Menu
WeddingMag
Zásnuby

Zásnuby jsou dnes mnohem propracovanější než před deseti lety. Jak je udělat jedinečné?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 1. 2018

Tak jako se v průběhu desetiletí mění svatby a jejich průběh i samotná žádost o ruku prošla nejednou změnou. Často už to není jen o tom, kleknout si na kolenou před ženou svého srdce, ale je v tom mnohem víc. Ve skutečnosti zjistil nedávný průzkum WeddingWire, že jsou v současné době zásnuby mnohem propracovanější než před deseti lety. Jak se změnily?

Podle průzkumu je dnes mnohem méně pravděpodobné, že k žádosti dojde doma (28 procent v roce 2017 oproti 41 procentům v roce 2007). Mnohem oblíbenější je ta varianta, že budou pozváni přátelé a rodina, aby se stali svědky velkého okamžiku (25 procent v roce 2017 oproti 14 procentům v roce 2007).

Ale zatímco se v průběhu let mění průběh a pravidla žádosti o ruku, 54 procent lidí by tento okamžik stále popsalo jako něco nečekaného a zcela tradičního. Většina mužů, 63 procent, požádala rodiče nevěsty o povolení nebo požehnání předem a 82 procent mužů si při žádosti před budoucí nevěstou kleklo.

Žádost o ruku: Originální inspirace na zásnuby v zimě

Tipy, jak připravit dokonalé a nezapomenutelné zásnuby

1. Najměte si profesionála

Nebojte se, nemyslíme profesionála, který za vás požádá vaši milou o ruku, ale takového, který vám pomůže připravit skutečně neuvěřitelné a nezapomenutelné zásnuby. Je to v podstatě ta samá funkce, jako svatební koordinátor, jen s ním budete spolupracovat ještě před svatbou. Pomůže vám nalézt potřebné zázemí i společnosti, které potřebujete, zpracovat potřebné detaily, na které byste mohli zapomenout nebo o nich nevíte a vy se můžete soustředit jen na samotnou žádost o ruku a nemusíte řešit nic jiného a stresovat se. Více než třetina lidí z průzkumu má totiž velký pocit tlaku při plánování zásnub, proč si to tedy neušetřit a nepřehodit zbytečný stres na někoho jiného?

2. Profesionální fotograf/kameraman

I zásnuby jsou velkou chvíli ve vašem životě. Chcete je mít určitě zvěčněné, ale není příliš vhodné vytahovat telefon ve chvíli, kdy klečíte před svou vyvolenou a chcete jí navléknout prsten. Možná by si to mohla nevěsta také ještě rozmyslet. Nechte raději zachytit krásné momenty někým neutrálním a hlavně profesionálem. Fotografie i případné video budou úplně jiné, jedinečné a zachytí každý detail, na který se vy nebudete mít čas soustředit. Fotky si pak můžete dát do svatebního alba spolu se svatebními, použít je třeba na svatební oznámení či vystavit na Instagram Facebook apod.

Zásnubní prsten. Jaká je jeho symbolika a proč ho dostáváme?

3. Žádost o ruku by měla probíhat mezi čtyřma očima

I když budete plánovat velkou oslavu s rodinou a přáteli, nejspíš nemáte zájem o to, aby o zasnoubení věděla i budoucí nevěsta. Také samotná žádost by měla být jen soukromým momentem mezi vámi dvěma. Nechte ostatní trochu stranou a požádejte milovanou ženu o ruku bez vašich hostů, ale zároveň tak, aby v momentě, kdy řekne „Ano“, mohli všichni vyjít s konfety a balónky a přivést nové snoubence do restaurace, baru či bytu, kde se bude konat velká oslava.

4. Vyberte dokonalé místo

Vzpomínáte si ještě, kde jste se poprvé potkali? Kde jste měli první rande nebo kam jste vyrazili na první výlet či dovolenou? Klidně to může být i oblíbená restaurace nebo park ve městě. A proč na nějakém takovém místě neudělat i zásnuby. Pokud se rozhodnete pro restauraci, informujte personál o vašich plánech, zarezervujte si soukromý salonek (jestliže se v restauraci nachází) a ujistěte se, že menu a nápoje jsou přesně to, co máte oba rádi. Pokud je to možné, požádejte i o hudbu nebo domluvte živou kapelu, jako vzrušující překvapení. Kapela začne hrát a zpívat speciální píseň v domluveném okamžiku a celou atmosféru doladí k dokonalosti.

Jak změřit velikost prstenu? Víme, jak na to!

5. Zásnubní prsten musí mít duši

Zásnubní prsten není jen obyčejný kroužek na prstě. Vyberte tedy takový, který je zvláštní a má nějaký smysl. Zeptejte se příbuzných v obou rodinách, jestli neexistují nějaké rodinné šperky, které se předávají po generace. Z nich třeba můžete vzít jen kamen a nechat ho do prstenu zasadit. Také může existovat vyloženě zásnubní prsten, který je součástí dědictví. Rozhodně to nemusí být jen diamant. Pokud má vaše partnerka raději smaragd, rubín, safír apod. nebojte se zvolit barevný kámen namísto bílého.

6. Váš návrh musí být osobní a upřímný

Můžete plánovat měsíce složitou zásnubní oslavu nebo vymyslet během pár dní nečekané překvapení. Je to jedno. To nejdůležitější je, aby byla vaše žádost naprosto upřímná a osobní, vyřčená tak, aby osoba, kterou milujete, byla opravdu šťastná. Přemýšlejte o tom, co by ji mohlo potěšit – domácí soukromí, dovolená, divadlo, hudba, tanec, večeře v restauraci – a podle toho celou akci naplánujte. Nesnažte se nic zbytečně komplikovat, vystavovat se stresu a snažit se plánovat něco, o čem už předem víte, že by to vaše budoucí žena neocenila.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Zásnuby jsou dnes mnohem propracovanější než před deseti lety. Jak je udělat jedinečné?