Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Jak vytvořit handmade svatbu? Máme pro vás pár tipů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 7. 2018

Každá nevěsta chce mít jedinečnou svatbu a do celé její podoby často dává i kus sebe. Svatba ukazuje styl a vkus novomanželů, ale samozřejmě vše ovlivňují finanční prostředky a možnosti, které oba snoubenci mají.

Svatba dokáže vyjít na hodně peněz. A mnoho nevěst hledá různé možnosti, jak ušetřit. A nejvíc ušetříte právě tím, že si co nejvíc věcí na svatbu vyrobíte svépomocí. Nejen, že vám zbyde víc peněz, ale možná vás svatba nakonec bude mnohem víc těšit a vše bude přesně podle vašeho přání. Podívejte se na několik tipů toho, co byste si mohla vyrobit sama na svůj svatební den.

1. Vývazky

Vývazky jsou sice malou, ale velmi důležitou součástí svatby a zároveň i jedna z těch věcí, které si obvykle nevěsty tvoří samy. Stačí mít dostatek větviček myrty a dozdobit je jednoduchou mašličkou se špendlíkem, kterým se pak připevní na oblečení hostů. Zkusit můžete i maličké dekorace z umělých kvítků nebo dekorace z filcu. To už je trochu náročnější činnost, ale vaši hosté budou jistě příjemně překvapeni a rádi si je schovají na památku.

2. Svatební oznámení a jiné tiskoviny

Na svatbu je potřeba vyrobit hned několik druhů tiskovin. Samozřejmě svatební oznámení, pozvání ke stolu, svatební noviny, pozvánky či jmenovky. To vše si můžete objednat nebo vyrobit doma. Na Pinterestu nebo jiných serverech najdete velké množství inspirace. Stačí si najít něco, co se vám bude líbit a můžete začít tvořit. Potřebujete domácí tiskárnu, kvalitní papír, ozdoby a jde se na to.

Jestliže si dobře rozumíte s počítačem, můžete si celé oznámení navrhnout na něm, vytisknout a dozdobit už jen nějakou mašličkou či kytičkou. Pokud nemáte tak kvalitní tiskárnu, nechte si tiskoviny vytisknout u profesionálů.

V současnosti je hodně oblíbené mít tiskoviny ve stejném designu. Použijete na vše stejné barvy, rámečky, písmo i ozdoby.

Takto vytvořit, mimo výše zmíněného, je možné  i svatební menu, zasedací pořádek, pozvání ke svatebnímu stolu, program, instrukce ke svatbě, kartičky s instrukcemi (fotokoutek, bar, kniha hostů apod.).

Z čeho vyrobit svatební oznámení a jak na to?

3. Výzdoba obřadního místa

Výzdoba obřadního místa, ať už kostela nebo obřadní síně, se často podceňuje, protože se zde svatebčané příliš dlouho nezdrží. Ale právě zde se odehraje ten nejdůležitější okamžik, protože se stanete manželé, proto i tento prostor si zaslouží svou pozornost.

Není nutné mít všechno pod záplavou květin, zvlášť, když nechcete utratit tolik peněz, ale stačí trocha představivosti a šikovné ruce. Zkuste třeba květiny z papíru, organzu, luční květiny nebo klidně umělé květiny. Krásně vypadají i obyčejné velké mašle, které připevníte na lavice. Pokud máte rádi hravost, nakupte hromadu balonků, nafoukněte heliem a dekorace je hned hotová. Na venkovní svatbu zase stačí nějaké dřevěné dekorace či obyčejný balík slámy.

4. Dekorace hlavního sálu a svatební tabule

Při plánování a realizaci výzdoby hlavního sálu a svatební tabule se můžete opravdu vyřádit. Zde se představivosti meze nekladou a vůbec nevadí, když máte omezené finanční možnosti. Sál nebo třeba party stan na zahradě můžete levně a krásně vyzdobit i tak. Třeba množstvím nafouknutých balonků, za použití různých dekorací z papírů. Výsledek bude vždy kouzelný. Taková zástěna za nevěstou a ženichem vyrobená z velkého množství visících srdíček bude kouzelná. Úchvatně vypadají zavařovací skleničky obalené jutou a krajkou. Uvnitř mohou být luční kvítka nebo čajové svíčky.

Dnes je moderní mít na svatbě k dispozici i fotokoutek, kde se mohou svatebčané vtipně vyfotit. I ten se dá vytvořit ve vlastní režii a ne draze. Vytvořte množství květin z papíru. Některé mohou být zavěšené, jiné postavené ve váze.

Vyzdobený chcete mít určitě i svatební stůl. Obvykle je spojený s květinami. Co tedy dát do vázy větičky ze stromů. Nad stůl můžete pověsit opět různé papírové dekorace, stužky apod. Na stůl rozsypte drobné krystalky či nějaké jiné lesklé sypání.

Na stolech bývají přítomné ještě různé drobnosti. Využijte své šikovnosti. Pomocí vykrajovátek můžete z papíru vytvořit konfety různých tvarů, zajímavě složit ubrousky, každému hostu dát na jeho místo vlastnoručně vyrobenou jmenovku, svatební menu a program. Využijte dary přírody i aktuálního ročního období. Tak můžete na talíř naaranžovat pšeničný klas, jablko, šišku nebo třeba ptačí pero. Stačí jen využít svou šikovnost a představivost a dokonalý efekt je na světě.

Svatební tabule: Dekorace a pravidla na která byste neměli zapomenout

5. Dárečky pro svatební hosty

Většina snoubenců obdaruje své hosty nějakým malým dárečkem. Není to nic velkého, spíše malá pozornost jako připomínka svatby. Velmi často si tuto drobnost vyrábí nevěsty samy. Stylově zabalený balíček můžete také přidat na svatební stůl. Uděláte radost svým hostům, a navíc ještě doplníte výzdobu.

Využijte třeba malé zavařovací skleničky s medem, domácím džemem, pečeným čajem apod. Hezky vypadají i ručně malované kamínky nebo třeba domácí mýdla a svíčky.

Handmade svatba nemusí být vůbec těžká. Udělejte si z toho radost a zábavu. Zakomponujte svá přání a sny a uvidíte, jak bude váš svatební den jedinečný. Stačí trocha představivosti, šikovné ruce a pár přátel na pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vytvořit handmade svatbu? Máme pro vás pár tipů