Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Diamantový a smaragdový svatební diadém princezny Eugenie – co o něm víme?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 10. 2018

O svatbě princezny Eugenie a Jacka Brooksbanka v kapli sv. Jiří na zámku Windsor v Anglii už všichni vědí. Nevěsta byla překrásná a oba s ženichem jen zářili štěstím. Na hlavně měla jiskřivý diadém s diamanty a smaragdy. Pro mnoho fanoušků královské rodiny byla volba právě tohoto šperku velkým překvapením. Proč?

Pro královské nevěsty je tradicí, že v případě „něčeho půjčeného“ obvykle volí věc, která obsahuje diamanty a svatební diadém princezny Eugenie nebyl výjimkou. Královna Alžběta II., její babička, jí úžasnou diamantovou a smaragdovou ozdobu na hlavu půjčila na její velkolepou svatbu.

Nádherný diadém jako překvapení pro okolí

Výběr diadému princezny Eugenie překvapil mnoho královských pozorovatelů. Ti si totiž mysleli, že si vezme tiaru, kterou měla na hlavě její matka Sarah, vévodkyně z Yorku, při své svatbě v roce 1986. Nevěsta šla méně očekávanou cestou, když si vybrala Grevillský diadém, který zřídkakdy nosí veřejně členové královské rodiny. Byl vytvořena pařížským klenotnictvím Boucheron pro Margaret Grevillovou v roce 1919. Zemřela v roce 1942 a protože neměla žádné potomky, svůj diadém přenechala královně Alžbětě (Královně matce). Když v roce 2002 zemřela, získala diadém její dcera, královna Alžběta II.

Britská královská rodina brzy oslaví další svatbu – taková se ještě nikdy nekonala

Briliantová a diamantová nádhera

Diadém je osázen brilianty a růžovými diamanty. Velký smaragdový kámen je umístěný na středu a po obou stranách se nachází ještě dalších šest smaragdů. Má více než vhodný design pro svatební den. Smaragdy už tradičně představují naději a diamanty zase věčnost. Ve své knize  Tiaras: Past and Present to uvádí i historik zabývající se těmito šperky, Geoffrey Munn.

Princezna Eugenie měla na sobě diadém Greville bez závoje, což je opět neobvyklá volba pro královskou nevěstu. Královští rodinní úředníci neřekli, jaký měla důvod k volbě tohoto stylu, ale je to pravděpodobně proto, že chtěla zvýraznit nádheru diadému a zároveň mít viditelná záda, na kterých si lidé mohli všimnout jizvy po chirurgickém zákroku, který podstoupila ve věku 12 let. Jednalo se o operaci skoliózy.

Eugenie je poslední královskou nevěstou, která si od královny vypůjčila diadém na svatbu. Před to byla Meghan, vévodkyně ze Sussexu, která měla na hlavně další nádherný šperk z pokladnice královny Alžběty, když si brala prince Harryho v květnu.

Květiny z královské svatby neskončily v koši. Komu udělaly radost?

V roce 2011 měla na svatbě s princem Williamem Cartier Halo korunku vévodkyně z Cambridge, Kate. Taktéž půjčený od královny. Korunka pochází z dílny Cartiera z roku 1936. Vyhotovena byla jako dar krále Jiřího VI. pro jeho ženu Elizabeth Bowes-Lyonovou. Z té se po korunovaci stala královna Alžběta, někdy zvaná také jako Královna matka. Nakonec byla darována současné královně Alžbětě II. k jejím 18 narozeninám. Korunku měla na hlavě v roce 1951 její sestra Margaret a v roce 1969 i její dcera Anna.

Krásná nevěsta

Princezna Eugenie si vybrala diadém jako překvapení a její jiskřivá krása, kterou diadém úžasně podpořil, rozhodně nemohla být ohromnější.

https://www.youtube.com/watch?v=aDYNn8yHZT4

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Diamantový a smaragdový svatební diadém princezny Eugenie – co o něm víme?