Menu
WeddingMag
Zásnuby

Budete se brát. Jak oznámit světu zásnuby tradičně i netradičně?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 6. 2018

Požádal vás váš vyvolený konečně o ruku? Pak si to nenechávejte pro sebe a oznamte zásnuby celému světu. Možností máte mnoho. Zkuste to tradičně nebo originálně. Záleží jen na vás.

Jak doma oznámit zasnoubení? Tato otázka jistě trápí mnoho párů v České republice. Máme pro vás několik tipů a podnětů k zamyšlení.

Oznámit svatbu před zásnubami nebo po nich?

Svatby i zásnuby mají velmi významnou roli nejen v životě budoucích manželů, ale i jejich nejbližších. Již v historii se jednalo o velkou tradici, která měla v různých končinách odlišná pravidla. Dodnes se zachovalo například pravidlo požádání otce o ruku dcery ještě před tím, než požádá ženich samotnou nevěstu. Do jisté míry by mohlo být považováno za nevhodné, zejména v rodinách, kde si na tradice potrpí, přijít za nimi s již hotovou věcí a datem svatby. Samozřejmě žijeme v moderní době a tak ne všude se tento zvyk drží. Zejména v případě, že s rodiči nevěsty nemá ženich příliš dobré vztahy. Rozhodnutí, zda rodinám řeknete o zasnoubení, ještě než vůbec proběhnou, je jen na vás.

Na které ruce nosit zásnubní prsten?

Jak požádat o ruku otce partnerky?

Určitě nic nezkazíte tím, že budoucímu tchánovi a tchyni řeknete, jaké máte úmysly. Budoucí nevěsta může nejdříve doma připravit půdu. Naznačit decentně rodičům o co asi na návštěvě jejich potenciálního zetě půjde. Pokud už váš vztah trvá delší dobu a máte s rodiči dobré vztahy, můžete využít i moment překvapení. Opatrně ale na tatínky. Ne vždy se jim chce, dát svou malou princeznu někomu za ženu. I když je už dávno dospělá. Ženich má těžký úkol. Musí tchánovi ukázat, že je pro jeho dceru ten nejlepší z nejlepších.

A jak by žádost měla přímo probíhat? Ženich by měl rodičům donést nějaký malý dárek (láhev drahého alkoholu a kytku pro maminku). Tím dokážete, že si vážíte své budoucí nevěsty i jejích rodičů. Zdvořile se jich zeptejte, zda vám dceru přenechají a slibte, že se o ní budete starat s láskou až do konce života. Až vám rodiče požehnají, nejspíš vás zavalí hromadou otázek týkajících se svatby a její organizace. Proto si alespoň základní koncept svatby připravte dopředu.

Muž si nechal vytetovat ženou odpověď na nabídku k sňatku

Rodiče ženicha

Nevěsta to má mnohem jednodušší. Ta už nikoho o ruku ženicha žádat nemusí. Obvykle zkrátka přijde s budoucím mužem k jeho rodičům a společně velkou novinu oznámí. Ukáží prstýnek, dají si nějaký přípitek a pak už je scénář velmi podobný jako u rodičů nevěsty. Přichází otázky ohledně nadcházející svatby.

Setkání rodičů obou snoubenců

V dřívějších dobách bylo zvykem, že se rodiče obou snoubenců ještě před svatbou sešli. Měli se seznámit, dohodnout na finančních a organizačních záležitost kolem svatby. Dnes se kolikrát poprvé uvidí až přímo ve svatební den. Tato tradice ale určitě není vůbec špatná a bylo by pěkné, kdyby se rodiče poznali dopředu. Na svatbě už se spolu alespoň bez obav mohou dát do řeči.

Jak oznámit rodičům svatbu, když spolu nevycházíte?

Pokud s rodiči nevěsty nebo ženicha nemáte příliš dobré vztahy, může být právě oznámení zásnub a žádost o ruku dobrým krokem k nápravě vtahů. Jestliže jsou ale vztahy poškozené opravdu hodně nebo se vám k usmiřování nechce, můžete zkrátka rodičům poslat hotové svatební oznámení. Také je možné se společně sejít na nějakém neutrálním území a na veřejnosti. Tam hrozí mnohem menší riziko, že se pohádáte.

Kdy doma oznámit zásnuby?

Zásnuby oznamte ve správnou chvíli. Kdy nastane? To záleží na tom, jak moc potřebujete pomoc svých rodičů při organizaci svatby. Jestliže jde celá svatba z vaší kapsy a chcete jí mít připravenou přesně podle svých představ, můžete tuto novinu oznámit až těsně před svatbou, ale zase tak, aby měli dost času si vzít volno v práci, sehnat vhodný oděv a popřípadě koupit dary. Vhodná doba je asi tak šest měsíců před svatbou.

8 příběhů jak zařídit, aby mě požádal o ruku

Originální a vtipné oznámení zásnub

Jak oznámit zásnuby

Rodičům nejspíš zásnuby oznámíte trochu formálnější a tradičnější formou. Přátelům nebo kolegům v práci to ovšem můžete oznámit více originálně a vtipně.

  • karaoke – zazpívejte světu svou novinu. Pozvěte přátele do nějakého karaoke baru, nasaďte si na ruku prsten a dejte se do zpěvu. Vyberte si nějaký song, který řekne za vás, co chcete světu oznámit nebo můžete píseň zkusit složit i sami,
  • obrázek – je jasné, že oznámení o vašem zasnoubení nemůže chybět ani na Facebooku. Zkuste být ale trochu originálnější a nedávejte jen obyčejnou fotku prstýnku. V nějakém programu pro úpravu fotek můžete fotografii hezky doladit. Pohrajte si s barvami, velikostí, pozadím a přidejte i další fotografie s vaším nastávajícím,
  • video – o svém zasnoubení můžete natočit i krátké a vtipné video. Zkuste třeba pomalý záběr na prstýnek, který leží na stole nebo vás, jak si vybíráte svatební šaty,
  • triko s nápisem – oznámit zásnuby můžete i vtipným tričkem. Nechte si na něj natisknout nějaký nápis, který přesně vystihuje, co se bude dít například: Budoucí paní X/Y. Jděte v něm na oslavu s přáteli a ve správný čas si sundejte svetr. Uvidíte, jak budou všichni koukat.

Vychutnejte si zasnoubení naplno

Svatba je vždy významná událost, ať už se jedná o první nebo třeba třetí sňatek. Vychutnejte si přípravy naplno a na různé stresové situace se snažte připravit předem. Pak vás alespoň nepřekvapí některé nepředvídatelné události, které mohou nastat. Hodně štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Budete se brát. Jak oznámit světu zásnuby tradičně i netradičně?