Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Barva na svatbu. Jak si vybrat tu, která vám přinese štěstí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 4. 2018

Většina svateb se nese v nějakém duchu a dominuje jim určitá barva. Ať už plánujete jen malý obřad s rodinnou nebo chcete na svatbě pohostit stovku lidí, máte toho na zvážení a naplánování opravdu dost. Naladit svatbu na tu správnou notu dokáže správná barva. Při výběru je dobré se podívat na to, jakou atmosféru zvolená barva vytváří a co o snoubencích vlastně vypovídá. Jak si vybrat barvu na svatbu?

O tom, že letos bude trendy barvou na svatbě především fialová, jsme vás už informovali v jednom z předchozích článků. Jenže ne každému se fialová líbí nebo se nehodí k celkovému konceptu svatby. V takovém případě je potřeba vybrat si jinou a nepotřebujete jen jednu, ale hned tři. Jedna barva bude tou hlavní, dominantní a další dvě vedlejší  dolaďujíce celý dojem.

Hlavní svatební barva

Hlavní svatební barva bude nejvíce vidět. Měla by se objevit na svatebním oznámení, květinách. V takové barvě můžete mít klidně i svatební šaty, šaty družiček nebo ženich kravatu, motýlka či kapesníček vyčnívající z klopy obleku.

Jestliže věříte v pověry a ctíte tradice, vyhněte se barvě zelené, která značí nevěru a stejně tak i modré, která má podle pověsti přinášet do vztahu manželů neštěstí. Jediná modrá, která je povolená, je na podvazku nevěsty. Naopak s klasickou bílou chybu neuděláte. Je čistá a nevinná a nejoblíbenější na svatebních šatech. Dá se i snadno kombinovat takřka s kteroukoliv barvou.

Svatební barvy a barevné kombinace pro rok 2018. Které to jsou?

Vedlejší svatební barvy

Vedlejší barva by měla být v souladu s hlavní a vytvořit dokonalou kombinaci. Obvykle se objevuje na svatební tabuli a na doplňcích nebo dekoracích. Hodí se červená, která je plná energie a síly. Vedlejší barvou už může být i modrá a velmi dobře vypadá zlatá barva symbolizující bohatství, klid a rovnováhu.

A naposled tu máme ještě doplňkovou barvu, která krásně vyváží předchozí dvě barvy a dohromady vytvoří krásný celek. Tato barva se objevuje už jen sem tam na drobných detailech, ale přesto má velkou váhu.

Svatba a učení Feng Shui

Ideální barvu na svatbu můžete vybírat i podle čínského učení Feng Shui. Podle něj by vzájemná kombinace barev nikdy neměla být v opozici, protože by to mohlo vytvořit problémy a hádky hned na počátku vašeho manželství. Dohromady dobře ladící barvy mají naopak pozitivní vliv na vaši svatbu i manželský život. Velmi dobrá kombinace je bílá a černá podle symbolu jin a jang, kde černá je jin a představuje ženský element a bílá jang představující mužský element. Proto také nosí ženich nejčastěji černý oblek a nevěsta bílé šaty. Takto se energie obou pohlaví mohou vyrovnat a zharmonizovat. Harmonie je v učení Feng Shui velmi důležitá a ovlivňuje nás.

Barevné svatební šaty? Proč ne? Zazáříte

Barvy štěstí

Nejmocnější a nejpříznivější barevnou kombinací je pro Číňany červená a zlatá nebo žlutá, protože dohromady tyto barvy podporují úspěch a harmonii. Příznivá je i červená a růžová, tmavěmodrá a světlemodrá, fialová a levandulová či tmavězelná a světlezelená. Pro vánoční svatbu se perfektně hodí kombinace červené a zelené. Pro budoucí prosperitu, růst a zdraví je ideální spojení zelené a modré a velmi dobře ladí i modrá s kovovými barvami.

Příznivé barvy

Mezi zvlášť příznivé barvy patří zlatá/stříbrná a fialová (velké bohatství), zelená a fialová (hojnost), fialová a bílá (harmonie) nebo fialová a černá (kariéra a finanční úspěch).

Nepříznivé barevné kombinace:

Těmto barevným kombinacím byste se podle Feng Shui měli raději vyhýbat:

  • zelená a kovová (bílá, stříbrná, šedá, zlatá),
  • černá a červená,
  • zelená a žlutá,
  • červená a modrá,
  • žlutá a modrá

Jak vybrat barvu svatebních šatů podle Feng Shui?

Podle Feng Shui můžete vybírat i barvu svatebních šatů. Velmi vhodná je barva, která přestavuje prvek země (světle béžová nebo krémová), protože přitahuje štěstí. Vhodné je mít na sobě něco červeného. Stačí i nést červenou věc (například zakomponovat červenou do kytice). Červená barva nosí štěstí a takto si ho přivoláte. A o to jde v manželství především.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Barva na svatbu. Jak si vybrat tu, která vám přinese štěstí?