Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Chcete spokojené svatební hosty? 9 věcí, na které nesmíte zapomenout

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 1. 2018

Při plánování svatby slyšíte často ze všech stran, že je to jen „váš svatební den“ a tak by vše mělo být „podle vás“. A z velké části je to samozřejmě pravda. Přichází váš velký den a má být hlavně o vás. Ale v některých situacích musíte myslet i na ostatní, tedy na své svatební hosty. Mnoho z nich za vámi přijede z velké vzdálenosti, dojednají si hlídání děti, zaplatí ubytování a stojí je to nemalé peníze. Proto byste při plánování měli pamatovat i na svatebčany a snažit se udělat svatební den báječný nejen pro sebe, ale i pro ně. Jak na to?

Bar

Otevřený bar a zejména pití zdarma je lákadlem pro mnoho svatebních hostů. Pokud budete mít určeno, že si část nápojů (např. tvrdé pití nebo většinu alkoholu) budou hosté platit sami, měli by o tom vědět včas. Asi by to neradi zjistili až ve chvíli, kdy před ně barman předloží účet.

Ne každý host sebou také nosí velké částky peněz, aby je třeba někde neztratil, ale každý se chce vyhnout trapné situaci, kdy má něco zaplatit, ale nemá na to. Myslete na to.

Svatební citáty. Co řekli o manželském svazku slavní i neslavní

Jídlo

Možná to tak často vypadá, ale hosty na svatbě určitě nezajímá jen jídlo. Samozřejmě ale mají rádi přehled o tom, kdy se bude jíst. Zejména tehdy, když je předem podáván nějaký alkohol. Na kdy je plánován svatební oběd? A v kolik bude raut nebo večeře? Budete v době přípitku nebo jiných koktejlů podávat i nějaké menší občerstvení? Určitě nechcete, aby vám hosté popadali jako hrušky, protože hlad a alkohol rozhodně nejsou dobrou kombinací.

Pozvánka na obřad i na hostinu

Nezřídka se stává, že nevěsta a ženich o svatební den hosty dělí. Někteří jsou pozváni i na svatební hostinu a část třeba jen na obřad a večerní party. Obvykle jde na hostinu jen rodina a nejbližší přátelé. Pro ostatní je vhodné zajistit nějakou jinou zábavu, pokud třeba jedou z daleka. Především jim takovou informaci sdělte včas ještě před svatbou a počítejte i s tím, že se někteří mohou dokonce urazit, že jste je na hostinu nepozvali.

Svatba podle horoskopu: jak prožívají svatbu jednotlivá znamení?

Místo k sezení

Věřte tomu nebo ne, ale většina hostů se ráda dozví, kde bude sedět na svatbě. To platí zejména tehdy, když se jedná o opravdu velkou party nebo se na svatbě hosté příliš neznají. Navíc jméno na jmenovce dopomůže ostatním se lépe seznámit. Každý je raději, když ví, vedle koho sedí.

Promíchání svatebních hostů

Nenuťte hosty, aby po celou dobu seděli přesně tak, jak jste jim určili. Svatba je obvykle záležitostí celého dne. Nechte svatebčany, seznámit se s kýmkoliv chtějí, posedět i u jiných stolů, popovídat si třeba s někým, kdo je jim blíž věkově nebo názorově. Také poproste DJ i kapelu o rozumném a ohleduplném rozmístění reproduktorů a úpravě hlasitosti hudby během večeře a době, kdy se podávají koktejly tak, aby bylo možné konverzovat. Hudba je příjemnou součástí každé zábavy, ale v některých situacích je naprosto nevhodné, aby byla přespříliš hlasitá.

Přivítání novomanželů

Možná si myslíte, že není nutné osobně pozdravit každého z přítomných, ale svatebním hostům na tom jistě záleží. Nejeli za vámi jen proto, aby se najedli a napili. Přijeli, aby vás viděli, jak uzavíráte sňatek s osobou, kterou milujete a mohli u této krásné události být spolu s vámi. Mnoho z nich si muselo vyřídit dovolenou, sehnat vhodný oblek či šaty, zajistit hlídání apod. Pozdrav a poděkování za účast je to nejmenší, co pro ně můžete udělat.

Počasí

Tento bod zní asi trochu zvláštně, protože nikdo nemůže ovlivnit a ani najisto předvídat sílu přírody, ale není tak obtížné sledovat předpověď počasí. Také určitě víte, jak obvykle bývá v dobu, kdy máte termín svatby. Podle toho byste pak měli také plánovat. V létě asi nikdo moc nechce být nikde zavřený a v zimě zase hosté příliš neocení svatbu venku.

Terén

Venkovní svatby jsou oblíbené zejména v létě. Ne vždy ale všichni dokáží zvážit všechna rizika vybraného místa a zejména terén, kterým hosté budou muset během ceremonie i recepce projít. V podpatcích se jde velmi špatně v písku nebo hlíně. Stejně tak asi nebude nikomu příjemná špína a prach na drahých a vyleštěných botách. Starším lidem se půjde velmi špatně po nerovném terénu, do velkých kopců apod. Buďte vůči hostům ohleduplní a varujte je předem, ať dorazí ve vhodné obuvi nebo požádají o pomoc.

Žádost o ruku: Originální inspirace na zásnuby v zimě

Doprava a parkování

Ať už jsou vaši hosté místní nebo musí na svatbu přicestovat z větší dálky, jistě chtějí vědět, zda se na místo vaší svatby dostanou bez obtíží. Mnoho párů bývá ubytováno v některém z hotelů či penzionů i mimo město nebo dál od svatby. Každý by tak měl znát veškeré potřebné detaily, aby vás bez problémů všichni našli.

Promyslete také parkování. Budou moci hosté dobře zaparkovat? Je nutné parkování platit? Tyto informace včas zjistěte a oznamte hostům. Někteří třeba nebudou chtít platit za stání na parkovišti nebo přijedou s předstihem, aby měli jistotu, že parkovací místo najde.

Zdá se vám, že plánování svatby je věda a mnoho starostí? Nechce se vám do toho? Nebojte, tak hrozné to není. Jen je důležité myslet i na některé drobné detaily, které mohou vašim hostům udělat velkou radost.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Chcete spokojené svatební hosty? 9 věcí, na které nesmíte zapomenout