Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Jak vypadá tradiční vikingská svatba a proč zahrnuje i krev oběti?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 9. 2018

Elisabeth, 27 let a Rune Dalseth, 36 let z Norska, se rozhodli pro opravdu zajímavou svatbu. Nechali se inspirovat tradičním obřadem Vikingů z 10. století. Celý ceremoniál probíhal na břehu norského jezera.

Ženich připlul k obřadu na dlouhém člunu, kterému předsedal kněz. Nevěsta a ženich, kteří už spolu mají syna Ragnara, si oblékli tradiční vikingské šaty. Slavnost zahrnovala hostinu, kde se podávalo hlavně vepřové maso, zpívalo se, a také tekla krev.

Tisíc let stará tradice

Norský pár povýšil tradiční svatby na novou úroveň, když se rozhodl vyměnit si sliby v autentickém vikingském obřadu. I přesto, že oba byli vychováni jako křesťané, rozhodli se jít touto cestou. Uspořádali tak svatbu podle zvyků, které se dodržovaly před 1000 lety.

Klasický svatební vůz vyměnili za dva autentické dlouhé čluny a rozhodli se, že své ano si řeknou na březích krásného norského jezera oblečeni v dokonalém vikingském manželském oblečení.

Jak vypadá svatba Eskymáků? Seznamte se s jejich tradicemi

Krvavý rituál

Pro zachování tradice se do obřadu začlenil rituál „blot“. Do kotle dali prasečí krev a nádobu pak několikrát přenesli nad ohněm. Nakonec se krev namazala na čelo páru.

Svatební veselí pak probíhalo opravdu ve stylu Vikingů. Tančilo se až do noci na tradiční norské písně, hosté si pochutnávali na medovém pivu a všichni byli oblečeni v kostýmech.

„Tancovali jsme na živou hudbu, na kterou naši předkové tančili před více než tisíci lety,“ uvedla Elisabeth.

Ona i Rune jsou součástí sdružení obnovy Vikingů, a dokonce pojmenovali svého šestiměsíčního syna po legendárním vikingském hrdinovi – Ragnar Lothbrok.

Oba manželé se chtějí zasadit o to, aby přestali být Vikingové bráni jen za námořníky s helmou, kteří neznají nic jiného než násilí, znásilňování a drancování.

Rune, který má vlastní truhlářskou společnost, řekl: „Vikingové nebyli o nic hroznější než kterákoliv jiná skupina lidí, kteří v té době žili.“

Fascinují vás různé kultury? Jak probíhá tradiční židovská svatba

Osudové setkání

Elisabeth a Rune se potkali v roce 2016. Rune tehdy ukázal Elizabeth svět pohanství a Vikingů, protože už se o tuto kulturu a národ zajímal dva roky. Pro ní se otevřel nový svět a brzy si zamilovala tyto lidi i jejich duchovnost.

O rok později se zúčastnili festivalu Viking nedaleko Osla a začali přemýšlet nad tradiční pohanskou svatbou.

Přátelé z hnutí, kteří pracují na zachování a pokračování pohanských rituálů, se chtěli zapojit do „první svatby Vikingů od pádu těchto bojovníků před takřka tisíci lety“.

Místní stavitel lodí tak postavil dvě autentická plavidla, další přítel pomohl s tradičním oděvem, který se velmi těžko shání a našli také muže, který souhlasil s tím, aby byl jejich gothi – ekvivalent kněze – na obřad.

Protože oba pocházejí z křesťanských rodin, nebyli rodiče nejdříve příliš nadšeni jejich myšlenkou. Nakonec se s tím ale smířili, když viděli, jak jejich dětem dělá pohanská víra radost.

Sám Rune k tomu řekl jediné: „Než jsem byl Viking, neměl jsem manželku, dítě, dům – teď se na mě podívejte.“

Oběma mladým lidem se splnil jejich sen a měli Vikinskou svatbu snů – dlouhé lodě, pohanského kněze, krevní oběť, a hlavně hromadu přátel, kteří sdílejí jejich víru s nimi.

https://www.youtube.com/watch?v=88wCXzhZCic

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak vypadá tradiční vikingská svatba a proč zahrnuje i krev oběti?