Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Jak být na svatbě ten nejlepší host? Dodržujte pár pravidel

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 12. 2017

Jste pozvaní na svatbu a chcete být opravdu dobrými hosty? Existuje několik věcí, které můžete vzít na vědomí a ocení je nejen nevěsta, ale i ženich. Jejich svatební den je pro něj zvláštní a jedinečný a dodržování těchto jednoduchých pravidel etikety vám pomůže zajistit, že nezpůsobíte žádné faux pas.

1. Odpovědní kartička

Někdy bývá součástí svatebního oznámení i pozvánka a odpovědní kartička, kde máte uvést, zda se svatby zúčastníte či nikoliv. Odpověď neodkládejte, i když je třeba na kartičce napsáno, do kdy nejdéle ji máte odeslat zpět. Pro nevěstu i ženicha je obrovskou pomocí, když ví o svých hostech včas a mohou si tak vše s předstihem naplánovat. Pokud se svatby nemůžete zúčastnit, je zdvořilé jim sdělit důvod, proč to nemůžete udělat. Není to nutné, ale vy jste byli součástí jejich seznamu svatebních hostů, protože doopravdy chtějí, abyste tam byli, a tak je slušné jim svou nepřítomnost vysvětlit. Stejné je to i v případě, kdy musíte svou účast zrušit až poté, co jste jim odpověděli, že se svatby účastníte. Nepředpokládejte, že jim nebudete chybět, když se na svatbě neobjevíte. Každý host se počítá.

2. Pozor na pozvánku

Pozvánka byla velmi pečlivě promyšlena, tak postupujte podle toho, co vám říká. Jestliže obsahuje pokyny na dárky, řiďte se (alespoň v rámci možností) podle toho. Stejně tak respektujte i oblečení, pokud je zmíněné. Tímto způsobem můžete zajistit, že nevěsta s ženichem budou spokojeni a vy koneckonců také.

Jak se správně obléknout jako host na svatbu v zimě? Víme, jak na to!

3. Ptejte se s rozumem

Je pravděpodobné, že všechny informace, které potřebujete ke svatbě, máte k dispozici – a to buď na pozvánce, na dalších kartičkách nebo na svatební webové stránce. Až když vyčerpáte všechny možnosti, zeptejte se nevěsty a ženicha. Snažte se za nimi nechodit kvůli banalitám, určitě toho mají na organizaci a řešení i tak dost.

4. Dodržujte pokyny

Postupujte přesně podle pokynů, které dostanete na pozvánce nebo jinou formou. Snoubenci je připravili proto, aby jejich svatba proběhla bez zádrhelů a přesně podle přání a představ. Nezapomeňte také na počet lidí, které si vezmete sebou. Pokud pozvánka nemá kolonku „Plus“, znamená to, že je určena jen vám a ne celé rodině. Stejně tak je to i s dětmi. Ne vždy jsou na svatbě vítané.

5. Dary na svatbu

V České republice stále platí trend, že se svatební dary vozí na svatbu. Už to ale není takové pravidlo jako dřív, takže si zjistěte předem, zda se budou dary předávat na svatbě nebo je lepší je odvézt k nevěstě a ženichovi domů. Ono totiž ještě řešit o svatební hektický den dárky není vždy to pravé ořechové.

Svatba podle horoskopu: jak prožívají svatbu jednotlivá znamení?

6. Nechoďte pozdě

Svatba je jednou z těch společenských událostí, kde rozhodně není moderní přijít pozdě. Abyste byli dobrými hosty, vše si dobře naplánujte a přijďte včas nebo raději ještě o něco málo dřív. Stejně tak by bylo krajně nevhodné, kdybyste vynechali obřad a dorazili až na hostinu. Právě obřad je tou nejdůležitější částí. Ukažte snoubencům, že chcete být součástí jejich svazku a přijďte na čas.

7. Vynechte bílou barvu

Toto pravidlo vždy platilo a platit bude. Nepoužívejte žádné barvy, které by mohla nosit nevěsta, což bude s největší pravděpodobností bílá, smetanová nebo slonovinová, pokud to není výslovně uvedeno na pozvánce. Stejně tak není vhodné přijít na svatbu vystrojeni jako na pohřeb.

8. Vypněte mobilní telefony

Mobilní telefony a sociální sítě jsou všude kolem nás. I na svatbách se to často hemží telefony, kdy se lidé různě fotí se svými blízkými, nevěstou nebo ženichem a zároveň fotky rovnou dávají na Instagram nebo Facebook. Pokud je tomu tak i u vás, nezapomeňte na to, jak moc telefon používáte. Nesnažte se za každou cenu vyfotit svatební dort nebo první tanec ve chvíli, kdy by to nějak zasahovalo do průběhu svatby nebo dokonce obtěžovalo ostatní. Zároveň rozhodně vypněte svůj telefon během obřadu. Nevěsta a ženich mají jistě domluvené profesionální fotografy i kameramana a nestojí o to, aby se jejich hosté pokoušeli vyfotit nevěstu při průchodu svatební uličkou. Raději si celý ceremoniál pořádně užijte.

20 tipů na přání ke svatbě. Překvapte svatební gratulací s nápadem

9. Vychutnejte si svatební veselí

Nejlepšími hosty jsou ti, kdo se opravdu baví. Tak se bavte. Poznejte lidi u stolu, dejte se do řeči klidně i s někým, koho vůbec neznáte, napijte se, pochutnejte na dobrotách a užijte si taneční parket. Oba novomanželé budou velmi šťastní, když uvidí, že se jejich hosté dobře baví a užívají si. Zároveň ale myslete i rozumně a nepřehánějte to s alkoholem. Ať si neuříznete ještě ostudu kvůli tomu, co se vám v opilosti povedlo provést.

10. Poděkujte

Komu? Nevěstě a ženichovi. Během svatebního dne se jistě najde chvilka, kdy jim oběma můžete poblahopřát. Při tom jim můžete i říct, jak se vám jejich svatba líbí, že jste rádi, že tento den můžete trávit s nimi a samozřejmě poděkovat za pozvání. Pokud nemáte šanci s nimi pořádně promluvit nebo na poděkování v tu chvíli zapomenete, jistě je potěší i dodatečný vzkaz, který jim pošlete po svatbě.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak být na svatbě ten nejlepší host? Dodržujte pár pravidel