Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Datum svatby. Jak si ho vybrat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 12. 2018

Je to tady. Požádal vás o ruku a vy jste řekla ano. Začínáte plánovat svatbu a jedno z prvních a velmi zásadních rozhodnutí je datum vašeho sňatku. Kdy bude ten ideální den. Existuje hodně výhod i nevýhod pro každé roční období a v podstatě i den v týdnu. Musíte tedy vše dobře promyslet. Na co všechno při volbě brát ohled?

Výběr ročního období

V první řadě musíte uvažovat nad tím, v jakém ročním období by se měla svatba konat. Zda chcete sňatek v době, kdy se probouzí jarní příroda, všude všechno kvete a voní a nevadí vám ještě chladnější počasí nebo chcete raději sázet na větší jistotu a vzít se v létě, kdy můžete i večer běhat v lehkých šatičkách. Léto má ale také jednu nevýhodu a tou je dovolená. Vaši hosté si určitě na prázdninové měsíce budou plánovat své volno a měli byste velké štěstí, kdybyste se trefili do takového data, kdy nikdo nic naplánovaného nemá. Proto jim dejte o svatbě vědět včas. A samozřejmě je tu i horko. Někdy může být více než velké a teploty nad třicet stupňů už příliš příjemné nejsou a nemá je rád ani svatební dort či jiné zákusky.

A jak je to v chladnějších měsících? Na podzim a v zimě? I tehdy může být svatba opravdu krásná. Pestrobarevný podzim, který umí být příjemně teplý nebo chladivá zima, krásná a romantická, pokud vám vyjde sníh. Jedinou překážkou mohou být Vánoce, kdy chce být většina lidí doma s rodinou nebo Silvestr. Ale mezi svátky si už vaši blízcí určitě rádi udělají čas.

Který den v týdnu?

Drtivá většina svateb se koná v sobotu. Není ale vůbec žádný problém a často to může být i lepší, když si svůj svatební den naplánujete i na jiný den. Služby a svatební místa bývají dostupnější a levnější. Pro jiné dny se snoubenci rozhodují hlavně ve chvíli, kdy organizují svatbu na poslední chvíli a sobota je beznadějně zamluvená.

Důležitá může být i symbolika, která nás ostatně provází celými svatebními přípravami. Mnoho párů se chce vzít v den výročí seznámení nebo zásnub. Jiní chtějí dodržet ono „Do roka a do dne od zásnub.“ Lidé také mají rádi různá zajímavá data, letos to bylo například 8.8.2018. Někdo volí datum svatby rodičů či prarodičů nebo datum narození někoho blízkého i své.

Chystáte svatbu na jaře? Máme pro vás pár užitečných nápadů

Lidé z vašeho okolí

Při výběru správného data je důležité i vaše okolí. Při výběru musíte své touhy přizpůsobit také vybranému místu konání, volným termínům kapely, moderátora a všech dodavatelů. Důležití jsou i vaši nejbližší. Pokud víte, že se ve vašem okolí koná více svateb a máte stejné přátele, snažte se se svým termínem vejít mezi ně, aby vás nikdo nemusel odmítat. Také myslete i na své blízké. Pokud jsou vaši rodiče nebo prarodiče už starší a nemají příliš rádi teplo, volte období, kdy je chladněji a naopak.

Vánoční svatba. Užijte si svůj nejkrásnější den ve sváteční čas

Numerologie nebo astrologie?

Některé páry nechají zasáhnout vyšší moc a vybírají své datum svatby podle numerologie nebo astrologie. V případě numerologie byste měsíc svatby měli vybrat tak, aby nebyl stejný jako měsíc, ve kterém jste se vy i váš partner narodili. Vhodným dnem na svatbu je pak ten, který má dvouciferné číslo a dá se dělit sudým i lichým číslem.

Astrologie se zase obrací na polohy jednotlivých planet. Podle ní není dobrá doba na svatbu při úplňku nebo novu. Během úplně jsou emoce často vyhrocené a při novu byste se neměli pouštět do nových začátků a dělat důležitá rozhodnutí.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Datum svatby. Jak si ho vybrat?