Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatba v květnu: proč se snoubenci vyhýbají svatbě v měsíci lásky?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 3. 2018

Svatba v květnu sebou nese mnoho pověr, a tak není náhodou, že tento měsíc zaznamenávají matriky nejméně svateb za celý rok. Je třeba věnovat těmto pověrám pozornost a svatbu v měsíci lásky raději vynechat?

Svatba v květnu je pro mnoho snoubenců zapovězená. Stále se totiž drží pověry: „Svatba v máji, do roka máry,“ nebo v jiném znění: „Svatba v máji, nevěsta na máry.“ Tyto pověry by už ale bylo nejlepší zapomenout. Platily v 18. století, v době, kdy se hovoří i o jejich vzniku.

V této době byly nevěsty vystaveny hned dvojímu riziku. Většinou totiž otěhotněly brzy po svatbě a těhotné pak v letních měsících tvrdě pracovaly na poli. Při práci se šetřit nemohly, a tak často těhotenství končilo potratem, který ale mohl přinést řadu komplikací i smrt. Dalším rizikem byl porod, protože miminka, počatá po květnové svatbě, se rodila v zimním období nebo na přelomu zimy a jara. V tu dobu už lidé neměli příliš velké zásoby jídla, a tak se hodně uskromňovali. Budoucí matka byla oslabená, neměla dost vitamínů a často byla i hodně hubená. Nebylo výjimkou, že porod nepřežila.

To jsou ale rizika, která v dnešní moderní době nehrozí. Většina žen dnes v době těhotenství žádnou těžkou a namáhavou práci nevykonává a stejně tak nemůže být řeč o tom, že by v zimě trpěly hladem a vysílením.

Svatební pověry. Vyhněte se smůle ve svatební den i v manželství

Máj je lásky čas

Květen značí měsíc lásky a zamilovaných. Vždyť také začíná polibkem pod rozkvetlou třešní. Jaro je v plném proudu, vše krásně kvete, voní, slunce svítí a přes den už se i ohřejeme. Dokonalá atmosféra přímo nahrává sňatkům a oficiálním stvrzením lásky. Nezapomeňte, že i Karel Hynek Mácha nazval svou slavnou báseň právě Máj. Kdo by neznal slavný verš: „Byl pozdní večer – první máj, večerní máj – byl lásky čas.“ Není tedy žádný důvod se v květnu nevzít, ale existuje mnoho důvodů, proč je to ideální čas.

Svatba v květnu a její výhody

Svatba v květnu má mnoho výhod. Asi největší je ta, že se svateb moc nekoná, a tak mají i jindy vytížená svatební místa volné termíny. Stejně tak to bude i s nejhezčími modely svatebních šatů, fotografy a dalšími dodavateli svatebních služeb. Navíc na vás bude mít každý mnohem více času i nálady. Není to tak jako v největší letní sezoně, kdy si sotva stačíte říct „ano“ a už vás s obřadní místnosti vyhánějí, protože za rohem už je připravená další svatba.

V podnicích jsou rádi, že mají i v květnu zakázku, a tak se vám budou hodně věnovat (navíc na to mají mnohem více času). Svatba v květnu také ještě nespadá do svatební sezony, takže můžete získat lepší ceny. I když už bývá teplo, rozhodně vám nebude takové horko, abyste se ve svatebních šatech potila jako v létě.

A jak to může vypadat? Nevěsta v bílých šatech, na pozadí rozkvetlá louka nebo upravený park se zelenými stromy. Svatební kytici si můžete nechat uvázat z nádherných jarních květin (tulipánů, konvalinek, pivoněk) a stejně tak vyzdobit i celou svatbu. Už si to také dokážete představit?

Nejlepší datum pro svatbu? Vyberte si!

Slavné osobnosti se svatby v květnu nebojí

Ve světě se svatby v květnu opravdu nebojí. Je však pravda, že taková pověra tam ani není známá, takže nemají důvod. A které slavné tváře stvrdili svůj svazek právě v měsíci zamilovaných? V květnu 1967 si Elvis Presley vzal svou ženu Priscillu, v květnu 1945 se vzali Kirk Douglas a Ann Buidensová (stále jsou spolu). Zmínit můžete i květnovou svatbu španělského korunního prince Felipa s Letizií Ortizovou. A u nás se v tomto měsíci ženil například sportovec Aleš Valenta.

A jaký je závěr? Máte se svatby v květnu bát nebo ne? My si myslíme, že určitě ne. Naplánujte si svůj svazek podle toho, jak se vám to hodí, a zapomeňte na zbytečné pověry. Počítejte ale s tím, že se strany maminek a babiček se ještě stále můžete setkat s protesty. Pověry jsou hodně zažité zejména u starších generací. Zkuste jim vysvětlit, jak se věci mají, nebo použijte argument, který musí zafungovat. Že v létě už žádné volné termíny prostě nejsou.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Svatba v květnu: proč se snoubenci vyhýbají svatbě v měsíci lásky?