Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Rtěnka na svatbu? Vyberte si vhodný odstín

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 7. 2018

Na svatbě chcete být určitě krásnou a dokonalou nevěstou. Nádherné šaty, skvělé boty, upravené nehty i vlasy. Velmi důležité je i líčení. Pokud se budete líčit sama, nezapomeňte, že i vaše rty si zasluhují pozornost.  Vyberte si správný odstín svatební rtěnky.

Rtěnky se prodávají ve všech myslitelných odstínech. Což je velká výhoda, ale také zároveň i nevýhoda, protože pak je výběr tak široký, že můžete mít problém zvolit si ten pravý pro sebe. Velmi důležité je, aby byla rtěnka kvalitní a neobtiskovala se a vydržela. Nejvíce vydrží rtěnky v matných odstínech. Určitě na ní nešetřete, protože ty levnější nemají takovou trvanlivost. Nechte si je raději na běžné nošení.

Barva rtěnky by měla být maximálně o dva odstíny tmavší než barva vašich rtů. Určitě by se ale neměla ve vašem obličeji ztrácet. Při jejím výběru se můžete poradit s vizážistkou nebo si vybrat svojí. Ve druhém případě ale nakupujte včas, abyste měla ještě možnost najít něco jiného. Nevybírejte nic křiklavého a výrazného. Svatební líčení klade důraz hlavně na oči a jejich zvýraznění, proto už jsou vhodnější spíše tlumenější odstíny rtěnky. Pokud milujete výrazné rty, uberte při líčení očí.

Nejčastěji volené odstíny rtěnek

Některé odstíny jsou mezi ženami mnohem oblíbenější než jiné. Ne všechny se ale hodí na svatbu. Podívejte se na nejoblíbenější barvy rtěnek a jejich vhodnost na svatební líčení.

Červená barva

Sytě červené barvy rtěnek nejsou příliš vhodné pro nevěstu. Rtěnka se totiž může snadno rozmazat nebo někam otisknout. Po hostině už si rty klidně přemalujte na svůj oblíbený červený odstín, ale na obřad zvolte raději něco méně výrazného. Červená rtěnka není ani příliš vhodná na svatební fotografie.

Červenou rtěnku si mohou dovolit jen ženy s opravdu bílými zuby. S vlasy si dělat starosti příliš nemusíte, protože se hodí takřka ke každé jejich barvě. Blondýnky ocení spíše chladnější odstíny, ženy s černými vlasy zase cihlově červenou barvu a hnědovlásky korálově červenou.

Jak na úžasné svatební líčení

Hnědá barva

Hnědé a tělové odstíny rtěnky dokáží působit velmi přirozeně a hodí se na jakoukoliv příležitost. Jsou vhodné zejména v případě, kdy máte světlou pokožku. K opálené pleti se příliš nehodí, rty by se v obličeji ztrácely.

Teplé tělové odstíny s růžovým nádechem můžete zvolit ke každé barvě vlasů i líčení. Je to barva, která rty jen jemně zvýrazní, ale nevypadá nikterak vulgárně. Skvěle vypadá na fotografiích, protože působí přirozeně.

Růžová barva

Růžová je velmi oblíbená barva a nabízí mnoho různých odstínů. Na svatbu se výborně hodí malinová, jemná růžová či broskvová. Ovšem ne každý odstín ladí s bílou. K bílým šatům volte raději sladký růžový odstín. Prozáří vám tvář v kombinaci s jakýmkoli líčením. Růžová a její odstíny se velmi dobře hodí ke světlé pleti. Jestliže máte pleť spíše tmavší barvy, použijte raději jemnou růžovou či červenou. Výrazné růžové odstíny se k tmavší pleti nehodí.

Svatební líčení: Upravte se do krásy

Lesk na rty na svatbě

Lesk na rty je velmi oblíbený, ale na svatbu se příliš nehodí. Na rtech vám nevydrží dlouho, a navíc ho po svatebním polibku bude mít na rtech i váš manžel. Jestliže bez lesku nemůžete být, dejte si ho na rty až po hostině.

Tip: Nemusíte mít po celý den stejný odstín barvy rtěnky. Až si budete převlékat šaty, můžete změnit i barvu rtěnky. Po půlnoci už se nebojte ani výraznějších odstínů. Vždy ale volte rtěnku alespoň o odstín tmavší než šaty.

Správné líčení – postup

Než se pustíte do líčení, nejdříve rty zbavte mastnoty, aby vám rtěnka hezky přilnula. Můžete si rty jemně přepudrovat a stačí i slabá vrstva make-upu. Rtěnka pak bude mnohem lépe držet.

Aby byly rty opravdu dokonalé, nezapomeňte na konturovací tužku. Vybrat si můžete klasické dřevěné tužky i voděodolné. Odstínů je opět mnoho, takže určitě vyberete. Konturovací tužkou dodáte rtům větší objem nebo upravíte nepravidelný tvar. Odstín tužky vybírejte o odstín tmavší jako rtěnku nebo stejnou.

Nakonec aplikujte jednu vrstvu rtěnky, rty obtiskněte třeba do papírového ubrousku, trochu přepudrujte a naneste druhou vrstvu rtěnky.

Až budete vybírat svatební rtěnku, vyzkoušejte více odstínů, i když si budete myslet, že vám nesluší. Stejně jako oblečení i rtěnka může na rtech vypadat mnohem lépe, než byste si myslela. Nezapomeňte si sebou na nákupy vzít kamarádku, sestru nebo maminku, aby vám poradily, zda vám vybraný odstín sluší nebo ne.

A kdo rtěnky vůbec nenosí a ani na svatbě nechce dělat výjimky, může zvolit klasický balsám na rty, aby vypadaly zdravě a šťavnatě. I to bohatě postačí.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Rtěnka na svatbu? Vyberte si vhodný odstín