Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatba na zahradě. Jaké má výhody a nevýhody?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 8. 2018

Zařídit svatbu snů není vůbec jednoduchý úkol. Každý pár sní o tom, že na svůj svatební den budou vzpomínat po celý život. Ale kde si říct své ano? V kostele, na zámku, na úřadě nebo doma na zahradě? A proč ne? Svatba na zahradě je čím dál oblíbenější a patří k současným trendům. Jaké má výhody a nevýhody?

Svatební agentky se s žádostí o pořádání svatby na zahradě setkávají čím dál častěji. Snoubenci chtějí něco jednoduššího, méně strojeného, a přitom levného a krásného. Ale i příprava svatebního dne na zahradě s sebou nese různá úskalí. Záleží na počtu hostů, rozpočtu i vašich možnostech.

Výhody svatby na zahradě:

 • teplé počasí a úžasná venkovní atmosféra,
 • jednodušší příprava květinové výzdoby a možnost použít květiny, které kvetou na loukách a polích,
 • možnost využít různé netradiční dekorace (stromy, kola, starý trakař apod.),
 • ušetříte za pronájem místa na svatbu,
 • svatební oslavy nemají omezený konec,
 • vaše svatební fotografie budou dokonalé.

Nevýhody svatby na zahradě:

 • musíte mít variantu v případě špatného počasí a deště,
 • možné alergie na pyl a traviny a také poletující hmyz,
 • někteří sousedé mohou mít s hlukem ze svatby problém,
 • dámy se budou muset obejít bez podpatků a některým to může vadit,
 • ani příliš velké horko není pro svatbu na zahradě právě ideální (roztékání cukroví, dortů, všichni jsou zpocení a necítí se dobře).

Svatbou na zahradě se rozhodně dá hodně ušetřit. Výzdobu můžete zvolit ve stylu „co dům dal“. Využít větvičky ze stromů, žárovky na větvích nebo zavařovací skleničky se svíčkami. Občerstvení se dělá často domácí a griluje se. Každý může něco přinést. Svatba nemusí být tak formální a není nutné plýtvat penězi na drahé oblečení.

Svatba v přírodě. Tipy na nejoblíbenější místa

Zahradní svatba se dá velmi dobře uspořádat v tzv. boho stylu. Nevěsta v takovém případě působí jako lesní víla a ženich je také oblečen spíš neformálně. Jako svatební dort se hodí lehký nahý dort. Vlivem horka vám pak nebude stékat poleva, a navíc bývá i méně sladký a plný ovoce.

Chraňte se před nepřízní počasí a pronajměte si svatební stan, kde se může odehrávat celá svatební hostina. Hosté jsou chráněni nejen před deštěm, ale i před sluncem.

Strašáci zahradních svateb

Někdo může mít obavy, zda svatbu ve vlastních podmínkách zvládne. Ona i zahradní svatba vyžaduje dost plánování a organizace. Pak je na místě poradit se s odborníkem. Svatební koordinátor přijede obhlédnout vaši zahradu a pomůže vám vše zorganizovat od začátku do konce. Také odhalí případné strašáky, kteří by vás možná nenapadli.  Velkým problémem může být například elektřina. Jedna zásuvka na zahradě vám celou svatbu určitě neutáhne. Dalším problémem může být kapacita toalet a možnost správného uložení potravin a nápojů. Cateringová služba, která se postará o jídlo a pití nebo pronájem mobilních toalet také něco stojí.

Tyto věci je potřeba vždy včas zvážit, protože by se snadno mohlo stát, že nakonec vyjde organizace svatby na zahradě dráž než luxusní restaurace, kde se nemusíte o nic starat.

Svatba v boho stylu? Zařaďte přirozenost, originalitu a jednoduchost

Svatby na zahradě se nebojte

Svatby na zahradě se bát určitě nemusíte, ale nemějte přehnaná očekávání, zvlášť v případě omezeného rozpočtu. Tato svatba se hodí spíše pro menší počet hostů nebo tehdy, když nemáte omezené finance. Obraťte se na přátele a rodinu, aby vám s organizací pomohli a připravte dokonalou svatbu v prostředí, kde se cítíte dobře.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatba na zahradě. Jaké má výhody a nevýhody?