Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Svatba večer je jedinečná. Jak naplánovat romantiku pod hvězdami

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 11. 2017

Sníte o svatbě, která nebude stejná jako ostatní? Chcete to udělat trochu jinak, ale zároveň vám i záleží na tom, aby zůstala zachována tradice a romantické kouzlo, které by mělo být součástí každé svatby? Možná by stála za úvahu svatba večer pod oblohou plnou hvězd. Bude nezapomenutelná.

Klasický svatební den začíná obvykle tak, že se hosté setkají u snídaně, pak se společně dopraví auty ve stanoveném pořadí k obřadu. Po obřadu bývá focení a svatební hostina. Po obědě se tančí a veselí do nočních hodin. Také se vám to příliš nelíbí a chcete to jinak? Chcete se ráno vyspat a mít celý den na přípravu? Pak zkuste uspořádat svatbu pod noční oblohou. Má mnoho výhod. Pojďme se na ně podívat.

Večerní svatební obřad přináší netradiční zážitek

Svatba při svíčkách pod širým nebem s hvězdami vypadá skvěle. Ideálně na nějaké louce, v parku nebo penzionku. Obřad si naplánujte ve volném prostoru u svatebního zdobeného oblouku či altánu. Někde uvnitř byste si noční oblohu příliš neužili. Hosty můžete posadit klasicky na židličky nebo uvolněněji na deky. Taková svatba bude vypadat skvěle i na fotkách. Věřte, že atmosféra bude úplně jiná a jedinečná.

Svatba na téma Halloween? Přesně takovou realizoval i tento mladý pár

Vypněte budík

U klasické svatby musí především nevěsta vstávat hodně brzy, aby se stihla nalíčit a nechat učesat. A ženy moc dobře vědí, že to není otázka deseti minut. Navíc za sebou mívá nevěsta poněkud krátkou noc, kdy se den předtím dodělávaly věci, které se ještě nestihly nebo zkrátka proto, že dlouho nemohla usnout. Když si ale naplánujete obřad až na večer, můžete si ráno klidně přispat. Budete mít dost času na přípravu, na rodiče, na kamarády i na partnera. Nechte si ráno donést snídani do postele, dejte si dlouhou koupel. Užijte si svůj svatební den, jak se patří.

Svatba večer ušetří vaší peněženku

Málokdo nepřemýšlí o tom, jak na své svatbě trochu ušetřit, ale přitom neslevovat ze svých požadavků. V případě svatby při západu slunce je dost pravděpodobné, že ušetříte. Minimálně za jeden velký oběd pro svatební hosty. U klasické svatby se obědem nekončí, ale hodování pokračuje ještě večerním rautem. Vy ale s klidným srdcem můžete polední menu přeskočit, protože vaše svatba začíná až večer. Na rautu si každý dá to, co má rád. Výsledkem bude spokojený a odpočatý host, který nebude s přibývajícími stíny usínat u svého stolu.

Nezapomínejte na správné osvětlení

Správné osvětlení udělá zázraky. Ví to fotografové, kameramani a víte to i vy. Ještě umocní romantickou atmosféru a kouzlo okamžiku. Přes den se světlo ovlivnit nikterak nedá, ale večer velmi. Důležité je vybrat správný druh světla a jeho intenzitu. Obřadní místo by mělo být dostatečné nasvícené. Kvůli fotkám i svatebčanům. Chtějí vaše „Ano“ dobře vidět.

Naopak na místě, kde budou sedět svatebčané, taneční parket i stoly s občerstvením mohou být osvětleny jemnějším a decentnějším světlem.

Dbejte také na bezpečnost. Zejména při svícení svíčkami, a pokud budou na svatbě děti. Svíčky můžete vybírat různé (vonné, olejové, čajové, plovoucí ve vodě). Skvělou atmosféru dodají i lampiony nebo barevná světýlka. Ideální a nejvíce svatební jsou bílá vánoční světýlka, která rozvěsíte do stromů, altánu či plotu. Pokud máte svatbu na statku, můžete využít světla z krbu a nezapomeňte na lucerny a olejové lampy.

Noční svatební obřad je vrchol celé svatby

Svatební obřad klasicky během dne je často vnímán jako něco, co se nějak přečká, co být musí, ale často už všichni myslí jen na to, jak skončí a začne ta pravá zábava. Naopak svatební obřad ve večerních hodinách může být vrcholem celého svatebního dne. Odpoledne můžete klidně strávit příjemným piknikem nebo zahradní slavností. Ugrilovat si dobré maso, děti i dospělí si dají něco dobrého na zakousnutí. Můžete si připravit nějaké venkovní hry nebo soutěže. Oblíbený je petangue či kroket. Nevěsta si přes den vezme nějaké letní slavnostní šaty a do svatebního se obleče až na obřad. Na ten budou za celý den hosté natěšeni a mnohem více si ho užijí. Po obřadu se přesunete na raut, můžete tančit a klidně pro hosty připravit i nějaké překvapení. A samozřejmě rozhodně nemusíte opomíjet i svatební hry či tradice (házení kytice, podvazku apod.).

Proč byste to nemohli udělat jinak?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč vlastně byste měli udělat obřad ve dvanáct nebo ve třináct hodin odpoledne? Vzpomínáte si na to, jaké to je stát v tyto hodiny na sluníčku na svatbě, které jste se zúčastnila, tvářit se šťastně, i když vám pot stéká po zádech a pro sklenici pití byste byla ochotná udělat cokoliv? Vlastně neexistuje žádné jednoznačné proti a ani žádný pádný důvod, proč to tak musí být. Je to jen na vás, kdy a jak svou svatbu uspořádáte. Svatba by měla být plná krásných momentů, povídání si s blízkými lidmi, pojídání, tancování, zábavy, smíchu a radosti. Obřad brzy přes den vám nic z toho nezajistí. Často však za celý den bývají hosté již unavení, nemají příliš náladu a večer si moc neužijí.

Udělejte si svatbu podle sebe

Svatba je vaše záležitost. Berete se vy a váš partner. Nedejte na řeči jiných, že svatbě večer je divná a že to nebude ono. Udělejte vše podle sebe. Užijte si svůj velký den tak, jak chcete vy. Nemusíte se držet zavedených vzorců, pokud to není váš šálek kávy. Nepřebírejte představy jiných, a to ani ze slušnosti. Je to totiž váš den.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Svatba večer je jedinečná. Jak naplánovat romantiku pod hvězdami