Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

Výhody liposukce v lokální anestezii z pohledu anesteziologa

Liposukce je zákrok, jehož cílem je zbavit se tukových depozitů v určitých částech těla, například v oblasti břicha, hýždí nebo stehen, a dosáhnout tak požadovaného tvaru a vypnutí kůže. Je několik druhů liposukcí, ale u každé jde o to, že se nejdřív ošetřovaná oblast injekčně napustí tumescentním roztokem a pak se do podkoží zavede kanyla, která tuk rozdrtí, nebo způsobí jeho rozpuštění. Takto nabouraný tuk se následně odsaje odsávačkou z těla ven.

Lokální vs. celková anestezie v případě liposukce

Ošetření v lokální anestezii znamená, že pacient je při liposukci plně při vědomí, často si s lékařem povídá a necítí žádnou bolest. Může při zákroku cítit jemný tlak nebo pocit tepla. Většina špičkových lékařů ve světě dává u laserové liposukce přednost ošetření jedné – nebo dvou oblastí v lokální anestezii. Celková anestezie s sebou nese větší rizika, pacient navíc musí být minimálně jednu noc po ošetření hospitalizován. Ošetření v celkové narkóze se doporučuje jen při velkém množství odsátého tuku, například 5-7 litrů, nebo když se jedná o liposukci více než dvou oblastí (například bříško, stehna, ramena a boky).

Pohled anesteziologa MUDr. Jana Machače na výběr druhu anestezie

„I ta nejšetrnější celková anestezie podle posledních výzkumů v USA a Japonsku tlumí intelektuální schopnosti na několik dní. To při výkonech v lokální anestezii odpadá. Dalším důvodem je rychlejší zotavení, pacienti mohou ihned po výkonu domů, mohou jíst a pít a nedochází k útlumu trávení a vylučování jako po delší  celkové narkóze. Prostě komfort je zcela jiný,“ vysvětluje MUDr. Jan Machač, anesteziolog na pražské klinice estetické medicíny Brandeis Clinic.

Jak probíhá liposukce v lokální anestezii laserovým přístrojem SLIM LIPO

  1. Napouštění tumescentním roztokem

Během liposukce je nejdříve ošetřovaná oblast napuštěna tumescentním roztokem, který způsobí znecitlivění kůže a podkoží a mírné uvolnění tukových buněk.

  1. Roztavení tuku laserem a zpevnění povolené kůže

Po napuštění ošetřované oblasti tumescentním roztokem lékař zavede do podkoží ošetřující laserový hrot o průměru 1,5 mm, který šetrně a rychle rozpouští tuk. Při rozpouštění tuku laserový hrot vysílá paprsek světla, který je pohlcován tukovými buňkami, buňky praskají a mění se na olejovitou hmotu. Po roztavení tuku, lékař změní druh laserového světla, které pak působí na zpevnění fibrózních vláken, následkem čehož se povolená kůže vypne (lifting kůže).

  1. Odsátí tuku

Následuje odsátí rozpuštěného tuku v podkoží odsávačkou z těla ven. Rány, přes které se zaváděl laserový hrot, nebo odsávací kanyla, jsou malé, cca 2-4 mm, a na konci zákroku je lékař zašije.

  1. Jak dlouho zákrok trvá

Celý zákrok, například u oblasti břicha, trvá dvě hodiny. Klient si následně oblékne elastické prádlo, které působí kompresně na ošetřenou oblast, a které z tkáně jemně vytlačí přebytečnou tekutinu. Ta je absorbována savým materiálem vloženým do prádla. Nošení elastického prádla by klient neměl podcenit: snižuje rozsah pooperačního otoku a tlakem na odsáté podkoží pomáhá k jeho lepšímu přihojení zpět ke tkáni. Prádlo je třeba nosit alespoň 2 týdny, resp. podle pokynů lékaře.

Kdy je možné vrátit se do práce?

Liposukce nepředstavuje pro klienta zásadní omezení v osobním nebo pracovním životě. Většina pacientů po laserové liposukci SLIM LIPO jedné až dvou oblastí (například bříško a boky) může do práce už druhý den. Je povolená lehká kancelářská práce. Plná fyzická zátěž je možná cca po 3-4 týdnech. Za týden po zákroku je třeba přijít na kontrolu a převaz. Bolest lze tlumit běžnými analgetiky, elastické prádlo se dá celkem pohodlně schovat pod oblečení.

Rozhovor s lékařem o liposukci a další články s podobným tématem najdete na Univerzitě krásy.

Tuková tkáň je infiltrována velkými objemy roztoku. Obvykle je tekutiny 2–3 × více než je objem odsávaného tuku. Název je odvozen od anglického slova tumescence znamenající otok, oteklinu. Tento výraz charakterizuje stav podkožní tkáně na konci procesu podstřikování roztokem, kdy je podkožní tkáň roztokem napěchována tak, že je zcela tuhá. U tumescentní techniky navíc roztok současně obsahuje relativně velkou dávku místního anestetika, obvykle lidocainu, takže operace nevyžaduje celkovou anestézii. [cit. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Liposuk%C4%8Dn%C3%AD_techniky, únor 2015]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výhody liposukce v lokální anestezii z pohledu anesteziologa