Menu
WeddingMag
Pro ženicha

Svatební korsáž pro ženicha – jak ji jednoduše vyrobit i doma

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 5. 2018

Svatební korsáž pro ženicha je v podstatě drobnost, která ale udělá velký dojem a doplní dokonalý ženichův vzhled. Pokud nechcete výrobu korsáže přenechat floristovi, zkuste si ji vyrobit sama. Není to tak složité, jak se zdá.

Korsáž je květina do klopy ženichova saka. Měla by být vždy stejného stylu jako svatební kytice. Pokud má kytice více druhů květin, použije se květ s nejdominantnější barvou či takový, který dobře ladí s oblekem či kravatou ženicha. Když svatební kytici dominuje květina, která se barvou nebo svou velikostí na korsáž nehodí, vyberte raději jiný květ. Lepší jsou vždy menší kvítky.

Květinovou ozdobu připevněte svíracím špendlíkem na levou klopu saka. Rozhodně se nedává do kapsičky. Tam patří jedině kapesníček. Takto nikdo nemůže zůstat na pochybách, kdo je mezi přítomnými pány ženich.

Svatební korsáž nejen pro ženicha?

Tu největší a hlavní svatební korsáž nosí samozřejmě ženich. Nemusí ji mít ale jen on. Do klopy saka si ji může připnout i svědek, který by měl kytičku dostat jako pozornost a poděkování, protože je velmi důležitou a nedílnou součástí svatby. Svědkova korsáž by měla být o něco méně zdobená a drobnější než ženichova. Barvy květu mají zůstat stejné, aby spolu všichni hezky ladili.

Z davu by měli být vyčleněni i tatínkové nevěsty a ženicha a stejné tak i dědečci. Zejména tehdy, pokud dostávají své kytičky maminky a babičky. Není to nutnost a nikdo vás nebude hanět, když korsáže dávat nebudete, ale jedná se o milé gesto a hezký zvyk. Kytička pro tatínky i dědečky by měla být stejná nebo o něco menší než svědkova.

Svatební výzdoba: Nezapomeňte na vývazky a korsáž

Návod na výrobu svatební korsáže pro ženicha

Svatební korsáž

Svatební korsáž si můžete bez obav vyrobit i doma. Stačí jen trocha času a šikovnosti. S tímto návodem to půjde hladce. Na korsáž vybírejte květy vždy čerstvé a na klopu saka ji připevněte až těsně před obřadem. Do poslední chvíle ji nechte ve vodě. Má vydržet celý den až do večerních hodin, tak ať zůstane stále krásná.

Pomůcky pro výrobu:

 • vhodné květiny (vybírejte podle květiny, které budou ve svatební kytici, viz. výše),
 • doplňky do korsáže (další květiny, traviny, ozdoby),
 • květinářský drátek,
 • dobré nůžky,
 • provázek,
 • spínací špendlík nebo speciální květinářský špendlík ve tvaru T,
 • trochu času a trpělivosti.

Pracovní postup

 1. Přistřihněte si květiny podle toho, jak dlouhou chcete mít korsáž. Ideální délka je mezi 4 a 6 cm). Podle květin pak přistřihněte i ostatní dekorace (další květiny, traviny, ozdoby). Další květiny nesmí barevně přehlušit hlavní květinu, ale mohou být delší.
 2. Naaranžujte si všechny části, které chcete mít součástí korsáže tak, jak chcete, aby vypadal výsledek. Zarovnejte k sobě spodní hrany, vezměte do ruky a svažte pevně pomocí drátku. Konce můžete podle potřeby zkrátit.
 3. Určitě nechcete, aby na korsáži vykukoval drátek, proto ho převažte provázkem či stužkou. Barvu vyberte podle své fantazie, ale nezapomeňte na výsledný dojem, aby se barvy příliš nepřebíjely nebo barva stužky nezastiňovala barvu květiny.
 4. Nyní korsáž ze zadní strany propíchněte špendlíkem. Ten je důležitý pro upevnění na klopu saka. Můžete pořídit buď klasický zavírací nebo se poptat v květinářství na speciální špendlík ve tvaru T.
 5. Korsáž je hotová. Ještě ji na zkoušku připněte ke klopě saka, abyste viděla, zda je výsledek takový, jaký jste si přála.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební korsáž pro ženicha – jak ji jednoduše vyrobit i doma