Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Které osoby musíte většinou pozvat na svatbu, i když vlastně nechcete?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 1. 2018

Následující hosty většinou ze své svatby vynechat nemůžete – bez ohledu na to, jak je to lákavé.

Někteří hosté patří na svatební seznam automaticky proto, že patří do rodiny. Jiní – jako třeba váš šéf- se zase mnohem složitěji odmítají nebo opomíjejí. A jako by to nebylo už tak dost komplikované, vaši rodiče určitě také budou mít nějaká jména, jestliže přispívají na vaši svatbu. Možná tomu nebudete věřit, ale nechtění hosté nemusí být na svatbě katastrofou, pokud víte kam s nimi. Seznamte se s osmi nejčastějšími problémovými hosty, které obvykle musíte pozvat na svatbu.

Družička a její přítel

Možná nemáte přítele své družičky a kamarádky vůbec ráda. Chodí divně oblékaný, má divné názory a vůbec se vám nelíbí. Ale jedna z vašich nejbližších přítelkyň ho zbožňuje. Navíc toho vaše družička s vámi už hodně zažila (vybírala šaty, ochutnávala a vybírala svatební dort i donekonečna debatovala nad svatebními květinami). Nepozváním jejího přítele byste jí asi velmi urazila.

Řešení: Místo toho, abyste na svatbě měli jeden velký stůl pro celou svatební party, promíchejte hosty. Sedněte si se svým mužem a nejbližší rodinou, družičkami i svědky k jednomu stolu a ostatní vhodně promíchejte a rozdělte k dalším stolům. Tím docílíte toho, že někoho s kým si nerozumíte, nebudete mít hned na očích, ale zároveň si nerozhádáte kamarádku.

Svatební koordinátor

Mimo skutečnosti, že plánují a provádějí celou svatbou, jsou i první v pořadí. Stojí za tím, že se vše povede a tím, že jsou na svatbě, mají pod kontrolou všechny detaily (i možné katastrofy). Kromě toho, když s nimi budete zacházet jako se skutečnými hosty (včetně pozvánky, jídla i místa u stolu), budou se jistě činit mnohem víc.

Řešení: Organizátor vaší svatby bude tak zaneprázdněný, že si pomalu ani nevšimnete, že tam je. Kromě toho, co by se hrozného mohlo stát? Posaďte je ke stolu s příbuznými nebo přáteli s podobnými zájmy nebo osobnostmi. A nezapomeňte. Nic, co kdo říká nebo dělá, není příliš šokující po několika sklenkách šampaňského.

Malá/ý neteř/synovec

Vysloveně jste řekla své sestře, že na svatbu děti pozvané nejsou. Ona se ale rozhodla, že toto pravidlo se na její dítě nevztahuje. Nechcete, aby vaše svatba byla jen malá, ale je jistě pochopitelné, že se vám nelíbí představa, že vaše sestra stráví polovinu dne lítáním za dítětem a většinu večera v hotelovém pokoji uspáváním.

Řešení: Pokud vás dítě na svatbě opravdu obtěžuje, zkuste najmout hlídání dětí a navrhněte, aby během slavnostního ceremoniálu zůstaly děti právě tam. Nikdo nebude během vašeho slibu plakat ani křičet. Zbytek nechte na vaší sestře, aby se rozhodla, zda chce dítě přivést na hostinu nebo ne. Pak už budou hosté tančit a pít a dítě je nebude takový problém.

Nejlepší kamarád vašeho snoubence

Jen těžko zapomínáte na to, jak jste se naposledy setkali s nejlepším kamarádem svého budoucího muže, který umí být celkem hlučný a rád se napije. Už párkrát jste to zažila. Ale je důležité se přes některé věci přenést, zvlášť když se jedná o jednoho z nejbližších lidí vašeho snoubence, takže nepozvat ho by nadělalo víc škody než užitku.

