Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Jak vypadá svatba Eskymáků? Seznamte se s jejich tradicemi

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 7. 2018

Svatba a svatební zvyky se liší podle jednotlivých kultur. Někde jen nepatrnými rozdíly a jinde jsou veselky úplně jiné, než jak je známe my. Na většině svateb mají své pevné místo zajímavé tradice i symboly. Možná, že i vás zajímá, jakou veselku připravují různé kultury. Tentokrát se zaměříme na Eskymáky.

Jak se asi berou lidé, kteří žijí ve studených oblastech polární přírody? Určitě nepořádají žádné usedlé nebo spontánní svatební veselky. Jsou to houževnatí obyvatelé ledových plání s teplotami až kolem -45 °C. Dokážete si představit svatební party v takovém prostředí? Oni také Eskymáci ještě poměrně nedávno ani žádné svatební obřady v rámci své kultury neměli. V některých oblastech rodiče zasnubovali nebo rovnou provdávali a ženili své děti sotva se narodili. Později dosahovali svatebního věku chlapci ve chvíli, kdy dokázali výborně lovit a zabezpečit svou rodinu.

Tradice eskymáckých svateb

Ženy v této kultuře se vdávaly kolem patnácti až šestnácti let. Celý svatební obřad měl úplně jiný náboj. Podobal se spíš předstíranému únosu nevěsty a unesl jí právě její budoucí manžel. Eskymáci se živí lovem zvířat, proto se možná lov dostal i do této sféry jejich života. A jak lov nevěsty probíhal? Rozhodně ji ženich nedostal jen tak. Nevěsta se zdánlivě brání, kope nohama, utíká a nechce se nechat ulovit. Aby ji ženich ulovil, musí ji dostat i za cenu použití násilí.

Svatební dary

Při plánování manželství a při svatbě je mezi Eskymáky zvykem, že nejbližší rodina mladou rodinu obdaruje. Obvykle to bývá nářadí či oblečení. Předávání darů je ale jen první částí samotného manželství. Po svatbě si rozhodně nemůže pár žít svým vlastním životem.

Bydlení u rodičů

Klasickým zvykem Eskymáků je to, že bezprostředně po svatbě se novomanželé přestěhují do domu rodičů nevěsty. Ženich pak musí v jejich obydlí žít blíže nespecifikovanou dobu, ale obvykle je to kolem jednoho roku. Během tohoto období musí otci nevěsty dokázat, že je silný a o jeho dceru se dobře postará. Chodí s ním na lov a učí se od staršího muže. Když je připravený a rodiče nevěsty uznají, že se o rodinu dokáže postarat, mohou se novomanželé přestěhovat do domu rodičů manžela.

Populární svatební tradice? Některé jsou docela strašidelné

Jak vypadá manželství Eskymáků?

Po svatbě manželka musí svému novému muži vařit, zpracovávat kůže, vyrábět oblečení a starat se o děti. Svému muži zůstává zcela podřízená a jedná podle jeho vůle. Je to uspořádání, které by se emancipovaným ženám v Evropě asi příliš nelíbilo, ale zde funguje už od nepaměti.

Módní trendy

I do takové zmrzlé a izolované pustiny pronikají vlivy některých jiných kultur a také křesťanské vlivy. Proto i svatby u Eskymáků začínají mít v poslední době trošku tradičnější formu. V některých rodinách už si mohou ženich s nevěstou říct své svatební sliby. Oblíbené jsou milostné básně, který prý sepsal eskymácký autor. V básní se hovoří o sněhu, mrazu, ledních medvědech apod. Do místního prostředí se dozajista výborně hodí.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak vypadá svatba Eskymáků? Seznamte se s jejich tradicemi