či svatebčané nějaká zdravotní omezení. A vybrat jinou polévku můžete i tehdy, když zkrátka chcete něco jiného než klasiku. V takovém případě se ženich s nevěstou asi nejvíce přiklánějí k různým krémovým polévkám (brokolicová, hrášková, dýňová apod.). Hlavně ať vám chutná.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Svatební polévka – proč jedí novomanželé ze společného talíře?