Menu
WeddingMag
Pro ženicha

Jak vybrat svatební kravatu a jak ji uvázat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 6. 2018

Dokonalý svatební oblek ženicha dotváří právě kravata. Aby vypadal perfektně, je nutné věnovat pozornost všem detailům, a především uzlu na kravatě. Určitě si dokážete představit, jakou neplechu dokáže nadělat špatné navázání a jak to dokáže pokazit svatební fotografie. Víte, jak správně vybrat svatební kravatu a uvázat uzel? My vám poradíme.

Než začnete vybírat kravatu, musí mít nevěsta vybrané svatební šaty. Nevěsta a ženich tvoří pár. Měli by být sladění i barevně. K šatům v bílé barvě se hodí bílá kravata. Pokud si zvolí nevěsta šaty v nějaké barvě, měli byste zvolit kravatu v barvě stejné nebo podobné.

Někdy volí nevěsty svatební šaty s krajkou či nějakou dekorací. Abyste docílili dokonalého sladění, volte kravatu se stejným vzorem. Samozřejmě to není nutné, ale vypadá to opravdu krásně.

Kravata nebo motýlek?

Hned na začátku budete asi řešit jedno dilema – motýlek nebo kravata? Volit byste měli podle toho, o jakou svatbu jde a zda bude mít na sobě ženich frak či oblek. Motýlek se mnohem více hodí pro fraky a smokingy. Kravata i motýlek se prodává v mnoha barevných variacích, ale pro společenské události se lépe hodí v bílé, černé či pastelové. Kravata by měla barevně ladit i s vestou nebo kapesníčkem v klopě saka.

Nedělejte chyby při výběru kravaty

Velkou chybu, kterou můžete udělat, je snažit se sladit ženicha se svatební výzdobou. Ženich nemá splývat se svatební tabulí. Dokážete si představit ženicha, který stojí vedle nevěsty v bílých šatech, a přitom má červenou kravatu? I když bude svatba v červené, rozhodně to nebude hezky vypadat.

Na svatební kravatu nejsou vhodné ani diagonální pruhy. Takový vzor se hodí spíš do práce. Nepůsobilo by to příliš dobře. Budili byste dojem, že jste na své svatbě jen na skok. Ani nevěsta si nevezme na svatbu obyčejné oblečení.

Ženich na svatbě: jak ho správně obléknout?

Znáte svatební regatu?

Pánskou regatu nezná každý. Možná vám ale mnohem víc řekne název anglická kravata, která dodává slavnostnější vzhled. Na svatebních fotografiích bude vypadat skvěle. Pánové budou mít běžné kravaty a jen jeden muž elegantní svatební regatu. Je to stejné jako s nevěstou. Také si jako jediná obleče honosné a výrazné šaty.

Jaký zvolit uzel na svatební kravatu?

Ne každý ví, že i kravaty mají různé střihy. Je ale celkem logické, že ke každému z nich se více hodí jiný druh uzlu. Typ uzlu je možné volit i podle límečku košile, kterou si vezme ženich na sebe. Oproti motýlkům, které se kupují už předvázané, kravatu si muž musí uvázat sám (nebo někdo, kdo to umí). Podívejte se teď, jak se váží tři nejčastější uzly – Eldredge, Windsor a Manhattan.

Jak zapojit ženicha do plánování svatby?

Slavnostní uzel Eldredge

Buďte trochu neortodoxní a přitáhněte na sebe pozornost. Tento zajímavý uzel vynalezl v roce 2007 mladý systémový administrátor Jeffrey Eldredge. Je trochu obtížnější než jiné uzly a velmi se hodí pro speciální příležitostí. Přesně takové, jako je svatba. Váže se postupně v patnácti krocích. Nejlépe vynikne na jednobarevné kravatě.

Uzel na svatební kravatu Windsor

Uzel Windsor je špičkou mezi kravatovými uzly. Protože má větší šířku, nehodí se příliš ke košilím s úzkým límečkem. Jestliže máte košili s širokým límcem, je pro vás ideální.

Slavnostní uzel Manhattan

Uzel Manhattan je takový poloviční windsorský uzel. Tento způsob vázání je nejjednodušší. Hodí se k užším límečkům a vystačíte i s kratší kravatou. Hodí se pro všechny druhy košil. Vynikne se širší kravatou. Použijte ho pro úzký, nenápadný a jemně nesourodý vzhled.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat svatební kravatu a jak ji uvázat?