Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Jak na svatbě vyjádřit poděkování rodičům? Napište jim dopis

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 6. 2018

O svatbě jsou obvykle všichni tak nějak naměkko a snad žádné oko nezůstane suché. Vaši rodiče se dojímají nad tím, že se jejich malá holčička nebo chlapeček už opravdu stali dospělými a vstupují do svazku manželského. Tak nějak se proto patří, poděkovat svým rodičům na svatbě za jejich lásku, výchovu a péči. Slovo „děkuji“ je sice krásné, ale zdaleka nevystihuje vše. Zkuste to jinak.

Říct více než jen jedno slovo, může být docela náročné. Chcete jim toho vlastně tolik sdělit. Protože papír snese hodně, můžete to zkusit s ním. Napište rodičům děkovný dopis a vložte do něj všechny své myšlenky, pocity i upřímnost. Dbejte na detaily. Takový dopis by neměl být napsán na kusu papíru vytrženém z nějakého sešitu. Vyberte pěkný ozdobný papír, vkusnou obálku, můžete do ní přidat i snítku levandule. Dopis pište rozhodně ručně a co nejhezčím písmem. Věnujte svému poděkování doopravdy čas.

Dopis předáte na svatbě vašim rodičům. Zpravidla se i čte, ale není to přímo nutné, klidně si ho mohou přečíst v soukromí jen ti, kterým je určen. Dopis obvykle nečte nevěsta nebo ženich, ale zvolený čtenář.

Co napsat do děkovného dopisu rodičům?

Dopis můžete napsat klidně tak, jak to cítíte. Nemusíte se držet žádné pevně dané osnovy. Pokud však pomoc a popostrčení potřebujete, klidně se držte našich rad. Nestane se vám, že se do dopisu zbytečně zamotáte.

Osnova dopisu:

  1. Oslovení – oslovení napovídá, komu je dopis určen. Odliší se od klasického dopisu a navodí správnou atmosféru.
  2. Vzpomínky na dětství – vezměte to hned od začátku. Zmiňte i narození, i když to si nepamatujete. Pak se přehoupněte na své vzpomínky a poděkujte za vše, co jste v dětství mohli s rodiči prožít.
  3. Škola – škola je velký časový úsek a nelze ji brát jen jako součást dětství. Zde poděkujte za vše s tímto období spojené. Za trpělivost, péči i podporu v těžkých chvílích. Vezměte to pěkně popořadě: základní škola, střední škola, vysoká škola.
  4. Dospělost – tato část je velmi široká a individuální a odvíjí se také od vašeho věku. Zmiňte třeba pomoc se zařizováním bytu, při cestách do zahraničí i jakoukoliv jinou péči, kterou vám rodiče věnovali i v době, kdy jste už samostatně bydleli.
  5. Závěr – v závěru už celý dopis jen hezky shrňte a poděkujte. Vaši rodiče budou dojatí.

Děkovný dopis má být určitě dojemný, vzpomínkový, ale zároveň s kapkou humoru a nadsázky. Nezapomeňte ho zakončit děkovnými slovy.

Tipy na svatební dary pro rodiče. Jak poděkovat nejbližším

Děkovný dopis rodičům – vzor

Milá maminko, milý tatínku,

děkuji vám za trpělivost, kterou jste se mnou vždy měli a za lásku, se kterou jste mě vždy vychovávali.

Chci vám poděkovat za bezstarostné dětství, za váš čas, který jste mi věnovali, za péči, se kterou jste se o mě starali. Měl/a jsem všechno a často ještě víc. Děkuji za to, že jste mi pofoukali koleno, když jsem spadl/a a odřel/a si ho nebo vyhnali zlé bubáky, když jsem v noci nemohl/a spát.

Chci vám také poděkovat za možnost studovat, za možnost snít a plnit si sny. Za to, že jste mě trpělivě učili písmenka v první třídě, pomáhali s učením a nezlobili se, když jsem přinesl/a špatnou známku.

Děkuji za to, že jste mi pomohli poznat, čím bych chtěl/a v životě být a že jste mě podpořili v mém rozhodnutí, co chci studovat. Děkuji, že jsem měl/a možnost dělat chyby a hledat v nich poučení. Děkuji tatínku za to, že jsi nikdy neměl problém přijet pro mě kamkoliv i v noci, když jsem v pubertě řádil/a. Děkuji ti maminko, že jsi pro mě měla laskavá slova, když přišly první lásky i rozchody. Také vám z celého srdce děkuji za podporu při studiu na vysoké škole. Za to, že jste mi věřili, že to dokážu. Byli jste mi psychickou oporou, finančně mě podporovali a prožívali se mnou každý okamžik úspěchů i neúspěchů.

Vděčná jsem vám i za podporu ve chvíli, kdy jsem se prvními nejistými krůčky snažil/a postavit na vlastní nohy. Za pomoc při zařizování bytu, za dobroty, kterých jste mi každou návštěvu přivezli tolik, že mi vydržely minimálně týden. Děkuji za podporu, když jsem si našla novou práci a příliš mi to nešlo a za to, že se na vás kdykoliv a s čímkoliv můžu obrátit.

Děkuji vám za pomoc, za vaše ochranná křídla, která sice nejsou vidět, ale o to víc si jich vážím. Za výchovu, která ze mě dělá to, čím jsem, za domov, kam se vždy rád/a vracím a budu vracet.

S láskou vaše dcera/syn.

Svatební řeč otce nevěsty. Inspirujte se našimi vzory!

Přidejte objetí a polibek

Objetí a polibků není nikdy dost. Kdy jste naposledy své rodiče objali a políbili? Až jim budete předávat svůj dopis, nezapomeňte jim vyjádřit lásku tímto jednoduchým, ale o to více ceněným způsobem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak na svatbě vyjádřit poděkování rodičům? Napište jim dopis