Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Singles zavádí nový trend sologamie. Proč si někteří lidé berou sami sebe?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 7. 2018

Jste single a trápí vás, že se svatby jen tak nedočkáte? A už jste slyšela o sologamii? Tento moderní trend dá sbohem vašemu zoufalství. Podle něj, si totiž můžete slíbit věrnost sama sobě a při té příležitosti uspořádat i svatbu. Sologamii si oblíbily především ženy a dá se říct, že se jedná o takovou svatbu bez ženicha.

Nezadaní měli už asi dost toho, že nemohou kráčet k oltáři jako jejich přátelé. Tak vznikl trend uzavírání manželství se sebou. K tomuto kroku se nejčastěji uchylují lidé, kteří ani úplně nikoho nehledají, ale nechtějí si nechat vzít možnost uspořádat si svou svatbu a navléknout i zásnubní prsten. Jednu nevýhodu to ale má a velkou. Všechno si musíte financovat sami.

Co je to sologamie?

Sologamie je symbolický slib věrnosti a lásky sám k sobě. Některé ženy si dokonce i obléknout pravé svatební šaty, navléknout prsten, pozvou rodinu a přátele. Tento zvláštní sňatek vznikl v USA a i když ho mnozí považují za nesmysl, najde se mnoho nadšenců. Už v legendárním Sexu ve městě přemýšlely hlavní hrdinky v jednom díle nad tím, že společnost je nastavená tak, že od určitého věku začnou na svobodné osoby pohlížet s podezřením. Také mnohé služby jsou ušité na míru páru a na svobodné se často zapomíná. A nejspíš to byl důvod, proč sologamie vznikla, aby ukázala na to, že i lidé, kteří žijí sami, nejsou o nic méně a o nic ochuzení, i když partnera nemají.

Přijde vám to divné? Věřte, že ve světě to zase tak zvláštní a neznámé není a pro sologamisty už existuje i samostatný trh. Třeba kanadská firma Marry Yourself poskytuje konzultační služby, a také profesionální fotografie ze svatby. Portál IMarriedMe.com nabízí i svatební balíčky pro svatby lidí, kteří si berou sami sebe. V jejich nabídce nechybí ani jednočlenné svatební kapely, přáníčka, oznámení, různé komplexní balíčky nebo speciální designový prsten. Koneckonců se vám musí líbit, až sami sebe požádáte o ruku.

Stejná kaple, ale různé svatby. Na podzim se chystá další královská svatba

Kdo si sologamii oblíbil?

Sologamie se stala oblíbenou zejména mezi feministkami a dlouhodobě nezadanými ženami, které mají problém najít si životního partnera. Své rozhodnutí často zdůvodňují tím, že ony jsou si tím nejlepším a nejvěrnějším partnerem v životě a nikdo lepší neexistuje.

Mezi časté sologamisty patří i ambiciózní a velmi emancipované ženy, které milují úspěch a vztah či lásku považují jen za slabost, kterou si nemohou dovolit. V další skupině jsou také ženy nemilované a velmi zklamané muži. Ty, které byly vždy jen družičkou, nikdy ne nevěstou a ženy zatrpklé a nepříjemné.

Svatební fotografie: co s nimi udělat po svatbě? Máte několik možností

Sologamie a známé tváře

Sami sebe si s oblibou berou také některé známé tváře. Například Italka Laura Mesiová, která si vzala sama sebe a její single svatba vyšla na 260 000 korun. I když nemá žádné právní důsledky, může Laura prohlašovat, že je vdaná. A není jediná, kdo šel naproti svému štěstí. Ještě před ní si svůj sňatek uspořádal Ital Nello Ruggiero z Neapole a takových šťastlivců stále přibývá.

Jestliže se bojíte, že zůstanete do konce života sami a o svatbě s vysněným mužem či ženou si můžete nechat jen zdát, zkuste to jinak. Svou vlastní svatbu si můžete užít, i když vám chybí druhý do páru.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Singles zavádí nový trend sologamie. Proč si někteří lidé berou sami sebe?