Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatební noviny: proč je mít na svatbě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 8. 2017

Připravujete svůj svatební den a rádi byste pro své hosty připravili něco navíc? Zkuste svatební noviny, se kterými se vaši hosté dobře pobaví a navíc se o vás možná ještě něco nového dozví. Že jste dosud o svatebních novinách neslyšeli? Nebo nevíte, jak by vůbec měly vypadat? Právě proto jsme tu my, abychom vám poradili, jak si je vytvořit a udělat  dokonale originální.

Jak má vypadat tvorba svatebních novin?

Svatební noviny mají obsahovat dostatek informací, ale zároveň i musí být vtipné, aby svatebčany dostatečně zaujaly. Velmi dobře poslouží zejména těm, kdo nemají na svatbě moc známých a jsou tak trochu odstrčení. Čtení originálních svatebních novin pobaví, naladí a vytvoří dostatek námětů ke konverzaci.

Úvod do svatebních novin

V každých svatebních novinách by měl být nějaký úvod či úvodní slovo. Noviny neslouží jen zábavě, ale bývají i památečním předmětem. Nebojte se zvěčnit datum a klidně i hodinu svého obřadu, jméno ženicha a nevěsty a na škodu není ani nějaký výstižný citát nebo básnička.

Vaše historie

Ne každý ví, jak jste se seznámili nebo jak dlouho už spolu vlastně jste. Proto několik dat z vaší minulosti určitě potěší. Napsat můžete, kdy jste se poprvé setkali, seznámili se, vzpomínky na první rande nebo první bydlení i jak proběhla žádost o ruku. Klidně zmiňte i nějaké úsměvné příhody, které dokáží svatebním novinám dodat na zvláštnosti. Nezapomeňte ale na to, že je budou číst i babičky, dědečkové či kolegové z práce. Možná by nebylo vhodné se veřejně chlubit tím, jak jste se poprvé opili, apod. Snažte se vypíchnout jen to nejzajímavější a nejvtipnější.

Fotografie dodají novinám šmrnc

Nejoblíbenější a nejhezčí částí svatebních novin jsou fotografie. Vytvořte koláž ze svých fotek od dětství, přes pubertu až po vaše společné fotografie. A nemusíte být jen čistě vaše, klidně zakomponujte i fotky s rodinou či přáteli.

Svatební noviny

Svatební noviny horoskop

Velmi oblíbenou součástí svatebních novin je i horoskop. Věříte tomu, co říkají hvězdy? Pak ho do nich klidně přiložte. Ti, kdo věří, využívají horoskop pro nalezení nejvhodnějšího termínu na svatební den. Zároveň vám může nastínit i průběh dalších dní, měsíců a let vašeho manželství. Dnes se lidé při hledání řešení svých problémů v partnerských vztazích k horoskopům často přiklání.

Svatební horoskop je zaměřený na oba partnery, jejich samostatné životy, jejich vzájemný vztah i společnou budoucnost. Můžete si ho nechat sestavit buď od někoho, kdo se horoskopy zabývá nebo si to vyzkoušet i sami. Klidně jen pro zajímavost, není nutné se jim přikládat nějaký význam. Můžete to pojmout jako novou a zvláštní zkušenost. Rozhodně obohatí sbírku vašich svatebních vzpomínek.

Legrace musí být

Svatební noviny mají především pobavit. Prohledejte internet a přidejte různé vtipné citáty, srandičky nebo i vaše zábavné příhody ze vztahu nebo z nějakých akcí. Neváhejte přidat ani křížovku, osmisměrku, sudoku, apod. V novinách mohou být zmíněné i různé svatební tradice. Zařadit můžete i názvy svateb podle výročí, vyznání lásky v různých jazycích, partnerský horoskop novomanželů a mnoho dalšího.

Důležité informace

Do svatebních novin můžete zakomponovat i informace o průběhu večera. Informujte hosty o svatebním menu či programu svatební zábavy, stejně tak v novinách může být představen nějaký speciální svatební host. Kdo chce mít své noviny opravdu obsáhlé, vypíše i informace o odvozu, ubytování, kapele, večerního pohoštění, apod.

Noviny musí lákat

Noviny musí lákat k otevření a přečtení. Proto věnujte dostatečnou pozornost jejich vizuální podobě. Mohou mít buď klasickou podobu skutečných novin, nebo i netradiční pojetí. Teď také přichází na řadu otázka, zda si chcete noviny kompletně tvořit sami nebo necháte nějakou práci na odbornících.

Vlastní tvorba nebo od profesionálů

Svatební noviny si můžete komplet vytvořit doma i s grafikou a tiskem nebo si můžete jen sepsat, co v nich chcete mít a nechat to na nějaké firmě, která se tvorbou svatebních novin zabývá. Vaše rozhodnutí se bude odvíjet jistě od toho, jak moc jste zruční a nápadití, a také jaký je váš rozpočet.

Svatební noviny cena

Kolik svatební noviny stojí? Ty vytvořené a vytištěné doma vás budou stát v podstatě jen váš čas. Cena u specialistů začíná na sumě okolo 350 – 650 Kč až po 1700 – 2500 Kč. Ceny berte pouze velmi velmi orientačně, protože každá firma si je stanovuje jinak. Také je rozdíl v tom, zda chcete noviny barevné nebo černobílé i kolik máte obrázků a fotografií.

Kde si můžete stáhnout vzor svatebních novin

Vizuální podoba je vždy nejlepší. Proto jsme pro vás našli web, kde najdete zajímavý vzor svatebních novin. A ještě  máme jednu velmi povedenou inspiraci svatebních novin pdf.

Určitě také budete potřebovat pro své svatební noviny předlohu. Proto pro vás máme svatební noviny doc, které jsou volně dostupné na internetu. My je ale našli za vás.

Svatební noviny ukázky

Pro lepší představu vám přinášíme i ukázky zahraničních svatebních novin pro inspiraci.

Dárek, který potěší

Svatební noviny mohou být opravdu krásnou památkou. I když s nimi bude trochu práce, určitě stojí za to, si je vytvořit. Vaši svatební hosté vaši snahu určitě ocení.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Svatební noviny: proč je mít na svatbě?