Menu
WeddingMag
Svatební šaty

Barevné svatební šaty? Proč ne? Zazáříte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 3. 2018

Svatební šaty jsou základem každé svatby a takřka všechny nevěsty se těší na jejich výběr. V barvách stále vládne bílá, ale čím dál více se můžete setkat i s jinými barvami. Dnes už se nebude nikdo divit ani se na vás špatně koukat. Každá nevěsta si může vybrat takové svatební šaty, které nejlépe sedí jejímu vkusu.

Pokud nepatříte mezi vyložené příznivkyně klasické svatby a tradic, zariskujte a sáhněte po barevných svatebních šatech. Můžete si být jistá, že na vás svatebčané rozhodně nezapomenou. Buďte skutečnou hvězdou své svatby. Navíc barevné šaty byly v minulosti naprosto běžné. Bílá patří k „tradiční“ jen posledních několik desetiletí. Dokonce ani nebyla pokládána za skutečnou barvu čistoty a nevinnosti. Tou byla vždy modrá, ve které je ukazována Panna Marie.

Dívky si v minulosti běžně oblékaly ve svatební den své nejlepší šaty, nebo si pořídily šaty nové, ale nosily je i po svatbě jako slavnostní oblečení. Bylo to logické a praktické. Sňatky byly dříve většinou domluvené a o lásce se nikdo moc nezajímal. Jednalo se hlavně o majetek a moc, a tak se rodiny předháněly, kdo bude mít nejbohatší a nejzdobenější šaty (pokud na to tedy měly).

Svatební šaty s rukávy mohou být zatraceně sexy. Proč se jim nemusíte vyhýbat?

Odkud se vzal trend bílých svatebních šatů?

Odkud se tedy vzaly bílé svatební šaty? Bylo to v roce 1840, kdy se vdávala královna Victorie, která si brala za manžela svého bratrance Alberta. Královna měla šaty, kterým vévodila bílá barva. Rychle se rozšířila zvěst o zářících bílých šatech, na fotografiích vypadala královna přenáramně a tak okamžitě zatoužila každá žena vypadat ve svůj svatební den stejně. Viktorie ale nebyla první, kdo si bílé šaty oblékl, ale jako první z nich udělala nový módní trend. Předběhla ji královna Filipa Anglická v roce 1406 a po ní ještě Marie Stuartovna v roce 1559. U ní to bylo velmi zvláštní rozhodnutí, protože ve Francii byla bílá barvou smutku a truchlení.

O bohatých bílých šatech ale v dobách královny Viktorie mohla spousta dívek jen snít. Dovolit si je mohly jen ty z bohatých rodin, protože se špatně udržují, opotřebení jde rychle vidět a k mnoha dalším příležitostem se hodně zdobené šaty moc nehodí. Bílé šaty tedy ukazovaly i to, že rodina je tak bohatá, že si může dovolit vyhodit peníze za model na jedno použití.

Do módy se bílé svatební šaty dostaly hlavně po druhé světové válce. Zvyšovala se životní úroveň lidí a bílé šaty si tak rázem mohlo dovolit více nevěst. Časem se staly běžnou garderobou pro nevěsty a tak zažitou, že o ničem jiném ani nepřemýšlely.

Látky na svatební šaty – které se používají nejčastěji?

Barvy jsou trendy

Bílé šaty určitě mají své kouzlo a mnoho nevěst se jich za žádnou cenu nevzdá. Kdo ale chce, rozhodně by se neměl bát vystoupit z davu a vzít si něco jiného než ostatní. Jaké barvy ale zvolit? Nejvíc se vám budou asi hodit pastelové odstíny. Výborně vypadá starorůžová, mátová nebo světlá lila. Bát se ale nemusíte ani tmavých svatebních šatů. Do svých kolekcí je třeba zařazuje i návrhářka Vera Wang, která se nebojí ani černé barvy a černých prvků. Nezapomeňte se dobře sladit se ženichem, což je u barevných svatebních šatů zvlášť důležité. Ženich by měl mít klasický černobílý nebo jednobarevný outfit (například krémový oblek). Skvěle vypadá motýlek nebo kravata v barvě svatebních šatů.

Výběr svatebních šatů je jen na vás. Pokud se vám barevné šaty líbí a cítíte se v nich dobře, jděte do toho. Historie i móda jsou vám nakloněny.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Barevné svatební šaty? Proč ne? Zazáříte