Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Naplánujte si svatební harmonogram podle našich rad. Máme kompletní program pro celý den

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 1. 2018

Přípravy na svatbu bývají hektické a velmi často i stresující. Čím více se blíží svatební den, tím více máte pocit, že nestíháte. A svatební den a jeho organizaci už si vůbec nedovedete představit. Na co nezapomenout, jak vše naplánovat, aby celá svatba běžela jako po máslo? Nelámejte si s tím hlavu. Základem klidného svatebního dne je přesně stanovený svatební harmonogram. V něm by mělo být uvedeno, co se kdy děje a na co se připravit.

Svatební den krok za krokem

V každém časovém harmonogramu svatby je nutné přesně určit jednotlivé činnosti. Fotograf musí vědět, kdy přijít na obřad, restaurace má mít přehled o tom, kdy začíná hostina a mnoho dalších drobností, které dělají svatební den jedinečným. Nemusí to být vždy úplně jednoduché a možná by bylo mnohem lepší vzít si k ruce svatebního koordinátora nebo alespoň dobrou kamarádku, která bude o všem vědět a pomůže s organizací. Můžete jí předat starosti i detailní chod celého dne od odjezdu nevěsty a ženicha, svatební obřad až po svatební hostinu i pozdější zábavu. Chcete si přeci svůj svatební den užít a ne řešit každý detail.

Rozvrh svatebního dne

V Čechách je klasikou, že na svatební obřad přijíždí nevěsta a ženich společně. Každý v jiném autě, ale stejně se většinou už doma viděli. Častým zvykem je vykoupení nevěsty od rodičů a předání květin nevěstě a družičkám.

A jak zpracovat takový program svatebního dne? Nejdříve si ujasněte všechny skutečnosti. Je nutné mít zamluvené dodavatele cukroví, květin, restauraci, zajištěnou hudbu, apod. Než vůbec plán budete tvořit, musíte vědět, jak dlouhou dobu na přípravu všichni potřebují, abyste na každou činnost ponechala dostatečnou časovou rezervu. Nemůžete očekávat, že svatební účes vám udělají během deseti minut, apod. Velmi důležitý je čas obřadu, začátek svatební hostiny a čas, kdy musíte vyklidit restauraci.

Svatební harmonogram ukažte všem

Až budete mít svatební plán vytvořen, rozhodně si ho nenechávejte jen pro sebe. To by bylo celkem i zbytečné ho tvořit. Pokud máte svůj svatební web, dejte ho tam a těm nejdůležitějším hostům ho předejte vytištěný osobně (rodiče, družičky, svědci, koordinátorka). Dobré je i to, aby ho měli dodavatelé. Neměly by chybět telefonní čísla, která jsou důležitá a vypsané osoby, které jsou za jednotlivé činnosti odpovědné. Svatební harmonogram můžete dát i v nějaké hezké formě na obřad nebo hostinu či do svatebních novin.

Organizaci nechte na někom jiném

Až vytvoříte váš plán, je nutné ho někomu předat. Někomu zodpovědnému, kdo celý den bude kočírovat, aby běžel právě podle vašeho harmonogramu. Neměli by to být snoubenci a ani rodiče. Někdo pověří tímto úkolem svědka nebo dobrou kamarádku. Ideálním řešením je svatební koordinátorka, která má praxi v organizování svateb a dokáže nejlépe pohlídat celý chod svatby a řešit případné potíže.

Jak udělat rozvrh svatebního dne?

Vytvořit samotný svatební harmonogram není tak složité. Můžete ho napsat ručně, na počítači v textovém editoru nebo využít vzorů dostupných na internetu. Jeden jsme pro vás připravili i my. Existují také svatební plánovače online, který umožňuje vytvářet různé úkoly, a vy máte jistotu, že na nic nezapomenete.

Až se budete dívat na svatební harmonogram vzor, pamatujte na to, že je uzpůsoben klasické svatbě a rozhodně se podle něj nelze řídit na sto procent. Jednotlivé činnosti i časy si upravte podle sebe a svých potřeb. Snad vám alespoň trochu pomůže a odpadne jedna velká svatební starost.

Harmonogram svatebního dne vzor

7:00 – budíček (vstávání, oblékání, snídaně),

8:30 – odjezd ke kadeřnici a kosmetičce, pokud nepřijedou ony za vámi. Zde je potřeba určitě doprovod, protože sama si svatební šaty asi neoblečete. Nevěsta by také ideálně měla mít svého šoféra, který bude k dispozici jenom jí,

10:00 – oblékání nevěsty do svatebních šatů,

10:30 – vyzvednutí svatební kytice a květin pro maminky – zajistí ženich nebo koordinátorka,

11:00 – příjezd ženicha a svatebních hostů do domu nevěsty, připevnění voniček, výzdoba aut, na místě už také musí být fotograf,

11:30 – vítání svatebních hostů, podávání občerstvení, někdy hraje i hudba, oficiálně se také poděkuje rodičům za nevěstu či ženicha a předají se kytice nevěstě a maminkám,

12:00 – odjezd na svatební obřad a příjezd na místo konání (tam byste měli být asi třicet minut předem)

13:00 – svatební obřad (u církevního sňatku počítejte s delší dobou na obřad),

13:30 – gratulace, překvapení pro novomanžele, sypání rýže, házení lístků a jiné zvyky, které chcete na svatbě dodržovat, focení nevěsty a ženicha, odjezd svatebčanů na hostinu,

14:00 – příjezd novomanželů na hostinu. Můžete dodržovat další zvyklosti jako přenášení přes práh, rozbíjení talíře apod.). Usazení hostů dle připraveného zasedacího pořádku.

14:20 – servírování nápojů a přípitek se svatebním proslovem,

14:30 – svatební oběd (obvykle se začíná předkrmem a pak následují další chody),

16:30 – čtení svatebních blahopřání, možné vybalování svatebních darů, poděkování za dary,

17:00 – volná svatební zábava a další fotografování,

18:00 – první tanec novomanželů a zahájení taneční zábavy

18:30 – tanec, hry, volná zábava,

19:00 – krájení svatebního dortu,

19:30 – raut či večeře (většina lidí volí raut, protože si každý může dát dobroty podle své libosti a k tomu samozřejmě dostatek pití),

20:00 – pokračuje večerní zábava, různé svatební hry,

23:30 – večerní překvapení pro hosty (může být ohňostroj, vypouštění lampionů, šermířský souboj….),

0:00 – zábava až do rána (postupně odcházejí hosté, kteří by měli dostat výslužku a poděkování za účast). Nevěsta i ženich by měli být i v pokročilých hodinách schopni komunikace s hosty.

Zakončení svatebního dne se nedá naplánovat. Vše záleží na tom, jak dlouho můžete na daném místě být, kolik hostů ještě zbývá i jak dlouho vydrží nevěsta s ženichem. Ti obvykle po ukončení oslavy odjíždění užít si svou svatební noc do pronajatého svatebního apartmánu.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Naplánujte si svatební harmonogram podle našich rad. Máme kompletní program pro celý den