Menu
WeddingMag
Svatební kytice

Svatební kytice. Víte, proč ji nevěsta na svatbě hází?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 8. 2018

Házení svatební kyticí je zvyk, který se nedodržuje jen u nás, ale i v dalších evropských zemích nebo třeba v severní Americe. Jedná se o tradici převzatou s anglosaských zemí. Jak vznikla a jaký má význam?

Nevěsta obvykle hází kyticí ve chvíli, kdy odchází ze svatební hostiny. Někde tím končí celá svatba a novomanželé spolu odjíždí třeba na svatební cestu. V našich končinách  obvykle svatba ani zdaleka nekončí. Celá akce s házením probíhá tak, že nevěsta si stoupne zády ke svobodným dívkám a ženám, které se mezitím shromáždily. Pak hodí svou svatební kytici mezi ně. Ta, která jí chytne, se podle pověry do roka a do dne vdá.

Při pátrání po vzniku této tradice musíte jít opravdu daleko – až do středověku. V této době byli lidé velmi pověrčiví a největším cílem každé mladé dívky bylo dobře a brzy se vzdát. Proto není divu, že si také chtěly urvat pro sebe kousek toho svatebního štěstí.

Mohou za to svatební šaty

Ve středověku si nevěsta oblékla za svůj život jen jedny svatební šaty. Rozvod byl tenkrát něco nemyslitelného. Na svatbě tak nevěstu často pronásledovaly svobodné dívky, které chtěly alespoň malý kousek z jejích šatů. Jenže když si každá z dívek vezme kousek ze svatebních šatů, moc jí z nich nezbude a nezřídka se i stalo, že o ně opravdu nevěsta přišla. Odtud se tedy vzal základ pro tradici házení svatební kyticí. Dále tu máme hned dvě teorie.

Ta první souvisí s vysokou cenou šatů, kdy si je chce nevěsta nechat na památku nebo předat jako dědictví své budoucí dceři. Proto se vdavekchtivým svobodným ženám začaly nabízet jiné předměty – házelo se třeba podvazkem, ale nebylo to příliš praktické. Ženy a dívky totiž chtěly nějakou záruku svého vlastního štěstí, a tak se snažily nevěstě podvazek sundat ještě dříve, než nadešel vhodný čas. Proto se začalo házet kyticí.

Druhá teorie hovoří o tom, že nevěsta svou svatební kytici zahodila ve chvíli, kdy jí pronásledoval dav dívek. Ty se po ní vrhly a nevěsta měla čas uprchnout a zachránit své svatební šaty. Květina vždy symbolizovala plodnost, a tak byla velkým lákadlem pro všechny přítomné ženy.

Jak to vypadá dnes

I dnes se svobodné dívky často těší na chytání svatební kytice. Co se týče plnění věštby, realita už trochu pokulhává. Existují i ženy, kterým se podařilo chytiti si hned několik kyticí a vdané stále nejsou. Asi to ještě stále nebyla ta pravá kytice.

Svatební kytice. Umíte ji vybrat podle ročního období a kdy ji objednat?

Dvě svatební kytice

Nevěsty mají často dilema. Chtějí zachovat tradici a házet kyticí, ale zároveň si ji chtějí nechat i na památku. Naštěstí se tento problém dá poměrně snadno vyřešit. Stačí si nechat v květinářství vyrobit dvě úplně stejné kytice nebo třeba jednu o něco menší a tou pak na svatbě házet a druhou si nechat na památku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební kytice. Víte, proč ji nevěsta na svatbě hází?