Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Expartner na svatbě? Kdy je vhodné ho pozvat a kdy na to rovnou zapomeňte?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 11. 2017

Svatební den je oslava lásky dvou lidí k sobě navzájem. Jak do takové konceptu zapadají expartneři? Život někdy dokáže rozehrát zajímavou partii a zejména ve vztazích mezi lidmi. Nikdy se nedá dopředu předvídat, jak se budou vyvíjet a fungovat.

V tomto případě máme na mysli bývalé partnery či partnerky. I po letech mohou být vztahy velmi emotivně založené, a to není vždy jednoduché přijmout. Jenže co s tím? Existují výjimky, kdy se bývalí partneři stali blízkými přáteli, a to i tehdy, když spolu nemají děti a tudíž ani žádný závazek.  Takové přátelství pak může vést k tomu, že nastávající ženich nebo nevěsta nevidí problém v tom, proč by bývalý partner či partnerka nemohli být i na svatbě.

Nejsou na vaši svatbu zvány děti? Oznamte to hostům zdvořile, ale jasně

Pokud přemýšlíte o svém svatebním dni a představujete si, že se blížíte ke své drahé polovičce po nádherné a ozdobené uličce, fotí vás fotograf ve snových šatech a nejednou koutkem oka zahlédnete někoho, koho tam vůbec nevidíte ráda, svého bývalého přítele, rovnou tento nápad odpískejte. Možná vás ale taková myšlenka ani zdaleka tak netíží. Pak je možná načase začít řešit, zda bývalí partneři nebudou mít nějaký negativní dopad na váš svatební den a případně se s budoucím manželem domluvit na tom, zda budou zváni na vaši svatbu (tedy jen za předpokladu, že se vídáte a bavíte se spolu).

Kdy svého ex pozvat?

  • Váš vztah byl v podstatě ještě dětský, byli jste spolu na střední škole nebo chvíli chodili na vysoké a dnes se tomu oba už jen smějte. Je to uzavřená kapitola a žádné drama se nekonalo. Takřka každý má za sebou nějaký vztah, který nebyl nikterak vážný a jen na chvilku. Možná by se dal označit i za takové „větší“ přátelství. Takový, který je tak vzdálený od vašeho současného života, že ani nevěříte, že je to pravda. Pokud je tato osoba stále ve vašem životě a jste dobří přátelé, je určitě v pořádku pozvat ji na svatbu.
  • Všichni by měli být v pohodě a nedivit se tomu. Pokud hledáte nějaký jednoduchý způsob, jak posoudit, že přítomnost ex na svatbě je opravdu v pořádku, zkuste zjistit, jak na to reagují ostatní důležití účastníci svatby. Nejdůležitější jste samozřejmě vy a váš partner, rodiče vás obou, nejbližší přátelé a rodinní příslušníci. Dostaňte se do všech bot a představte si, jaké negativní pocity by z toho mohli mít. Máte-li i jen trošku obavu, že by to nemuselo být úplně v klidu a pohodě a přítomnost vašeho bývalého by mohla svatbu narušit, možná by nebylo od věci ho na seznam svatebních hostů nepsat.
  • Jiná situace nastává, pokud je váš ex bývalý manžel a máte spolu děti, které budou na svatbě. Jedná se o velmi choulostivý stav. Na jedné straně se právě odehrává váš den, kdy se z vás a vašeho partnera stanou novomanželé. Na druhou stranu jsou tu ale děti, pro které to nemusí být až tak jednoduché a pociťují nervozitu z vaší svatby. Jestliže se svým expartnerem vychází v rámci možností dobře a oba máte pocit, že byste je v tuto chvíli měli jako rodiče podpořit, je to dobrá věc a pozvěte ho. Ale znovu se ujistěte, že to nikomu nevadí a zejména ne vašemu budoucímu muži.

Svatba v zimě: Proč je zimní období ideální čas na váš velký den?

Kdy bývalého partnera nezvat?

  • Nikdy, nikdy ho nezvěte ve chvíli, kdy s tím nesouhlasí váš partner. Určitě by to jen tak nepřekousl a přemýšlel by, proč je pro vás tak nezbytně nutné, bývalého přítele či manžela pozvat. Stejně tak ho ale nezvěte, když s tím mají problém i ostatní. Možná, že vy už máte s bývalým dobré vztahy a nevadí vám, ale je velká šance, že se na vaší svatbě objeví lidé, kteří si velmi dobře pamatují, že vás podváděl nebo na vás pokřikoval opilý u baru, ale ostatním by to bylo velmi nepříjemné.
  • Dalším jasný „Ne“ je obava z jeho jednání. Odpovězte si nejdříve na otázky: Je váš bývalý důvěryhodná osoba? Můžete se spolehnout na to, že se bude chovat slušně a zdvořile po celý večer? Je naprosto hrozný, když se opije? Nebo dokáže být mistrný manipulátor, ronit slzy na počkání či se naopak chovat agresivně? Jestliže víte, že se jeho chování nedá předvídat nebo ještě není úplně smířen s vaším rozchodem, zapomeňte na jeho pozvání.
  • Nezvěte ho, pokud máte starosti s tím, jak bude jednat. Jestliže svého ex pozvete, je celkem pravděpodobné, že vás vyzve k tanci nebo na skleničku. Jenže vy s ním jít nechcete. Bohužel už nejste partneři, takže mu to těžko můžete zakázat a stejně tak mu nemůžete říct, aby si nebral svou novou přítelkyni, i když jí vůbec neznáte.
  • Poslední důvod se zdá jako banalita, ale není. Na pozvání zapomeňte, pokud máte tendenci plést si skutečný stav věcí. Jestliže pak svého bývalého představíte babičce se slovy „To je můj přítel Petr,“ asi to bude vypadat poněkud divně a vyvolá značné rozpaky.

Pozvání pořádně promyslete

Než svého bývalého partnera pozvete, raději si to pořádně a dvakrát promyslete. Poraďte se s partnerem i kamarádkou nebo rodiči. Nikdy totiž nevíte, co se bývalému příteli honí hlavou a jak se může ve vypjaté chvíli zachovat. Zvlášť pokud to není tak dávno, co jste se rozešli a rozchod přišel z vaší strany. Často pak mohou potlačované emoce vyplout napovrch a to, co zůstalo nevyřčené, bude najednou venku. A něco takového určitě nechcete ve svůj svatební den riskovat ani vy a ani váš partner.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Expartner na svatbě? Kdy je vhodné ho pozvat a kdy na to rovnou zapomeňte?