Jak vytvořit seznam svatebních hostů? Tipy, s kterými to půjde hravě

Řešení: Důležité je si nedělat tolik starostí. Kamaráda vašeho snoubence můžete posadit na druhou stranu stolu, než budete sedět vy. Nebo ho klidně posaďte u stolu i s jinými lidmi. Jestli má rád společnost, jistě mu to nebude vadit. Pokud se nechová opravdu nevhodně nebo nedělá nějaké scény, není důvod ho nepozvat. Vy budete příliš zaneprázdněna svým svatebním dnem, manželem i přáteli, abyste si ho opravdu všímali.

Bratranec (který je prakticky cizí)

Možná jste si hráli před 20 lety spolu na písku, ale teď už si ani nevzpomenete, jestli je váš bratranec ten s brýlemi nebo ten, kdo si půjčoval vaše hračky a nikdy je nevracel. Ale vaše matka trvá na tom, že ho pozvat musíte. Je to přece slušnost. Tady bude nutný malý ústupek. Zbytečně byste se s rodiči nepohodli.

Řešení: Pokud si myslíte, že to tak bude v pořádku, posaďte takřka neznámé příbuzné se svými přáteli. Nebo to zkuste risknout a posaďte bratrance blíže k vám, abyste ho mohla poznat. I když jste se možná neviděli mnoho let, nakonec se spolu na večírku můžete skvěle pobavit.

Rozvedená kamarádka

Je jednou z vašich nejlepších přítelkyň a stála při vás vždy od školy až po období, kdy jste musela čelit různým životním problémům. Jedinou potíží je, že v současné době prožívá nešťastnou lásku a poměrně drsný rozvod, a proto je ze svatby trochu nesvá. Občas tedy musíte bojovat s jejím cynismem. Faktem je, že pokud je skutečně vaší přítelkyní, bude za vás šťastná.

Řešení: Představte kamarádku nejdříve jiným single lidem na svatbu a ujistěte se, že si nikdy nebude připadat jako třetí kolo u vozu. Pokud mezi vašimi přáteli není tolik lidí, kteří jsou nezadaní, řekněte jim, aby určitě někoho osamoceného přivedli, i když to není váš přítel. Když se bude kamarádka bavit a tančit, bude se cítit více sebevědomá a zapomene na svou samotu.

Jak přijet na svatbu? Máme pro vás tipy tradiční i netradiční

Váš šéf

Je takřka nemožné, abyste nemluvili o své svatbě v zaměstnání. Ale nikdy není dobrý nápad mluvit o svatební party před lidmi, které nechcete zvát, zejména před šéfem. Takže pokud jste o svém svatebním dni mluvili v práci opravdu často a váš šéf byl nablízku, bude potřeba prodloužit seznam hostů.

Řešení: Pozvěte svého šéfa spolu s ostatními. Pokud máte mezi svými spolupracovníky někoho obzvlášť blízkého, přidejte ho do seznamu hostů a zvažte, kde budou všichni i s nadřízeným sedět. A i kdybyste si mysleli, že je váš šéf nad všechny šéfy, rozhodně před ním v mírném opojení neprobíjejte pracovní problémy a už vůbec si nestěžujte na jeho vedení. Nakonec, ani nevíte, zda se zúčastní, ale pozvat ho, je vždy správné gesto.

Nepříjemný strýc

Je váš strýc až příliš velký fanoušek alkoholu a s menší hladinkou dokáže pokazit kde co? Nejraději byste ho nezvali, ale v podstatě musíte, pokud si nechcete rozhádat celou rodinu? Občas to zkrátka jinak nejde a i takové osoby se na vaší svatbě mohou objevit.

Řešení: Pokud vašeho strýce prosadili rodiče, posaďte strýce vedle svého otce, aby mohl sledovat, zda příliš nepije a hlídat ho. Je to férová nabídka. Můžete také zdvořile požádat barmany, aby přestali nalévat každému hostu, který se zdá být už hodně opilý. Na stolech by také mělo být k dispozici hodně vody a večeři podávejte dostatečně brzy, aby nikdo nepil na prázdný žaludek.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Které osoby musíte většinou pozvat na svatbu, i když vlastně nechcete?