Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatba v pátek? Známe plusy i mínusy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 3. 2019

Nejčastěji snoubenci plánují obřad na víkendové dny, ale i pátek už postupně získává na oblibě. Pokud také přemýšlíte právě o tomto dnu a zvažujete všechna pro a proti, může vám být inspirací následující článek.

Svatební den má být jen nevěsty a ženicha. Proto by mělo záležet jen na vás, jaké datum si zvolíte. Je ale jasné, že to tak vždy nejde a alespoň nějaké ohledy v tomto směru brát musíte. Zejména v rodině. Pokud mají vaši blízcí velké námitky proti páteční svatbě, zkuste je přesvědčit rozumnými argumenty a podělte se s nimi o výhody, které páteční svatba přináší. Jistě pak změní svůj názor a rádi obětují třeba i nějaké své volno, aby s vámi váš den mohli oslavit.

Výhody páteční svatby

Páteční svatba má skutečně nejednu výhodu oproti té, která se koná až o víkendu. Ať už jsou to volnější termíny, menší nával turistů na oblíbených památkách hodících se i na svatby i možnost více si užít svatební party. Podívejte se na ty nejčastější.

Větší šance, že váš termín nebude obsazen

Asi největší výhoda páteční svatby spočívá v tom, že máte větší svobodu při volbě termínů. Nejrychleji jsou samozřejmě zabrána víkendová data a pak taková, která jsou něčím zvláštní a výjimečná. Také oblíbená svatební místa mají své kalendáře plné dlouho dopředu. Hlavně soboty a neděle jsou nacpané k prasknutí, a i když nějaký termín dostanete, často máte sotva dostatečně dlouhou dobu na to, abyste řekli své ano a už za vámi nervózně čeká další nevěsta s ženichem. V nejoblíbenějších lokalitách zkrátka běží svatby rychle za sebou a o nějakém klidu a romantice nemůže být příliš řeč.

V historických objektech kolem vás zase neustále proudí davy turistů, protože obvykle se hrady a zámky kvůli svatbě nezavírají nebo jen určitá část. V pátek taková rizika hrozí mnohem méně.

Výběr dodavatelů

Na pátek mnohem snáz seženete vyhlášenou kadeřnici, získáte nejlepšího DJ, svatebního fotografa i kapelu. Je to proto, že nemívají tak naplněnou kapacitu, jako o víkendu. Hlavně kapely nebo DJ nehrají jen na svatbách, ale mívají i jiné závazky. Máte tak mnohem větší šanci, že v pátek seženete toho, koho si budete přát a ne toho, kdo na vás zbude.

Celý víkend na odpočinek

Svatba se někdy protáhne do časných ranních hodin a když je to nedělní ráno a lidé musí v pondělí do práce, příliš je to nepotěší. Když ale svatební zábava začne už v pátek, máte vy i vaši hosté na rekonvalescenci mnohem víc času. Není to příjemná výhoda?

S tím souvisí i možnost mít delší svatební party. Sice je to samozřejmě i dražší, ale svatbu máte jen jednou za život. Prodlužte si zábavu klidně i na sobotu a užijte si skutečně pořádnou svatbu a zábavu. Nemusíte nikam spěchat, nečeká vás hned druhý den práce. Tak proč nestrávit s rodinou a přáteli času trochu víc.

Kvůli úklidu nemusíte vstávat v pět ráno

Nebo ani nechodit spát. Často je nutné po svatbě pronajatý prostor ještě uklidit a termíny bývají opravdu hodně omezující. Prostory třeba musíte předat do osmi nebo devíti hodin ráno. A komu se chce vstávat tak brzy, když ho ještě bolí hlava jako střep nebo šel před hodinou spát. To je skvělé na páteční svatbě. Na úklid získáte mnohem více času.

Svatba v týdnu rozhodně nemusí být špatnou volbou. Jaké má výhody?

Nevýhody svatby v pátek

Tak jako všechno i svatba v pátek má pár nevýhod. Nejsou to ovšem žádné nepřekonatelné problémy, které by se nedaly překonat.

Nutné volno

Asi největší problém pro ostatní. V pátek většina lidí chodí do práce a musí si tak brát dovolenou. Ti nejbližší z rodiny mají sice nárok na volno, ale ti ostatní ne. Mohlo by tak dojít k tomu, že třeba někdo nedorazí, protože volno nedostal nebo dovolenou šetří na něco jiného. Zkuste to vyřešit tak, že uděláte obřad až později nebo začne později raut. Nebo řekněte přátelům, že nemusí nutně přijet už na obřad, ale prostě v době, kdy skončí v práci. Rozumní lidé, kteří se mají rádi, se vždy nějak domluví.

Málo času na odchod

Pokud si vyberete nějaké opravdu frekventované místo, může se stát, že si neužijete sobotního klidu, ale naopak budete muset vyklidit svatební prostory velice brzy, protože pořadatelé už mají naplánovanou další svatbu nebo jinou akci. Někdy je totiž lepší zvolit si klidnější a méně známou lokalitu.

Hosty informujte včas

O svém záměru dejte svým hostům vědět včas. Čím dříve, tím lépe. Každý s tím tak bude počítat a získá dostatek času na to, aby si zařídil volno nebo vám prostě řekl, že nemůže přijít. Takto pak nikdo nebude nepříjemně překvapený. Počítejte ale s tím, že se vždy najdou lidé, kteří se budou tvářit strašně překvapeně a oznámí vám, že nepřijde klidně i v den svatby.

Nikdy se nezavděčíte všem

Pamatujte si, že se nikdy nezavděčíte všem. Ať už uděláte svatbu v pátek, v sobotu nebo třeba v úterý. Proto se o to ani nesnažte. Dejte všem vědět včas, zkuste některé věci trošku přizpůsobit, ale rozhodně se nesnažte o vytvoření dokonalé svatby pro všechny ostatní, a ne pro sebe. Nějaký rýpal se totiž najde vždy a vy byste pak mohli po celý život litovat, že jste se vykašlali na svůj sen pro potěšení ostatních.

Ať už se rozhodnete pro svatbu kterýkoliv den, důležité je, aby plnila vaše představy a přání. V tento den jste celebritami a těmi nejdůležitějšími osobami. Tak hodně štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Svatba v pátek? Známe plusy i mínusy