Menu
WeddingMag
Svatební dekorace

Svatební pom-poms. Vyrobte si originální dekorace na svatbu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 5. 2018

Chystáte svou svatbu a chcete si dekorace vyrobit ručně? A znáte pom-poms? Jedná se o papírové koule, které dokáží zútulnit každé místo. Navíc, jejich výroba není náročná a rozhodně vás taková výzdoba nezruinuje. Nechte se inspirovat a vyrobte si originální dekorace na svou svatbu.

Svatební pom-poms můžete zavěsit do prostoru, přilepit na zeď fotokoutku či jen položit na stůl. Letos budou velkým hitem a krásně oživí atmosféru jakékoliv svatby. Vyberte si barvu papíru (velmi oblíbené jsou pastelové barvy), připravte potřebné náčiní a dejte se do toho. S našim návodem to bude hračka.

Jaký materiál použít pro výrobu pom-poms?

Materiálů, které můžete pro výrobu pom-poms využít, je hned několik:

 • hedvábí, hedvábný papír,
 • tyl,
 • krepový papír,
 • ozdobné ubrousky,
 • vícevrstvé papírové kapesníčky,
 • pletací příze.

Návod na výrobu pom-poms

Abychom jen nemluvili do větru, máme pro vás návod na výrobu ozdobných koulí krok za krokem. Komu to stačit nebude, může se inspirovat v přiloženém videu.

Co budete potřebovat:

 • materiál (hedvábný papír, krepový papír nebo jiný materiál, ze kterého vytvoříte koule)
 • nůžky
 • bavlnu či drátek
 • tužku, pravítko
 • barevnou stužku, která slouží na pověšení
 • šikovné ruce a odpadkový koš po ruce (vznikne slušný nepořádek)

Pracovní postup:

 1. V prvním kroku si musíte nastříhat papír na 8-10 stejných obdélníků. Počet vrstev volte podle toho, zda chcete mít kouzli hustší nebo ne. Papíry dejte na sebe. Naskládejte je podle barev tak, jak chcete, aby barva vynikla. Pokud má vyniknout růžová, dejte jí nahoru a dospod.
 2. Papír pak začněte skládat jako akordeon. Vypadá to jako papírová harmonika. Překlady by měly být velké asi 3 cm.
 3. Jakmile jsou všechny listy přeloženy, dejte je do hromady a ořízněte okraje tak, aby byly zaoblené, do trojúhelníku či do špičky. Použít můžete i zubaté krejčovské nůžky. Vytvoří zubaté okraje.
 4. Nyní vezměte malý drát a položte jej na střed papíru. Poté ho musíte kolem středu otočit tak, aby papíry držely pohromadě. Pomoct vám může i lepicí páska.
 5. K drátku přivažte asi 20 cm dlouhou stuhu, za kterou bude dekorace viset.
 6. Nyní přichází to nejdůležitější. Začněte rozvíjet listy papíru a tvořit pom-poms. Nejdříve rozviňte jednu polovinu a poté druhou polovinu. Závěrečný vzhled tvořte podle své fantazie.
 7. Pro krásný efekt můžete přilepit ještě krajku na okraje papíru nebo hotové koule posypat třpytivým práškem.
 8. Takto si můžete vyrobit krásné dekorace v různých barvách a velikostech.

Tip: Vyzkoušejte nejdříve výrobu z levnějšího papíru na nečisto. Až se pořádně naučíte pom-poms vyrábět, můžete už začít s tvorbou samotných dekorací na svatbu.

Svatební dekorace – dodejte své svatbě kouzlo

Video s návodem na výrobu pom-poms

Kde všude se pom-poms dá využít?

Svatební pom-poms se hodí na výzdobu obřadní síně, svatební tabule, párty stanů, na jmenovky na stůl, dekorace na židle apod. Výborně vypadají i jen tak ledabyle poházené na stolech nebo kolem tanečního parketu. Nebojte se různých kombinací barev. Konce složených koulí také můžete lehce přestříkat barevným sprejem. To ale spíš v případě, kdy máte koule vyrobené z tylu nebo z tvrdšího papíru. Jemnější papír by se mohl po sprejování slepit a krásné koule by se vám zničily a byly nepoužitelné.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Svatební pom-poms. Vyrobte si originální dekorace na svatbu