Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Hudba na svatbu. Jak vybrat takovou, která udělá radost všem?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 9. 2018

Hudba na svatbu se zdá jako jednoduchá záležitost, ale tak snadné to rozhodně není. Mezi hosty budete mít různé věkové kategorie a každému se líbí něco jiného. Jenže jak vybrat, aby si všichni užili a každý si našel to své? Dnes vám přinášíme několik rad, které by vám při výběru mohly pomoci.

Hudbu na svatební obřad vybírejte především podle sebe. Zde nemusíte hledět na ostatní. Je to vaše hudba. I tak je ale potřeba zohlednit některé věci. Důležitým faktorem je místo konání svatebního obřadu. Na úřadě obvykle bývá hudba z reproduktorů. Vy můžete využít buď zásobu hudby, kterou určitě na úřadě budou mít (nepočítejte ale s příliš velkým výběrem) nebo si přinést vlastní CD s vaší oblíbenou skladbou. Církevní sňatek bývá obvykle trochu komornější a má o něco větší kouzlo. Tam se hodí pěvecký sbor, sólový varhaník nebo i smyčcový orchestr, a navíc to kostele zní krásně. Mívá lepší akustiku než obřadní síň na městském úřadě.

Jestliže chystáte církevní sňatek, vyzkoušejte si v předstihu, zda je vaše svatební píseň dostatečně dlouhá, aby neskončila dřív, než dojdete k oltáři. Jestliže je svatební ulička delší než vaše píseň, klidně zkombinujte i dvě za sebou.

Zábava na svatbě a hudba

V první řadě pamatujte na to, že nikdy se nebude všechno líbit všem, takže ani nemá smysl se o to snažit. Určitě ale můžete ovlivnit to, aby si každý nějakou písničku ve vašem repertoáru našel. Především je důležité, aby vaše hudba byla příjemná a nerušila ostatní.

Třeba na takový první tanec se hodí spíš pomalejší a romantická píseň, svatební oběd si zaslouží spíš něco jemnějšího na pozadí, co nebude rušit konverzaci a večer, až bude zábava v plném proudu a všechny formality za vámi, se klidně odvažte a nechte hrát vesele a melodické písně různého druhu, aby si každý přišel na své.

Jak vybrat kapelu na svatbu, abyste se pobavili vy i vaši hosté?

Rozdělte písně podle věku svatebních hostů

Až budete řešit seznam hudby na svatební zábavu, nejdřív popřemýšlejte o tom, jaké věkové kategorie hostů tam budete mít. Kolik dětí, puberťáků, lidí středního věku nebo starších hostů. Často se zapomíná právě na děti i na seniory. Málokdo totiž zařadí do svého playlistu Dádu Patrasovou nebo Tublatanku. Jenže i oni si zaslouží pozornost. Když zařadíte i pár dětských skladeb nebo něco pro dědečky a babičky, jistě tím uděláte velkou radost.

Zahraniční hity pro teenagery

Mladí lidé v pubertě dávají přednost hlavně zahraničním a českým hitům ze současné scény. Především se na to musí dát tancovat a pořádně se rozparádit. A nebojte se, i ti více dospělí si rádi občas vyhodí z kopýtka na takovouto hudbu.

Rodiče

Rodiče mají rádi spíše trochu tradičnější hudbu, a především tu českou. Zařaďte proto nějakou hudbu z let minulých i pro něj. Váš hudební seznam by měl být tak upraven, aby si na své přišly opravdu všechny věkové skupiny.

Jak vybrat DJ na svatbu a na co si dát pozor?

Typické svatební písně

Jsou určité písně, které tak nějak ke svatbám patří. Zkuste tam také nějakou zařadit. Určitě najdete takovou, která vás zaujme.

Nezapomeňte na skupinové tance

Na svatbách obvykle zazní i tance pro celou skupinu lidí. Zmínit musíme například vrabčí tanec, vláček či třeba kankán. Ty zařaďte spíše až později k večeru, kdy už hosté budou dostatečně uvolněni a zábava v plném proudu. Na začátku zábavy by byl nejspíš váš vláček úplně prázdný.

Dj nebo svatební kapela

Ještě před svatbou se musíte rozhodnout, zda chcete na svatbě mít DJ nebo živou kapelu. Záleží na tom, jaký styl hudby preferujete a co chcete hrát. A také samozřejmě na vašem rozpočtu. Velmi oblíbenou a častou formou je přítomnost svatební kapely během odpoledne do určité hodiny. Pak kapelu střídá DJ a hraje tak dlouho, jak potřebujete.

Zařaďte české i zahraniční písně

Možná máte raději jen českou klasiku, ale pozvali jste si hosty, a tak je určitě vhodné brát ohledy i na ně. I když je to vaše svatba. Proto zařaďte nejen českou hudbu, ale nezapomínejte ani na tu zahraniční. Kombinujte moderní písně s tradičními, zahraniční s českým apod. Pokud váš budoucí manžel nebo někdo z rodiny či přátel pochází ze zahraničí, určitě mu udělá radost, když zařadíte i písně z jeho domoviny.

Jakou hudbu na svatbu? Těchto 5 songů vám musí zaznít

Poraďte se s kapelou či DJ

O výběru své hudby se určitě poraďte s tím, kdo vám hudbu bude reprodukovat. Ne každá kapela hraje všechno, a ne každý DJ má všechny skladby. Možná je bude muset teprve sehnat nebo vám sdělí, že takové písně se na svatbu vůbec nehodí. Také vám, jak muzikanti z kapely, tak i šikovný DJ, dokáží poradit s výběrem hudby.

S kapelou i DJ se také dopředu dohodněte na finanční odměně, projděte veškeré detaily svatebního dne, aby pak vše běželo jako na drátkách. Nezapomeňte na to, že i oni potřebují přestávky, jíst a pít a je vhodné jim něco nabídnout.

Hudba během přestávky

Muzikanti nemohou hrát permanentně, potřebují přestávku. Vy si s nimi musíte dohodnout, co vám bude během jejich pauzy hrát. Nebo zda chcete chvíli ticha, protože i to je možné. Obvykle odehrají kolem 45 minut, a pak mají pauzu asi 15 minut.

Plánujte včas

Nejlepší svatební kapely i DJ mívají nabitý program dlouho dopředu. Ti nejlepší i rok a více. Proto určitě nevybírejte kapelu měsíc před svatbou, protože by se klidně mohlo stát, že vám na svatbě bude pouštět cédéčka váš patnáctiletý bratranec na svém počítači.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudba na svatbu. Jak vybrat takovou, která udělá radost všem?