Menu
WeddingMag
Pro ženicha

Má mít ženich na svatbě kravatu nebo motýlka? Co je lepší?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 11. 2018

Nejen nevěsta chce vypadat na svatbě dokonale. I ženich se touží líbit své budoucí ženě  a vypadat elegantně a stylově. Dnešní muži se už víc začínají zajímat o to, co mají na sobě a nestojí jen o „nějaký“ oblek a ostatní doplňky. Dnes se ovšem nebudeme zabývat oblekem, ale motýlkem a kravatou.

Mimo barvy obleku, košile, pásku nebo bot je důležité i to, co máte kolem krku. Někteří pánové sáhnou po kravatě a jiní raději motýlka. A jsou i tací, kteří by nejraději ani jedno. I to je nakonec možné. Jak se správně rozhodnout? Jednoznačná odpověď na toto téma asi neexistuje, protože výběr ovlivňuje ženichův vkus, postava i preference. Naše tipy by ale mohly trochu pomoci.

Nejdůležitější je správný výběr

Pánové volí ke svému obleku nejčastěji kravatu. Ta se perfektně hodí na formální i méně formální události. Důležitá je v tomto případě správně zvolená barva a typ uzlu. Motýlek byl vždy brán trochu více formálně, i když i ten už se dnes nosí i k ležérnějším kouskům oblečení. I u něj je důležité dbát na vhodný výběr barvy, materiálu či připevňování.

Na svatbu se hodí kravata i motýlek. Formálnější svatby si zaslouží spíše jednobarevnou kravatu nebo motýlek klasické barvy. U volnějších svateb klidně zvolte výraznější kousky. A v některých případech můžete jít i bez. Konkrétní výběr je vždy na vás, pokud vaše svatba není ve velmi formálním dress code.

Pohodlný a stylový motýlek

Motýlek

Motýlek se v rámci etikety váže ke smokingu nebo fraku. Musíte to být ale motýlek, který se váže. Ne ten na gumičce nebo přezce. Správné navázání není úplně jednoduché, ale výsledný efekt stojí za to. V dnešní době se motýlek dostává do módy čím dál více a muži si je berou i na méně formální události. V tu chvíli ale berou obvykle ty, které mají gumičku nebo přezku. Černý nebo bílý motýlek se vždy nejvíce hodí ke smokingu nebo fraku. Proto na volnějších akcích dejte přednost spíše jiným barevným variantám.

A jaký je v současné době trend? Překvapivě motýlci vyrobení ze dřeva, a i zde si můžete vybírat z různých druhů dřev nebo kombinací s textiliemi, vypalování nebo vyřezáváním různých tvarů.

Klasická kravata

Kravata

Kravata nikdy nevyjde z módy, proto s ní určitě neuděláte chybu. Je však důležité, jakou barvu, vzor a materiál vyberete. Měla by ladit s košilí a hodit se k obleku. I když se jedná o tradiční součást mužského oblečení, podléhá módním trendům. Její provedení i vzhled se mění. Dříve se nosily krátké kravaty, pak dlouhé a silné. Nyní jsou moderní úzké kravaty. Jejich špice končí těsně nad sponou opasku. Uzel by nikdy neměl být užší než kravata a její konec by po uvázání neměl zakrývat sponu na pásku.

Uvázat kravatu neumí každý a existuje několik desítek způsobů vázání. Asi nejoblíbenější a nejčastější je windorský uzel, ke kterému přistupuje většina pánů. Dalším oblíbeným uzlem je manhattanský (dlouhý) uzel. Dříve si páni kravaty zdobili sponami, které ladili s manžetovými knoflíky nebo se sponou opasku. Dnes už se příliš nenosí.

Jak vybrat svatební kravatu a jak ji uvázat?

Napadla vás kombinace?

Pokud nevíte, jestli si vybrat kravatu nebo motýlka, můžete přistoupit ke kombinací obojího. Na formální část svatby si vezměte kravatu a večer po převlečení si oblečte něco pohodlnějšího a vezměte si motýlka. Nebo naopak. I zde se můžete vyřádit a zvolit různé materiály, jiné tvary motýlků, barvy apod.

Ženich na svatbě: jak ho správně obléknout?

A co si nebrat ani jedno?

Pokud bytostně nesnášíte cokoliv kolem krku, neberte si ani jedno. Samozřejmě je nutné nejdříve zvážit váš styl svatby, zda bude formální nebo ne a podle toho se rozhodnout. Svatba v přírodě nebo bohémská takovou možnost rozhodně dovoluje a je i víc než žádaná.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Má mít ženich na svatbě kravatu nebo motýlka? Co je lepší?