Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Jak vybrat snubní prsteny? Moderní bílé zlato je ta pravá volba

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 2. 2018

Bílé zlato a snubní prsteny z něj jsou mezi snoubenci stále populárnější. Není se čemu divit. Prsteny vypadají krásně, jdou trvanlivé a dodávají nádech luxusu. Proč byste je měli zvolit i vy?

Bílé zlato je moderní

O svatebním dni se spojí dva životy v jeden. Patří k tomu tři důležité věci: slovo „Ano“ od obou snoubenců, vaše láska a bezpochyby i snubní prsteny. Ty budete s trochou štěstí nosit po celý svůj život, proto je vybírejte opravdu pečlivě a nešetřete.

Šperkům v současnosti stále vévodí zlato. Je to dáno tradicí a také vlastnostmi. Zlato patří k tvrdým materiálům a hodí se na každodenní nošení. Protože se jedná o drahý kov, má dost vysokou hodnotu. Proto byste měli znát některé parametry, které vám při výběru pomohou. Sledujte především karáty. Ty vyjadřují množství zlata v kovu. Čím více karátů, tím méně příměsí, které nemají se zlatem nic společného a tím je kov hodnotnější.

U zlata se jako značka karátů používá „kt“. Celek se dělí na 24 dílů. Čisté zlato má 24 karátů. V takové podobě je ale příliš měkké a šperk se z něj vyrobit nedá. Proto se do něj přimíchávají různé slitiny a vznikají označení 9kt, 18kt apod. Bílé zlato obvykle najdete pod značkou 9kt a 18kt. Barva bílého zlata je u obou stejná, protože se potahuje rhodiem, které mu dodává ještě bělejší nádech.

Vyšší ryzost zlata vám ale nezajistí kvalitnější, tvrdší nebo dokonalejší šperk. Projeví se to hlavně v ceně. U zlata je obrovskou výhodnou snadná povrchová úprava. Lze je jednoduše přeleštit, přebrousit, matovat, pískovat nebo kartáčovat. Dá se v budoucnu i trochu upravit nebo „nastavit“.

Jak změřit velikost prstenu? Víme, jak na to!

Proč snubní prsten z bílého zlata?

Snubní prsten z bílého zlata úspěšně konkuruje zlatu žlutému, kterého ještě dnes často vidíte na prsteníčcích svých prarodičů a možná ještě i rodičů. V současnosti ale hraje prim ve světě snubních i zásnubních prstenů bílé zlato. Je to slitina čistého zlata s jinými kovy. Nejčastěji se přidává stříbro, zinek, palladium nebo nikl. Bílé zlato symbolizuje vysokou kvalitu i hodnotu. Je odolné, tvrdé a nabízí nádherný lesk.

Materiály na snubní prsteny. Který je ten pravý pro vás?

Zdobení prstenů z bílého zlata

Obvykle snoubenci nechtějí jen samotné kroužky. Prsteny tvoří i kameny, které je dělají jedinečné. Pokud nejste omezeni financemi, jsou nejlepší volbou brilianty (broušené diamanty, které neztrácí na hodnotě a mohou dokonale symbolizovat stálost a neměnnost vašeho vztahu). Pokud ovšem nemůžete nebo nechcete dát do prstenů tolik peněz, je zde varianta druhá – zirkony. Tyto kameny jsou uměle vyrobené. Nedosahují ani zdaleka takových kvalit briliantů. Přesto se dají pořídit opravdu hezké kousky. I tak vám ale radíme, abyste raději investovali a pořídili prsteny z bílého zlata s briliantem. Určitě nebudete litovat a při troše štěstí narazíte na opravdu výhodnou cenu, která vaši peněženku nezruinuje.

Zásnubní prsten: proč se bez diamantu neobejde?

Věřte odborníkům

Pokud si s výběrem snubních prstenů nevíte rady nebo se nemůžete s partnerem shodnout, svěřte se raději do rukou odborníků, kteří prstenům opravdu rozumí. Volte zlatnictví nebo šperkařství, kde je patrné, že svému řemeslu opravdu rozumí. Takový personál vám dokáže podat informace o výběru materiálů, kamenů, rytiny i vhodnosti pro vás. Prodejce také musí mít platnou licenci a punc na puncovním úřadě ČR. Na stránkách Puncovního úřadu si to můžete snadno zkontrolovat.

Snubní prsteny z bílého zlata jsou mezi dnešními svatebními prsteny tak trochu nekorunovaným králem. Jsou krásné, moderní, nadčasové a dostupné v mnoha variantách. Někdo dá přednost jemným liniím drobných prstýnků a jiný se zase nadchne pro snubní prsteny s brilianty a stylovým rytím. Jaký je ten váš?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat snubní prsteny? Moderní bílé zlato je ta pravá volba