Menu
WeddingMag
Zásnuby

Svatba ano či ne. Má v dnešní době manželství ještě smysl?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 11. 2018

Také občas přemýšlíte nad tím, jestli má v dnešní době manželství ještě smysl? Čím dál více lidí dnes žije tzv. na psí knížku a svatbu odkládají na neurčito nebo ji rovnou zavrhnou. Svatba a manželství rozhodně není jen cárem papíru. Je to oficiální spojení dvou lidí, kteří spolu chtějí strávit zbytek života a zároveň v sobě ukrývá i mnohé benefity.

Příčinou tohoto trendu může být budování kariéry, cestování či studium. Ženy se už do svatby také tolik nehrnou, raději studují a chtějí být úspěšné v zaměstnání nebo si užívat života. Muži také s vyjádřením otálejí. Mizí i klasické a tradiční pojetí svatby. Příčinou mohou být i finance, protože svatba stojí nemalé peníze.

Proč lidé odkládají svatbu?

Mladé páry často nevidí ve svatbě žádný větší smysl, a když, tak více řeší to, co je vidět navenek – krásné šaty, slavnostní hudba, spousta jídla a perfektně naplánovaný den od rána až od večera. Ano, to vše ke svatbě patří, ale to nejdůležitější je rozhodnutí dvou lidí, kteří spolu chtějí dobrovolně strávit zbytek života a jsou ochotní se k tomu i zavázat oficiálně. Lidé se často vymlouvají na to, že na důkaz své lásky nepotřebují mít kus papíru, že nebýt v manželství je často ekonomicky výhodnější a že raději vyjedou na pěknou dovolenou, než aby dávali spoustu peněz do svatby.

Svatba na zámku. Kde můžete strávit celý svatební den?

Manželství a jeho výhody

Přes všechny argumenty těch, kdo nechtějí svatbu, má manželství stále své výhody. Stát a jeho zákony stále více zvýhodňují svazek manželský. Důležitější tento aspekt může být pro ženu, která obvykle bývá s dětmi doma a ze zákona má nárok na polovinu manželova příjmů. S tím ale souvisí i odpovědnost za dluhy, o které se také oba manželé dělí rovným dílem. Také podávání zdravotních informací je pro manžele jednodušší. Pokud totiž manželé nejste, mohou vám v nemocnici odmítnout sdělit, jaký je zdravotní stav vašeho partnera, pokud je to nutné. A v neposlední řadě bývají rodiče i děti rádi, když se všichni jmenují stejně a ukazují tak světu, že k sobě patří.

Páry, které spolu uzavřeli manželství, bývají stabilnější než ty, kde spolu žijí „jen tak“. Samozřejmě to neznamená, že v manželství nebudou žádné problémy a je na celý život. Problémy a těžkosti se nevyhýbají nikomu a vždy je nutné něco řešit. Šťastné manželství nespočívá v absenci krizí, ale v tom, jak je lidé dokáží řešit, a to obvykle manželé dokáží o něco lépe. Ono je také mnohem složitější se rozvést než rozejít.

Manželství je taková loď, která proplouvá bouřemi, a i když se občas objeví nějaká trhlina, neznamená to, že se loď ihned potopí. Sňatek by pak mohl znázorňovat kotvu k této lodi, která vás uchrání před tím, abyste padli na úplné dno. Život „jen tak“ připomíná nafukovací člun. Není v něm nic tak pevného a ukotvujícího, a když přijde bouře, může se člun rychle potopit.

Svatba a závazný slib před rodinou, přáteli, svědky a oddávajícím více zavazuje a dává často větší sílu vyčkat, až za mraky vysvitne slunce. Sňatek má zkrátka stále svůj smysl a rozhodně se nejedná jen o přežitek.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Svatba ano či ne. Má v dnešní době manželství ještě smysl?